Кафето сутрин е неизменна част от живота на милиони хора в цял свят. А Йохан Себастиан Бах не е спирал да пие кафе и докато композира. По нотните му листове се е виждал отпечатък на чашата. Кафето е вдъхновение за мнозина, но знаете ли, че има и хора, които рисуват с него? Първата българка, която посяга към това интересно занимание, е Ивелина Христова - J'IVart. Юрист по образование, но художничка по душа. При нея чашата за кафе е винаги пълна.
Първите ѝ опити са преди десетина години. В началото рисува главно усмихнати хора - имала е необходимост от положителна емоция, докато е живеела в Англия:
"Използвах тъмния цвят на кафето и се получиха уникални картини. Тогава си казах, защо не? И всъщност така и започна. От една идея, от едно кофти настроение, с което всъщност отключих голямата си страст, че наистина картините от кафе могат да радват и мен и хората около мен."
Ивелина развива и до днес техниката си на рисуване. Използва миксирано кафе, с вода. Отскоро слага повече вода, за да извлече всички нюанси на кафето.
"Гранулирано кафе, инстантно кафе, смесва се с вода и се рисува. Тоест, всеки човек, който може да рисува или иска да пробва, може да си разбърка, с малко вода, да си направи консистенция, гъста като боя и да рисува. Не е нищо сложно, стига да има желание."
Казва, че картините са живи още от момента на тяхното създаване. Те дишат, влияят се от климата. Вече ги поставя и като принтове по чаши. Рисувала е върху дървени платформи на сандали и дървени маси. Ивелина Христова е включена в книгата „Кофеграфия“ - сред 20-те най-добри художници от цял свят, работещи с кафе.
Целият репортаж на Александър Йорданов:
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..