На 2 февруари по традиция отбелязваме Петльовден. Във Варненско от край време се извършва ритуал в селата Голица и Солник, община Долни Чифлик. Местните жители разказват, че той датира от турско робство, когато са вземали момчетата за еничари. За да спаси мъжката си рожба, смела голичанка заколила петел и сложила с кръвта му кръст на вратата си, а смаяните турци напуснали селото и повече не се върнали, защото помислили, че майката е погубила детето си, за да не го даде на турците.
Всяка година на 2 февруари жителите на Голица и Солник организират голям празник, като спазват всички ритуали. Но сега заради пандемията масови тържества няма да има. Ще останем по домовете си и всеки с най-близките си ще отбележи празника и ще спази обичая, каза за Радио Варна кметът на село Голица Иван Иванов - селото, което има в центъра си Паметник на петела.
Тя ще заколи петел, както прави всеки път, за да намаже челата на синовете и внуците си с кръвта му, какъвто е обичаят.
Това се прави за здравето на мъжките рожби и този ритуал в нейният дом никога не е бил пропускан. Помни го от времето, когато в къщата им го е правила нейната баба. И легендата, която тя й е разказвала:
„Баба ми разказваше легендата за Исус Христос, когото са търсили, за да погубят. Войници са отивали във всички къщи и са убивали момчетата до 3 години, защото се е предполагало, че Христос е бил в тази възраст и не са знаели кой е. Тогава една жена, за да спаси детето си, заколва петел и опръсква с кръвта му вратата на къщата. Войниците като видели помислили, че други като тях вече са минали от там и не влезли в къщата, а жената спасила рожбата си.“
Съжаляваме, че днес няма до отбележим Петльовден всички заедно на площада и в читалището, както винаги е било до сега, разказа още Янка Стоянова. В село Солник всяка година са идвали много хора, дори и от цялата страна, точно за Петльовден. Така традицията остава жива и се предава от поколение на поколение. Най-голямата й болка е, ако младите откажат да изпълняват обичая. И ако заради пандемията хората спрат да спазват традициите. Така с времето те ще се забравят.
В Солник няма млади хора и млади жени, които да продължат да изпълняват ритуала на Петльовден, разказа още Янка Стоянова. Но се надява той да се запази в домашна среда – в една къща да се събират по няколко жени и да го празнуват. Така, както е било по времето на нейната баба. За да се запази българщината и да са здрави мъжките рожби.
Днес е Светла събота . Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят Божията майка и светите апостоли. Седмицата е наречена така, защото Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, както и Нова неделя,..
С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..
Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..
Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки. Днес в..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..
В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..