На 2 февруари по традиция отбелязваме Петльовден. Във Варненско от край време се извършва ритуал в селата Голица и Солник, община Долни Чифлик. Местните жители разказват, че той датира от турско робство, когато са вземали момчетата за еничари. За да спаси мъжката си рожба, смела голичанка заколила петел и сложила с кръвта му кръст на вратата си, а смаяните турци напуснали селото и повече не се върнали, защото помислили, че майката е погубила детето си, за да не го даде на турците.
Всяка година на 2 февруари жителите на Голица и Солник организират голям празник, като спазват всички ритуали. Но сега заради пандемията масови тържества няма да има. Ще останем по домовете си и всеки с най-близките си ще отбележи празника и ще спази обичая, каза за Радио Варна кметът на село Голица Иван Иванов - селото, което има в центъра си Паметник на петела.
Тя ще заколи петел, както прави всеки път, за да намаже челата на синовете и внуците си с кръвта му, какъвто е обичаят.
Това се прави за здравето на мъжките рожби и този ритуал в нейният дом никога не е бил пропускан. Помни го от времето, когато в къщата им го е правила нейната баба. И легендата, която тя й е разказвала:
„Баба ми разказваше легендата за Исус Христос, когото са търсили, за да погубят. Войници са отивали във всички къщи и са убивали момчетата до 3 години, защото се е предполагало, че Христос е бил в тази възраст и не са знаели кой е. Тогава една жена, за да спаси детето си, заколва петел и опръсква с кръвта му вратата на къщата. Войниците като видели помислили, че други като тях вече са минали от там и не влезли в къщата, а жената спасила рожбата си.“
Съжаляваме, че днес няма до отбележим Петльовден всички заедно на площада и в читалището, както винаги е било до сега, разказа още Янка Стоянова. В село Солник всяка година са идвали много хора, дори и от цялата страна, точно за Петльовден. Така традицията остава жива и се предава от поколение на поколение. Най-голямата й болка е, ако младите откажат да изпълняват обичая. И ако заради пандемията хората спрат да спазват традициите. Така с времето те ще се забравят.
В Солник няма млади хора и млади жени, които да продължат да изпълняват ритуала на Петльовден, разказа още Янка Стоянова. Но се надява той да се запази в домашна среда – в една къща да се събират по няколко жени и да го празнуват. Така, както е било по времето на нейната баба. За да се запази българщината и да са здрави мъжките рожби.
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..