Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

HR или как да се мотивираме, да не "прегорим" и да останем будни

В последната година HR все повече се превръща в стратегически фактор. Много HR-и адаптираха работни практики, правила, стъпки как да предпазят служителите на компаниите, в които работят от пандемията, от "прегарянето" (т.нар. burnout), да ги мотивират или да ги държат будни.

И това е нормално. HR или човешките ресурси са отражение на мениджърските похвати в компаниите. Когато те търпят еволюция, това неизменно се отразява на HR и на служителите надолу по веригата. Това пояснява Милен Великов - експерт с богат опит в областта на човешките ресурси, започнал като стажант и стигнал до директор HR в различни компании, който в свободното си време е кариерен консултант.

Биографията на Милен Великов обаче далеч не се изчерпва само дотук. През 2015, той печели 2 индивидуални награди от гилдията на HR-ите в България. През 2020-та е част от престижната международна класация Business Elite’s “40 under 40” for South Easter Europe, като е едва втория HR в нея.

В последните години Милен активно споделя своята гледна точка в над 100+ статии в различни медии. Той е канен за лектор в няколко университета. Участва активно в благотворителната кампанията ,,Изплети Топлина“, подпомага кариерното развитието на ученици в шест сезона на ABLE Mentor, както и на студенти с профил архитектура. През август 2017 г. инициира първото национално проучване с фокус професионалното прегаряне (бърнаут) сред HR гилдията в България – единствено в света дотогава с този профил на анкетираните, а през април 2018 г. завършва друго негово национално проучване сред 2 581 човека с фокус „Професионалните ценности в България“.
Всяка година от 2018-та насам, провежда ежегодно собствено изследване на тема размисли за изминалата година и очаквания за новата.

До 2017 г. е бил докторант в БАН, а в момента работи върху своята докторска дисертация на тема "Динамика и взаимовръзки на пазара на труда в България за периода 1992-2021г. - количествени и качествени изменения“ в Софийски Университет. Има 3 магистърски степени. Има също завършена степен по Human Resource Management в Chartered Institute of Personnel and Development и е сертифициран кариерен консултант – Global Career Development Facilitator.

Промениха ли се обаче начините за мотивиране на служители? Работим ли повече, когато сме в ситуацията на home office, има ли много прегорели служители, нормализираха ли се очакванията на започващите работа и защо не е добре да сме с "една кошница очаквания" може да чуете в цялото интервю с Милен Великов в звуковия файл.

Пандемията промени начина на мислене, както на работодателите, така и на служителите.

Промени се пазарът на труда, нивата на безработица са по-големи, а това несъмнено играе роля за вътрешната мотивация на даден служител дали и до колко да търси ново поприще, казва експертът. Според него периодът на несигурност е помогнал на хората за затвърдят реалната си представа за това къде им е мястото и само малцина правят резки промени в кариерата си, и предприемат необмислени стъпки заради емоционални решения.

Отново мотивацията и амбицията са другите двигатели, които подтикват хората да учат нови неща и да се усъвършенстват, за да са по-приспособими към изискванията на новите стандарти.

Това с постоянното учене го има, откакто свят светува, но то не е валидно за всички, трябва да е осъзнат избор, казва още специалистът, а не самоцел.

Ученето е добър инструмент  хората да се развиват и светът да върви  напред, но не смятам обаче, че мнозина могат да използват този инструмент рационално, убеден е Великов.

„Аз може да съм прочел една книга и да  изпитвам удовлетвореност от прочетеното,  но въпросът е какво съм приложил след това.“

Човек трябва да осъзнава, какво му липсва и да запълва тази празнота, каза Великов. Той посочи, че има и друга крайност, която разкрива колекционерската страст за дипломи и сертификати, които се трупат за лично самочувствие. Това не ни прави по-умни и по-конвертируеми на пазара на труда, защото повечето от работодателите се интересуват не от това, какво си учил, а какво умееш. Казано с други думи, не се интересуват какви усилия си положил, а какви резултати ще дадеш. Според негови наблюдения не може да се каже, че има тенденция на повишаване на предоставените курсове и обучения на служители, по-скоро такива има в браншове, които изпитват дефицит на кадри.

Експертът прогнозира, че така бленуваната досега работа от вкъщи, няма да бъде предпочитана след края на пандемията. По думите му работният ден вкъщи много се различава от този в офиса. Недостатъците често са удължаването му или слабата ефективност на работата на служителя заради разсеяност. Според него за в бъдеще ще се изработи комбиниран модел.


И още.

През пролетта на 2018 г. Милен Великов е лектор на TEDxPlovdiv с лекция, озаглавен "Когато родителите пречат при избора на кариера", в която разглежда ролята на родителите при избора на кариера - ключова, но пресирането от тяхна страна би било също толкова пагубно, колкото тяхната абдикация или тоталното отдръпване от този процес.

Какво се случва, когато се вземат грешните решения за поколение, родено в независимост и авториратното налагане на чужди мнения не се толерира може да видите тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30