Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академик Дроздстой Стоянов: Държавата е длъжник на медицинските специалисти

Акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов е едно от светилата в медицинската психология, ръководител на Катедра „Психиатрия и медицинска психология” към Медицинския университет в Пловдив и академик в Българската академия на науките. Той ще бъде лектор на организирания от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) онлайн семинар на тема „Професионално изпепеляване и управление на персонала в условията на коронакриза”. Семинарът ще се проведе през февруари или март, а един от акцентите в него ще бъде т.нар. „бърнаут” сред медицинските специалисти.

В интервю за Радио Варна акад. Стоянов заяви, че проблемът с професионалното изпепеляване на медицинските специалисти излиза на дневен ред след настъпването на пандемията.

Прояви на професионалното изпепеляване

„Проявите на „бърнаута” сред медиците можем да ги разделим в три групи. От една страна е намалената трудоспособност. Уврежда се концентрацията на съзнанието и оперативната памет. От друга страна са емоционалната изтощеност, загубата на стимул и желание за работа. Третият симптом е отчуждението – от близки, от пациенти, дори от самия себе си. Това отчуждение може да доведе и до цинично отношение към страданието и болестта”, каза акад. Стоянов.

Последствията върху психичното здраве

Според психолога държавата не прави достатъчно за преодоляване на последствията върху психичното здраве на медиците.

„Както при първото, така и при второто въвеждане на противоепидемичните ограничения, държавата не излезе с ясно разписани мерки за задаващата се тежка психологическа криза на всяко едно ниво”, заяви акад. Дроздстой Стоянов.

Той даде за пример нарастващата агресия сред хората, последствията върху психиката на децата от 7 до 12-годишна възраст заради продължителния престой пред компютърни устройства и увеличаващия се брой случаи на домашно насилие.

„Очаквам ръст и на опитите за самоубийство”, поясни още експертът и допълни, че целият този спектър от проблеми са били игнорирани от държавата, включително и психичното здраве на медицинските специалисти.

Недостигът на медицински персонал

 „Разрешаването на този проблем е въпрос на национално отговорна политика. Никога не е късно да се вземат мерки за преодоляването му, докато има висши медицински училища в страната, от които излизат по 1000 лекари годишно и двойно повече медицински сестри. Това обаче е наливане на ресурс в каца без дъно, тъй като голяма част от тях емигрират извън България или мигрират към частния сектор”, каза акад. Стоянов.

Той припомни, че има публикувана за обсъждане Здравна стратегия до 2030 година.

„Ако и 10% от мерките, заложени в тази стратегия бъдат изпълнени, тогава част от пробойните в системата ще бъдат запълнени и това до известна степен може да реши проблема с недостига на медицински специалисти”, сподели още акад. Дроздстой Стоянов.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12