Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eсенните култури се развиват добре, има влага

Снимка: БГНЕС

Дефицитът на почвена влага при зърнените култури от края на миналата година е преодолян, което оказа благоприятно въздействие върху развитието на есенните посеви. Това сочат данните от доклад, изготвен от експерти на Министерство на земеделието, храните и горите, проследяващ въздействието на основните метеорологични фактори върху развитието и фитосанитарното състояние на земеделските култури в страната, разпространен от пресцентъра на ведомството.

Анализът сочи, че развитието на основни есенни култури, които са били засети в оптималния агротехнически срок през октомври - най-вече при пшеницата, протича при добро съчетание между топлина и влага. В резултат на по-ограниченото количество валежи през ноември височината и гъстотата на посевите със зимни житни култури на места е неравномерна. В по-голямата част от полските райони обаче липсата на валежи е компенсирана през следващите два месеца.

Климатичните аномалии в началото на зимата, с достигането на температури на места до 18-20 градуса са удължили вегетацията на зимните житни култури в сравнение с агрометеорологичните условия през същия период на предходната 2019 г. В почти всички измервания в страната, количествата на валежите в края на годината са значително повече и превишават с над 50 процента средните количества валежи. Най-чувствителна е разликата в районите на Добрич, Сливен, Видин, Плевен, Враца, Разград, Кюстендил.

През първото и второто десетдневие на февруари се очаква високо съдържание на влага в горните почвени слоеве, което ще ограничи възможностите за провеждане на някои агротехнически мероприятия - подхранване на есенните посеви с азотни минерални торове, предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване с ранни пролетни култури (грах, фий, овес, пролетен ечемик).

Подходящи условия за резитби в лозовите и овощните насаждения и на зимните растителнозащитни пръскания при овошките ще има през повечето дни от първото и третото десетдневие на февруари.
Проявлението на климатичните елементи е ключово за сроковете за сеитба, фенологичните етапи и протичането на вегетацията при пшеницата, ечемика, рапицата и други есенни култури. Целта на направения анализ е да се направи преглед на проявлението на основните метеорологични фактори и проследи тяхното въздействие върху развитието на земеделските култури в страната.

Използваните източници за изготвянето на анализа са месечните хидрометеорологични бюлетини на Националния институт по метеорология и хидрология, както и данни на отдел "Агростатистика" на МЗХГ и на областните дирекции "Земеделие" в страната. За изготвяне на по-общата рамка, отчитаща и особеностите на целия географски район, са ползвани и данните от доклада за януари 2021 г. на JRC MARS (Bulletin Crop monitoring in Europe January 2021), уточняват от МЗХГ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политолог: Голяма част от депутатите са в парламента, за да си оправят живота

Една част от народните представители са в парламента не с идеята да управляват и да свършат някаква работа, а да си оправят живота. Някои депутати са просто депутати и е изключително важно за тях да са там. Това коментира политологът и журналист в Радио Стара Загора Десислав Тенев в контекста на неуспешния девети опит за избор на председател на..

публикувано на 04.12.24 в 19:45

От сметопочистващата фирма във Варна готови да засилят работата си четворно

Мерки, целящи подобряване на чистота в града, набелязаха от сметопочистващата фирма.  Идеите за оптимизиране на работата са изпратени на кмета на Варна Благомир Коцев. Това стана на среща в Община Варна, с участието на заместник-кметовете по финанси Христо Рафаилов и по обществен ред и сигурност Илия Коев. Писмото бе представено от Николай Симеонов,..

публикувано на 04.12.24 в 18:15
архив

Сезираха прокуратурата и ДАНС за събарянето на бункер в района на бившия радиозавод във Варна

Извънредно заседание на Постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет във Варна беше свикано заради сигнал за разрушаване на противоатомно скривалище - бункер на парцел на бившия радиозавод, продаден на частна фирма. След подаден сигнал общината е спряла разрушаването на бункера, който е в списъка със специални..

публикувано на 04.12.24 в 16:40

Наталия Киселова и Силви Кирилов на балотаж за председател на НС

Деветият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание не даде резултат.  Кандидатурата за председател на 51-ото Народно събрание на ген. Атанас Атанасов не събра необходимата подкрепа. За Атанасов гласуваха 56 депутати със „за“, против – 104, 77 се въздържаха.   Поискано бе прегласуване на кандидатурата на Атанасов от ПП-ДБ, което не доведе..

публикувано на 04.12.24 в 16:20

БЧК - Балчик отчете последния мандат: Най-много нужда от нас имаха украинските бежанци

Поредицата  от сериозни изпитания, бел язали дейността на Българския ч ервен кръст,  продължи и в последния четиригодишен мандат –  хуманитарни предизвикателства, причинени от събития в международен и национален мащаб.  Това е равносметката на  Нели Иванова –  председател на  Общинския съвет на БЧК в Балчик, който отчете дейността на..

публикувано на 04.12.24 в 15:59
Жана Паунова, първият кръводарител, включил се в акцията, посветена на 90 години Радио Варна

Един кръводарител помага на трима души в нужда

снимки: Нина Милошевич

публикувано на 04.12.24 в 14:55

Започна премахването на неработещите бараки на ул. „Д-р Пискюлиев“

Започна демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“. Премахването на бараките е по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти, попадащи в терените предвидени за ремонт, са с неугледен външен..

публикувано на 04.12.24 в 14:06