Смятаме, че тази анкета се разпространи много бързо, в различни формати, а на места родителите е трябвало да впишат освен своето име и името на детето си. Това каза за Радио Варна Пламена Николова, програмен координатор „Политики за деца“ в организацията. Според нея родителите не правят избор на база информирано съгласие, защото от вида на анкетата не става ясно какви са крайните й цели.
Абсолютно не е ясно как се събират и отчитат тези данни, какво значат те и как ще бъдат представени, каза още Николова и допълни:
„Най-важното и притеснително е, че когато се прави едно такова проучване на мнението дори и само сондиращо нагласи, е необходимо да се представи цялата информация за това с какво човек се съгласява или не се съгласява. В тази анкета това не се вижда. Няма яснота, освен, че ще се прави някакъв антигенен тест какво ще се случи, кой ще го прави, дали ще обхване всички възрастови групи деца и само за учениците ли ще е, или ще включва и децата от детските градини, защото и в тях се прави допитване до родителите. Ако се стигне до тестване, какво ще означават положителните резултати и какви ще са последствията – ще има ли карантиниране на класове или затваряне на училища.“
Според Национална мрежа за децата е редно преди МОН да спусне такава анкета, да направи едно добре информирано съобщение с каква цел проучва мнението на родителите и за какво точно ги пита. Така направеното проучване няма да доведе до нищо, защото част от родителите няма да се включат в него, тъй като не е ясно за какво точно се съгласяват или не, каза още Пламена Николова. Това от своя страна няма да доведе до ясна представя каква е нагласата на родителите за провеждане на антигенни тестове сред децата им.
Най-голямото ни опасение е, ако МОН вземе решение за формата на обучение – дистанционна или присъствена, на база на това проучване. Ако се прави някакво тестване на учениците изобщо, то трябва да е скринингово, да е често, а не еднократно, защото няма никакъв смисъл да е само веднъж. Има тестове, които не са инвазивни, а с жабурене и те са по-подходящи, особено за малките деца, каза още Пламена Николова.
Ландшафтният архитект от Пловдив Невена Цветкова издаде наръчник със съвети за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места. Той беше подарен на ръководството на Община Варна, след като фирмата-изпълнител, изграждаща канализацията по Крайбрежната алея, беше глобена с 10 хиляди лева заради състоянието на дървета след..
Запазването на Морската градина във Варна не опира само да спирането на строителните дейности и забраната на движението на автомобили. Важна е и поддръжката на парка. Косене, премахване на паднали клони, събиране и извозване на боклуците. Всички тези дейности се извършват с превозни средства на бензин и дизел. За съхраняването на един парк като..
Работна среща по проблемите на дуалното образование ще се проведе днес в Регионалното управление на образованието в Добрич. В събитието участие ще вземат директорите на училища с професионални паралелки, работодатели, подкрепящи дуалното обучение, експерт от Министерството на образованието и науката и други. Срещата с домакин Регионалното..
На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване – епилепсията. Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население. По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50%..
Учениците от Варна и Добрич се връщат в класните стаи днес, след дистанционното обучение, наложено заради висока заболеваемост от грип, и последваща междусрочна ваканция. Припомняме, че грипната епидемия във Варна беше отменена от сряда, 5 януари, а междусрочната ваканция - удължена с още два дни с решение на кмета на Варна. Четвъртък и петък бяха..
Сухи са пътните настилки в областите Варна и Добрич. Това съобщиха за Радио Варна от областните пътни управления. Няма затворени пътни участъци. Два дни са обработвали пътищата със сол в област Добрич, не е валяло и днес всичко е изсъхнало, каза дежурният диспечер. Времето е ясно, а температурите на въздуха са от минус 5 до 0 градуса. В област Варна..
В Източна България най-ниската температура на въздуха е измерена в Русе, където минус 9 градуса. В Разград е минус 8, по минус 6 градуса е в Силистра и Шумен, минус 5 градуса ев Добрич, по минус 3 в Карнобат и Шабла. Във Варна и на нос Калиакра е минус 2 градуса, минус 1 на нос Емине. В Бургас и Ахтопол е 0 градуса. Силен вятър с..