Край с продажбата на имоти, които имат статут на ателие по документи, но в тях се живее - те вече ще трябва да са със статут на жилища и да отговарят на всички изисквания за такива. Това решиха окончателно депутатите, след като приеха редица промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ).
До този момент повечето имоти, които не покриваха изискванията за жилища, се продаваха като ателиета, тъй като изискването за тях е единствено да имат санитарен възел, докато за да бъде един имот жилище има редица изисквания, сред които да има самостоятелен вход, най-малко едно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение - килер, гараж или мазе.
По-занижените изисквания и по-ниската цена са и причината в новото строителство да има много имоти, които по документи са ателиета, но в тях се живее. До 2017 г. за тях не се изискваше да има и възможност за покупка на гараж и паркомясто, каквото за имотите със статут на апартамент е задължително.
Чуйте как коментира промяната в закона пред репортера ни Ваня Славова брокерът на недвижими имоти във Варна Люба Просеникова:
С други промени се затяга се контролът над фирмите за строителен надзор. Дава се право на ДНСК да проверява надзорните фирми и комплексния доклад на консултанта, въз основа на който са одобрени инвестиционните проекти и е издадено разрешението за строеж.
Депутатите завишиха и изискванията към лицата, които оценяват съответствието на инвестиционните проекти - те трябва да имат поне 5 години стаж, да са технически правоспособни и да имат магистърска степен.
Според промените в закона административно-наказателна отговорност ще носят повече участници в строителството. Глоба ще може да се налага на физически лица, чрез които се оценяват съответствието на проектите и се осъществява надзорът на строежите, както и за други нарушения на ЗУТ и актове по неговото прилагане.
На страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройство ще бъде създаден Единен публичен регистър по устройство на територията, гласи друга промяна в закона. Там ще се публикуват разрешения за преместваеми обекти, билбордове, заповеди за премахването им, разрешения за устройствени планове, за строеж, технически паспорти на строежите, актове за въвеждане в експлоатация и др.
Буните на залива Болата продължават да се рушат. Все още не са предприети мерки за укрепването им. Припомняме, миналата година ураганът "Фредерик" нанесе сериозни поражения върху съоръженията. Буни ли са буните на залива Болата Становище от 12 януари м.г. на експерти от Басейновата дирекция „Черноморски район“ и РИОСВ-Варна, които извършиха..
Създателят на Ретро музея във Варна Цветан Атанасов се нуждае от спешна помощ, за да продължи да живее. В пост в социалната мрежа той съобщава, че е с диагноза рак на стомаха. „Преди 5 дни чух една от най-тежките диагнози - рак. Ракът е на стомаха и първоначално мислехме, че ще го премахнем и ще живея без стомах. За съжаление сме закъснели и има..
Младежката инициатива „Ден на християнското семейство и православната младеж“ ще се проведе във Варна в четвъртък, 21 ноември. От 8 до 11 часа в храм „Св. Архангел Михаил“ ще се състои Празнична литургия с участието на доброволци от СУ "Климент Охридски" за раздаване на подаръци, осигурени с подкрепата на Община Варна. От 18 ч. в Залата на..
Световният ден на детето се отбелязва от 1956 г. с резолюция 836 на Общото събрание на ООН от 14 декември 1954 г. От 1990 г. се чества като годишнина от приемането на Декларацията за правата на детето от 14-ата сесия на Общото събрание на ООН и на Международната конвенция за правата на детето от 44-тата сесия на Общото събрание на ООН.
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“ . С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с..
От 21 до 23 ноември Варна е домакин на Рождественския фестивал „Благословение“, организиран от Народно читалище „Македония – 2005“. Фестивалът обхваща всички музикални жанрове и изпълнителски формати, а участниците в него са преди всичко млади дарования от Варна. Фестивалът е с благотворителна кауза в подкрепа на потребителите на услуги към Сдружение..
С историята на шестгодишния дима от Украйна ви запознахме през месец март тази година, когато неговата майка Йелизавета търсеше помощ, за да финансира лечението на детето си в Испания. Дима страда от тежка форма на епилепсия, която не се повлиява медикаментозно и единственият му шанс беше операция. С помощта на много хора необходимата сума беше..