Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Йонко Кунчев: Методът за идентификация на престъпници чрез изземване на миризми е сериозно подценен в България

Проф. д.ю.н. Йонко Кунчев е едно от големите имена в българската криминалистика с богат практически, изследователски и преподавателски опит. Той има огромен принос за повишаване нивото на криминалистическата подготовка на студентите от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър”. В момента е декан на Юридическия факултет и ръководител на магистърската програма „Съдебни експертизи”. Наскоро излезе от печат вторият том на монографията му „Курс по криминалистика”. В интервю за Радио Варна, проф. Кунчев каза, че в книгата са включени четири фундаментални за криминалистическата наука теории – за следите, диагностиката, диференциацията и идентификацията.

Одорологична идентификация

Той обръща особено внимание на одорологичната идентификация на извършители на престъпления. По думите му, одорологичният метод, който представлява изземването на миризма от дадено място или предмет, е изключително подценяван в България.

„Тенденцията е методът да остане в историята, защото редица одорологични лаборатории в страната са вече закрити, включително и Националната одорологична лаборатория. Причината е, че много от магистратите вече не признават доказателственото значение на резултата от одорологичната експертиза”, каза проф. Йонко Кунчев и допълни, че не го признават, защото не познават добре същността на този метод.

„Затова във втория том на Курса по криминалистика съм отделил цяла глава на одорологичната идентификация и параграф за одорологичните следи”, поясни още авторът.

Той е посочил и гаранциите за достоверност на този вид експертиза, основани на съдебната практика и тълкувания на Върховния касационен съд.

„Подценяването на одорологичната идентификация, означава че се пропускат възможности за разкриване на обективната истина. И тук възниква въпросът, ако се игнорира този метод, дали органите на досъдебното производство и съда, са изпълнили произтичащото от чл. 13, ал.1 от НПК задължение да вземат всички мерки за разкриване на обективната истина в наказателния процес? Няма как да игнорираш един метод и да казваш, че си взел всички мерки”, каза проф. Йонко Кунчев. 

Той се надява именно с Курса по криминалистика да помогне за възраждането на одорологичната идентификация.

Очаква се следващият том да излезе през януари догодина. Ще има и четвърто издание на монографията.

Интересът към криминалистиката

Проф. Йонко Кунчев изрази задоволството си от факта, че в последните години криминалистическата наука се радва на огромен интерес от страна на студентите.

„Криминалистиката е пряко свързана с практиката. В нашия университет, практическите обучения се провеждат в двата специализирани кабинета”, поясни деканът на Юридическия факултет. Според него, така се дава възможност на студентите да приложат практически методите за събиране и изследване на доказателства.

Възможностите за реализация

„Най-често студентите, завършили специалностите „Криминалистика” и „Защита на национална сигурност”, след това намират реализация в службите за сигурност и системата на МВР”, поясни проф. Кунчев и допълни, че кандидатстват за работа на общо основание, а не с преференции, за разлика от завършилите Академията на МВР.

„Подготовката, която срудентите получават в нашия университет, не отстъпва с нищо на тази на техните колеги от академията. Не е нормално студент, който е преминал 4-годишно обучение в университета, да трябва да минава наново 6 или 9-месечен курс при постъпване на работа в системата. Това не е финансово рентабилно за държавата. Нека ръководители от министеството да идват във Варна и да си подбират най-добрите кадри. Това ще е от полза и за двете страни”, каза още проф. Йонко Кунчев.  

Студентите проявяват голям интерес и към комплексната магистърска програма „Съдебни експертизи”, чийто ръководител е проф. Кунчев.

Предизвикателствата пред професията

Според него, предизвикателствата пред професията на криминалистите са много, особено с напредването на технологиите.

„Дигитализацията в областта на криминалистиката се развива много бързо и динамично. Технологиите помагат за разкриването на престъпления, но да не забравяме, че могат да послужат и за извършване на престъпления. Затова сме свидетели на едно постоянно „състезание” между извършителите и разследващите органи”, поясни проф. Йонко Кунчев.

Чуйте цялото интервю на Иван Барбов с проф. Йонко Кунчев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радио Варна или "Варна-Радио"?

В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..

публикувано на 07.05.25 в 07:03

С музика в сърцето и мечта в очите: Георги Дачев от Do Sho на Гергьовден

Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...

публикувано на 06.05.25 в 11:58

MiroMAG представя втория си албум "Infinity"

Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..

публикувано на 05.05.25 в 07:35

Георги Георгиев, "Възраждане": Кметът на Варна отказва да защитава интересите на всички варненци

Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..

публикувано на 03.05.25 в 15:10

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..

публикувано на 03.05.25 в 14:32
Пресиана Леонидова и Александра Атанасова

Пресиана Леонидова: Вдъхновена съм от българския фолклор още от дете

Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка  Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..

публикувано на 02.05.25 в 07:55
1 май 1879 година - рождената

1 май - Ден на българската пощенска марка

Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..

публикувано на 01.05.25 в 06:55