Не са много вече фолклорните инструменталисти от съвременната сцена, които с отдаденост и много труд популяризират позабравени локални музикални диалекти. За разлика от песенната традиция в района на Пазарджик, която се радва все още на достойни продължители сред певците, инструменталният пазарджишки стил като че ли не е чак толкова прималив за активно свирещите и записващи музиканти. И тук говоря конкретно за акуратно подхождане към спецификата на стила, истинността към първообраза, към традицията. И макар с времето, с глобализацията да се късат нишките на паметта, все още има надежда да срещнем отговорни към родовата си памет изпълнители. Виолета Петкова е от тях.
Родената в гр. Пазарджик гъдуларка, макар и по никакъв начин да не шуми около себе си като музикант, има основателното право да се гордее с постиженията си. Чували сме чаровната тъмнокоса изпълнителка - със запомнящо се присъствие на сцената, красиво свирене - вглъбено и с лека усмика, да изпълнява много от соловите партии, поверени ѝ в оркестъра на Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, на който е посветила вече 25 години от живота си.
В предаването „Съботна трапеза“, излъчено на 20 февруари, с Виолета Петкова говорихме за гъдуларските традиции в родния ѝ край - Пазарджик, за инструменталния стил в този район и за най-новите ѝ две пиеси, записани с тамбуриста Петър Миланов. „Криво-Коевско хоро“ и „Бавна и Право-Коевско хоро“ са по музика на Виолета, но са вдъхновени от стила на популярния кларинетист от този край Георги Коев (1910-1983).
„Достигнах до този етап, в който реших, че хора́та ще бъдат изцяло автентични. От край до край в стил Георги Коев. И това става със слушане на повече музика, най-вече негова. И в един момент започва само да идва. По-дълго във времето го правих, отлежаваше, продължавах и накрая се получи. Всяко негово изпълнение е докосващо, изключително характерно и въздействащо. Слушала съм дълго неговите записи. И започвайки да свиря едно негово хоро, продължавам сама да го развивам нататък. И така се зараждат някакви теми, след това ги доразвивам. Не са едно към едно като неговите, но са вдъхновени от него“ – разказа за работата по своите нови записи Виолета Петкова. А що се отнася до избора ѝ за дуетен партньор, тамбуристът Петър Миланов, тя допълни: Той винаги е отворен за всякакви проекти и ме подкрепи, за което му благодаря много. Той свири на тамбура и бас в записите. Въпреки че искахме да е съвсем автентично, няма как той да не сложи това, което носи като модерно виждане за нещата. Но то е съвсем леко, според нас се получи много красиво.
Цялото интервю и новите записи чуйте в звуковия файл.
Г радската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна отбелязва 75 години от създаването си. Експозицията "Художниците в галерията" ще бъде открита от 18 часа днес. Тя е разположена на два етажа на историческата сграда на ул. "Любен Каравелов" 1. Историята на Градската художествена галерия Борис Георгиев във Варна започва през 1943 година,..
Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека "Дора Габе" в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -..
Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането. Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален филм "Капитан..
Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..
С шедьовъра на Пучини, неговата последна творба „Турандот“, във Варненската опера ще отпразнуват Деня на любовта. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот. Арията “Nessun dorma” ще звучи в изпълнение на тенора Валерий Георгиев в ролята на принц Калаф, Турандот ще оживее с гласа на Йоана..
Една дата не стига. Обявеният за 19 август концерт на Ник Кейв се оказа недостатъчен – билетите свършиха за 20 минути, а интересът оправда всички очаквания. Жаждата за тази интимна среща с гениалния артист остава неудържима. Затова Кейв и Колин Грийнууд ще се качат на сцената на Античния театър за втора вечер – 20 август 2025. Още една възможност да..
THE SMASHING PUMPKINS и SKUNK ANANSIE на сцената на "Hills of Rock 2025". Култовата 90-тарска вълна залива Гребната база в Пловдив това лято. THE SMASHING PUMPKINS идват за първи път в България. Те са една от онези банди, чрез които алтернативният рок не просто съществува, а оформя култура. С меланхоличния си, но мощен алт-рок, кристално чисти китари,..