Дебат около сградите на две от варненските училища постави началото на ПК „Наука и образование” към Общински съвет – Варна, а именно ОУ „Иван Рилски” и Оздравителното училище "Д-р Никола Димитров" (т.нар. климатично училище". В момента стратегията за ОУ „Иван Рилски” е публикувана на страницата на Община Варна, вървят процедури и разговори по отношение на образователната инфраструктура, каза директорът на Дирекция „Образование и младежки дейности”, Лилия Христова.
Училището, разположено в близост до кв. „Максуда”, където живеят много деца от ромски произход, се обмисля да бъде закрито, а учениците му – преместени в най-близките в района. Теренът се предвижда да бъде застроен за нуждите на V ЕГ. Идеята е децата да преминат на едносменен учебен режим, а за целта трябва да се разделят училищата, които обитават една и съща сграда. Един от приоритетите на Община Варна е децата да преминат в едносменен режим и това по никакъв начин да не наруши тяхното обучение в нормална среда, заяви още Лилия Христова.
Относно съдбата на т.нар. климатично училище, което се намира в близост до КК „Св. Св. Константин и Елена”, Христова заяви, че след проучване от технически екип, е установено, че сградата е със здрава основа. Това позволява то да бъде реконструирано. Предвижда се там да бъде изградено начално училище с предучилищни групи. Причината е, че в района живеят много семейства с по-малки деца, които имат нужда от начално училище, добави директорът на Дирекция „Образование и младежки дейности”.
Предстои и двете теми да бъдат обсъдени по време на сесия на Общински съвет - Варна, но преди това ще минат за разглеждане и в комисията по финанси и бюджет.
В края на заседанието общинските съветници дадоха положително становище относно програмата на Община Варна за изпълнение на бюджета на Общински образователни програми за 2021 г., както и за продължаване на съвместната работа между Дирекция „Образование и младежки дейности” и РТВЦ-Варна.
Значително увеличение на средствата за образование предвижда проектобюджетът на Община Варна за 2021 г. Финансовата рамка възлиза на 184 790 000 лв . и е с 30 769 000 лв. повече спрямо първоначалния бюджет на предходната година. Това бе изтъкнато на днешното заседание на ресорната комисия към местния парламент, на което съветниците одобриха макрорамката по това перо за тази година. Разходите за делегирани от държавата дейности са в размер на 146,1 млн. лв., за дофинансиране – близо 7 млн. лв. и за местни дейности – 31,7 млн. лв.
В Града на знанието образованието оставаприоритет №1, което се доказва и от обема на заложените средства. Те заемат най-голям дял в общинския бюджет - 38%, който тази година възлиза на 556 700 000 лв.
Бюджетът за образование бележи трайно увеличение през годините. За сравнение – през 2016 г. той е в размер на близо 91,2 млн. лева, през 2018 г. – на 118, 5 млн. лева, а през 2020 г. – 154 млн. лева.
Тази година ще се инвестират значителни средства в подобряване на образователната инфраструктура и създаване на по-качествена работна среда за учители и ученици. Предстои изпълнението на мащабна програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища на стойност 41,2 млн. лева.
Предвидено е също така увеличение на трудовите възнаграждения на педагогическия персонал средно с 15%.
Ще продължат да се развиват и общинските образователни програми, за които са заделени близо 924 000 лв.Тази година ще бъдат реализирани програмите „Младежки дейности 2021“, „Програма за насърчаване творческите заложби на ученици и студенти с изявени дарби през 2021 г.“, „Програма за приобщаващо образование на деца, ученици и студенти от различни етнически групи и в неравностойно социално положение през 2021 г.“, „Програма за квалификация и насърчаване на педагогическите кадри в община Варна през 2021 г.“
Над 45, 4 млн. лева ще бъдат инвестирани в образователната инфраструктура на Варна. Тази сума е рекордна за града, стана ясно на днешното заседание на ресорната комисия към Общинския съвет, на което съветниците одобриха проектобюджета за функция „Образование“.
Предстои изпълнението на амбициозна програма за строителството на 12 нови сгради и пристройки на детски градини, ясли и училища. Индикативната стойност на проекта е 41,2 млн. лева, от които 31,2 млн. лева са осигурени от държавния бюджет, а 10 млн. лева – от общината чрез дългово финансиране. Други около 4 ,2 млн. лева ще бъдат вложени в основния ремонт на бившия дом „Другарче“, който вече ще е филиал на ДГ „Д-р Петър Берон“, и в реконструкцията на площадки за спорт и игра в няколко училища и детски градини.
Община Варна ще построи три нови сгради на детски градини – на ул. „Хъшове“ в район „Одесос“, за ДГ „Слънчогледи“ в район „Приморски“ и за ДГ „Ран Босилек“ в с. Тополи. Нови корпуси ще имат ДГ „Приказка“ и ДГ „Д-р Петър Берон“, а към детска ясла „Роза“ ще бъде изградена нова пристройка. Със строителството им ще бъдат разкрити 25 нови групи иосигурени 679 места за децата от общината.
Нови сгради ще има и за три варненски училища, сред които е профилираната природоматематическа гимназия (ІІІ ПМГ „Акад. Методий Попов“). Предвижда се в нов дом да се премести Гимназията с преподаване на чужди езици ПГЧЕ „Йоан Екзарх“. В к.к. "Св. Св. Константин и Елена", на мястото на Оздравителното училище, ще бъде издигнато модерно начално училище за от І-ви до ІV-ти клас с 2 подготвителни групи.
В програмата са заложени също реконструкция и надстрояване на СУ „Св. Климент Охридски“ и разширение на ОУ „Васил Друмев“. С нов корпус ще се сдобие VII СУ "Найден Геров".
През тази година трябва да завърши ремонтът на бившия дом "Другарче", който ще струва около 2,6 млн. лева. Малко над 1, 6 млн. лева общината ще инвестира в основен ремонт на площадки за игра на открито и спорт в 4 детски градини и 3 училища. Модерни съоръжения за игра на открито ще бъдат изградени в ДГ „Дружба“, „Валентина Терешкова“, „Ран Босилек“ в с. Константиново ив детската градина в с. Звездица. На нови спортни игрища ще се радват учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Първа езикова гимназия и ПГТСД „Николай Хайтов“.
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...