Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магичният артист Кайл Сейнт за пътя от Варна до Китай

31-годишният Мирослав Тодоров вече 12 години се занимава с илюзии. Псевдонимът му е Кайл Сейнт, а кариерата му е преминала основно в Китай. Живял в Аксаково и завършил Търговската гимназия във Варна, той стига до Ухан и става истински магьосник.

Той се определя като „магически артист“. Запленен е от света на илюзиите още от 10-годишен. Страда от вродено заболяване и е в болница повече от 3 месеца. От болничното си легло попада на магическо шоу по телевизията и оттук нататък съдбата му е предопределена. 

"Винаги когато съм мислел за магии или съм правил магии и дори когато само съм ги гледал, съм се усещал истински жив. Когато правя нещо друго, независимо какво е, го няма този пламък, тази страст. Но през цялото време беше като хоби, нещо, което не правих сериозно и после към края на гимназията, началото на университета, тогава вече започнах да гледам по-сериозно и вече когато завърших университета, реших да го направя като истинска професия."

Мирослав завършва право в Лондон и е практикувал за кратко. Във Великобритания среща приятелката си и я омайва с магическите си номера. Двамата отиват на почивка в Китай и решават да останат в Ухан. Тук започва и професионалният път на Мирослав.


"В самото начало, когато бях там, се запознах с едно момче, което беше приятел на моята приятелка и той ми помагаше да уча китайски и общувахме на много основно ниво. Харесваха му, обаче магиите, които правех и ми каза, че в неговия град има малко телевизионно предаване и дали искам да участвам с моите магии. Съгласих се и се оказа, че неговото малко предаване e на живо, пред 3 хиляди души, и отделно е по телевизията."

В Китай се оформя и псевдонимът му. Кайл е име, което винаги е харесвал:

"Сейнт е грешка на превода. Понеже като правех магии в началото в Китай и отзива – това е много интересно, много мистично, на китайски е хаошън, което на английски грешно се превежда като много свято. После от свято, през светец и така до Сейнт и накрая стана Кайл Сейнт."

Мирослав владее десетки магически трикове - около 70. В представлението си изпълнява 12. Но си има любим, който включва шест бръснарски ножчета.


"Показва се, че са остри и ги гълтам и после с един конец ги връщам обратно и са закачени на конеца. Това е един класически трик, който много обичам да правя."

А с този трик е свързан и най-сериозният му инцидент на сцената.

"Бях поканен като специален гост на конвенция в Китай. Искаха да направя два трика и първият беше точно този с ножчетата. На такива събития се очаква от госта да направи нещо ново, нещо неочаквано. Аз направих ножчетата, но се порязах. Изтече ми много кръв от устата, по цялото ми облекло и на сцената имаше кръв. Никой обаче не очакваше това да е грешка. Мислеха, че е някакво нововъведение в трика, с което го правя по- реалистичен. Изкарах 10 минути на сцената, направих една илюзия с кървяща уста и хората бяха много впечатлени и много им хареса. Не разбраха, че е грешка до самия край."


Мечтаният му трик е левитацията. Варненецът е изнесъл представление в Ухан само два дни преди пълната блокада заради коронавируса през 2020-а. Не е имало никакви индикации за предстоящата карантина. Дори не е повярвал, че се случва нещо толкова драстично. В момента живее в Копенхаген и обмисля нови номера. Казва, че илюзиите може да са най-лесното нещо на света, ако ги правиш с желание.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58