10 март е денят, в който скланяме глави в памет на жертвите на жестокия геноцид над 6 милиона евреи и отдаваме почит към онези наши предци, помогнали за спасяването на 50 хиляди човешки живота. На днешната дата през 1943 година, благодарение на обединението на политици, духовници, общественици и граждани, България спасява близо 50 хиляди свои жители от еврейски произход от депортиране в нацистките лагери на смъртта. За съжаление, повече от 11 хиляди евреи от Беломорска Тракия и Македония са депортирани в лагерите.
Председателят на Регионалната организация на евреите във Варна „Шалом” Олег Калдерон каза за „Радио Варна”, че еврейската общност винаги ще помни този безпрецендентен акт на доброта и ще бъде благодарна на България.
Историческите поуки
Според Олег Калдерон, това което са направили нашите предци е пример за всички народи по света.
„В мрачните времена на фашизма, един малък народ, макар и под натиска на Хитлерова Германия, се обединява в името на една идея – спасяването на човешки животи. Смятам, че това е най-ценното и най-важното, което трябва да помним като урок от историята”, каза Калдерон. Той допълни, че тези действия нямат аналог в съвременната история на човечеството.
„Ние всяка година напомняме тези събития. Правим го не само заради нас самите, а защото смятаме, че трябва да учим младите поколения на толерантност. Да бъдем хора с всички. Ние не бива да се делим по вяра, цвят на кожата или някакъв друг принцип. Трябва да се научим да живеем заедно и да приемаме различните”, каза още Олег Калдерон. Според него обаче, въпреки уроците на историята, все още съвременното общество не се е научило да бъде толерантно.
„Има много примери как забравяме, че различния все пак е човек. И това, че е с нещо различен, не го прави наш враг или недостоен за живот”, допълни председателят на варненската организация на евреите.
„Все още има живи съвременници на Холокоста във Варна”, каза Олег Калдерон.
„За съжаление, с годините те намаляват. Помнят всичко. Но, разказвайки спомените си, те наблягат на разбирането и помощта, които са получили от българите. Те казват, че хората, които са искали тяхното изтребление са много по-малко от тези, които са имали желание да им помогнат”, поясни Олег Калдерон.
Чуйте интервюто на Иван Барбов с Олег Калдерон:
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..