Всяка година Националното представителство на студентските съвети отличава най-успешните студенти в България. Жури в състав от водещи експерти от всички области на образованието определи призьорите в 14 категории през тази година. Сред отличените са и двама добруджанци. Десислава Бонева е докторант по „Фитопатология“ в Аграрния университет в Пловдив, а Янул Димитров е курсант във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ и се обучава за летец-пилот.
Той е първият в рода си, който ще става военен пилот. Израснал е с истории от баща си за Висшето военно-въздушно училище „Георги Бенковски“ и това го насочва към професията. В момента е последна година курсант, старши сержант. Иска да стане най-добрият летец на изтребител в България.
"Моята цел е да ме разпределят в базата в която искам и естествено да летя на самолета, за който си мечтая от малък. Мечтая си за изтребителна авиация, в случая Ф-16 ще е новия изтребител.Ф-16 особено блок 70 е изключително модерен самолет, с модерна авионика и просто няма нищо общо със самолетите, които имаме в момента на въоръжение. Наистина е много модерен и ще можем да сме на едно ниво с колегите ни от НАТО от другите страни."
Освен в авиацията Янул има интерес към космонавтиката, физиката и математиката. Участва в конференции у нас и в чужбина и има отлични оценки. Той е подгласник в категорията "Сигурност и отбрана" в конкурса за „Студент на годината“ 2020.
Наградата не е била изненадваща, обаче, за Десислава Бонева. Младата каварненка е една от отличените в категорията "Аграрни науки и ветеринарна медицина". Тя е завършила бакалавърската си степен със специалност „Агрономство“ в Техническия университет във Варна с пълно отличие и златна значка.
Сега е докторант със специалност „Фитопатология“ в Аграрния университет в Пловдив.
"Преди съм била сред финалистите в този конкурс, но този път съм и сред призьорите. Да, очаквах я и тайно се надявах да я спечеля."
Съдбата на Десислава е предопределена от малка. Родителите ѝ развиват повече от 30 години бизнес със зърнопроизводство и за нея това е естествения и желан път в живота.
"Аз в момента съм в нашата фирма агроном и в същото време съм в университета. И двете неща гледам да ги развивам успоредно като гледам нито едно от двете, да не е за сметка на другото. Работата ми като агроном е на полето, в Добруджа. А в Пловдив съм фитопатолог и събирам растителни проби от цяла България, след което ги изследвам в лабораторията и излизат нови патогени. Даже имам нова болест, открита за България., която все още не е публикувана заради епидемичната обстановка."
Десислава Бонева има и хоби - модата. Участвала е в конкурса „Мис Варна“ през 2016 година, където е събрала най-много гласове в интернет и е една от подгласничките на победителката.
Но казва, че това не е нейната среда и предпочита да се развива професионално в науката. Активно ще участва в развитието на семейната фирма.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..