Всяка година Националното представителство на студентските съвети отличава най-успешните студенти в България. Жури в състав от водещи експерти от всички области на образованието определи призьорите в 14 категории през тази година. Сред отличените са и двама добруджанци. Десислава Бонева е докторант по „Фитопатология“ в Аграрния университет в Пловдив, а Янул Димитров е курсант във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ и се обучава за летец-пилот.
Той е първият в рода си, който ще става военен пилот. Израснал е с истории от баща си за Висшето военно-въздушно училище „Георги Бенковски“ и това го насочва към професията. В момента е последна година курсант, старши сержант. Иска да стане най-добрият летец на изтребител в България.
"Моята цел е да ме разпределят в базата в която искам и естествено да летя на самолета, за който си мечтая от малък. Мечтая си за изтребителна авиация, в случая Ф-16 ще е новия изтребител.Ф-16 особено блок 70 е изключително модерен самолет, с модерна авионика и просто няма нищо общо със самолетите, които имаме в момента на въоръжение. Наистина е много модерен и ще можем да сме на едно ниво с колегите ни от НАТО от другите страни."
Освен в авиацията Янул има интерес към космонавтиката, физиката и математиката. Участва в конференции у нас и в чужбина и има отлични оценки. Той е подгласник в категорията "Сигурност и отбрана" в конкурса за „Студент на годината“ 2020.
Наградата не е била изненадваща, обаче, за Десислава Бонева. Младата каварненка е една от отличените в категорията "Аграрни науки и ветеринарна медицина". Тя е завършила бакалавърската си степен със специалност „Агрономство“ в Техническия университет във Варна с пълно отличие и златна значка.
Сега е докторант със специалност „Фитопатология“ в Аграрния университет в Пловдив.
"Преди съм била сред финалистите в този конкурс, но този път съм и сред призьорите. Да, очаквах я и тайно се надявах да я спечеля."
Съдбата на Десислава е предопределена от малка. Родителите ѝ развиват повече от 30 години бизнес със зърнопроизводство и за нея това е естествения и желан път в живота.
"Аз в момента съм в нашата фирма агроном и в същото време съм в университета. И двете неща гледам да ги развивам успоредно като гледам нито едно от двете, да не е за сметка на другото. Работата ми като агроном е на полето, в Добруджа. А в Пловдив съм фитопатолог и събирам растителни проби от цяла България, след което ги изследвам в лабораторията и излизат нови патогени. Даже имам нова болест, открита за България., която все още не е публикувана заради епидемичната обстановка."
Десислава Бонева има и хоби - модата. Участвала е в конкурса „Мис Варна“ през 2016 година, където е събрала най-много гласове в интернет и е една от подгласничките на победителката.
Но казва, че това не е нейната среда и предпочита да се развива професионално в науката. Активно ще участва в развитието на семейната фирма.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..