Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скъпоценните книги във варненската библиотека

Снимка: архив

Над 830 хиляди библиотечни документа съхранява варненската библиотека „Пенчо Славейков“. Част от тях са редки и ценни издания, които представляват особен интерес за библиофилите. Най-старата книга в колекцията на институцията е нумизматичен сборник на латински език от 1695 година. 

Всяка библиотека е съкровищница, която винаги може да изненада с нещо неподозирано, казва главният библиотекар Даниела Канева. Тя завежда отдела за ценни и редки сбирки. Варненската регионална библиотека е приела за свое най-старо издание нумизматичен сборник на латински език от 1695 година. Историята му не е известна, но експертите имат предположения как книгата е достигнала до фонда на институцията. Даниела Канева обяснява:

"Всъщност Варна е град, който е отворен към морето отдавна и оттук са преминавали доста хора, които са носили скъпи за тях вещи. Най-вероятната версия е, че това е попаднало като дарение. През годините е постъпило в библиотеката с някои от даренията на варненци."

В отдела за редки и ценни книги се пазят издания на повечето европейски езици, малки колекции основно от 18 и 19 век. Има издания на латински и френски от края на 17 и началото на 18 век. 

За най-старите български издания се счита възрожденската книжнина. Това са 700 книги, които са от периода 1806-1878 година. Тези книги са описани в онлайн каталога на библиотеката и могат да бъдат потърсени и видени. Част от тях са сканирани и може да се видят и в пълен текст.

Регионалната библиотека притежава първите издания на най-старата печатна книга на славянобългарски език „Свещено цветообрание”, издадена от Анастас Кипиловски през 1825 година. Тук е и първото печатно издание на Паисиевата „История славянобългарска”, преработена и издадена от Христаки Павлович през 1844 година.

Ценни са също така и образците от първото издание на Новия завет на Неофит Рилски от 1840 година, второто издание на „Неделник“ на Софроний Врачански от 1856 година. Има и издания, които също имат своята историческа стойност като „Българска граматика“ на Неофит Рилски от 1835 година, считана за първия труд на нашата филологическа литература. „Първичка българска граматика” на Иван Богоров от 1844 година.

В регионалната библиотека е и единственото издание приживе на поезията на Христо Ботев – „Песни и стихотворения на Ботьова и Стамболова“.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Непознатият "Рибен буквар" представят във Варна до 14 декември

До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата  „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на  Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“  и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..

публикувано на 27.11.24 в 15:58

Солистката на "Сребърни звънчета" Божана Атанасова с първи самостоятелен рецитал в събота

Дългогодишният солист на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом.  Божана Атанасова е  лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и сребърни..

публикувано на 27.11.24 в 14:18

Световният феномен 40 FINGERS гостува на Варна през януари

След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..

публикувано на 27.11.24 в 13:53

Изложба, посветена на дизайна на градската среда, беше открита в Дома на архитекта

Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...

публикувано на 26.11.24 в 09:53

С клавирен рецитал започва празничният афиш в Балчик

С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..

публикувано на 25.11.24 в 19:56

Център за изкуство и култура "Чаршията" - Балчик: Сродни души на едно място, неограничени от бюрокрацията

През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома.  "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..

публикувано на 25.11.24 в 13:34

Връчват наградите за четвъртото Биенале на илюстрацията

За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..

публикувано на 24.11.24 в 10:21