България винаги се е славела със своите изключителни постижения в областта на науката, както и с талантливите млади хора. Един от тях е варненския ученик Стоян Дръндев, възпитаник на Професионалната гимназия по чужди езици „А.С.Пушкин”. Въпреки че е едва на 18 години, списъкът с постижения на Стоян Дръндев в областта на физиката е дълъг и впечатляващ. Многократен победител в олимпиадите по физика на национално ниво. Запалва се по физиката още в предучилищна възраст, когато баща му Борислав му разказва за привличането на магнитите. Стоян осъзнава, че физиката обяснява почти всичко случващо се във Вселената. И решава, че това ще е неговото призвание. Не закъснява и първата му среща със светилото във физиката Теодоси Теодосиев-Тео. И до днес, той посещава неговите школи и е един от любимите му ученици.
Освен от физика, Стоян Дръндев се интересува и от история и философия. Вярва, че философията е основата на всички останали науки.
През 2019 година участва и в обучителни семинари в меката на физиката – ЦЕРН, където успява да се докосне до едни от най-големите физици и да види нагледно как се осъществяват експеримените, за които преди това само е чувал.
През миналата година той беше сред шестимата избрани ученици от общо 7000 кандидата от цял свят за участие в международен лагер, организиран от университета в Кеймбридж.
"За да ме одобрят, трябваше да направя едно 3-минутно видео, в което да обясня с какво искам да се занимавам във физиката. Аз искам да се занимавам с квантова физика – със скоростта и светлината. Това впечатли журито. Избрах да правя проект на тема ентропия и термодинамика, а с помощта на моя моентор проф. Саул Джоунс, разработих докторантура по темата", каза Стоян.
Той кандидатства в четири от най-добрите университета във Великобриатния и е приет във всичките. За съжаление, не може да отиде да учи там, тъй като след Брекзит, таксите са непосилни за семейството му. За университета в Кеймбридж, годишната такса е 35 хиляди паунда. Това обаче не спира Стоян и той се насочва към родината на любимата му квантова физика – Германия. Възнамерява да продължи образованието си в Техническия университет в Мюнхен. Очаква одобрение и за международно обучение по физика в Норвегия. Преди това обаче му предстоят матури. Не му харесва онлайн-обучението.
"Онлайн-обучението е контрапродуктивно. Губи се контакта между учителя и ученика, който е много важен. Това е един експеримент за отговорността на обществото. То е един сурогат. Един некачествен продукт. Например има химици, които никога не са подушвали химичен елемент, а просто гледат епруветките на екрана. Това е опасно изобщо за бъдещето ни като цяло", каза Стоян и допълни, че когато човек е жаден за знания, никакви трудности не могат да го спрат.
Смята, че човек трябва да се стреми да се развива в повече от една област.
"Не може да си представим едно общество съставено само от професори. А какво ще стане, ако на този професор му се дояде баничка? Дори и професора трябва да сваля шапка на майстора на банички, защото ако ги нямаше тях, нямаше да можем да запълним стомаха си", коментира Стоян.
Според него, светът се е развил изключително много, но това, което той би променил и премахнал е ниския морал сред човечеството. Пожелава си хората да са по-добри и да се уважават повече.
"Хората трябва да разберат, че е смъртно опасно да си прост. Трябва да започнат да се пробуждат и да осъзнаят, че този свят е нещо велико", добави Стоян.
Чуйте цялото интервю на Иван Барбов със Стоян Дръндев:
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..
Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..