Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 март - СВЕТОВНИЯТ ДЕН НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА

Мотото на деня за 2021 година е ОКЕАНЪТ, НАШИЯТ КЛИМАТ И ВРЕМЕТО

Океанът е основен двигател на икономиката, тъй като 90% от световната търговия се развива чрез него. Покривайки около 70% от повърхността на Земята, той е и основен двигател на времето и климата.

Осъзнавайки това, Националните метеорологични и хидрологични служби и изследователите извършват мониторинг на океана, наблюдават как той се променя и моделират неговото влияние на атмосферата. А нарастващото въздействие на изменението на климата прави наблюденията, изследванията и услугите в океана все по-необходими и критични от всякога


Как океанът оформя времето и климата?

Здравата връзка на океана с атмосферата прави разбирането на поведението му жизненоважно за прогнозиране на метеорологичните и климатични условия. Над 90% от топлината, уловена на Земята от въглеродните емисии на човека, се съхраняват в океана. От тях само 2.3% затоплят атмосферата, а останалата част топи снега и леда и затоплят земята. В резултат на това атмосферата ще се затопля по-бързо, ако нямаше океани.

Синоптиците комбинират наблюденията за океанските и атмосферни  променливи (атмосферно налягане, вятър, вълни, температура на въздуха и водата, валежи и др.), използват знанията си за това как взаимодействат помежду си океанът и атмосферата, и развиват непрекъснато цифровите модели за прогнозиране на времето и климата. Тази година Световният метеорологичен ден бележи началото на десетилетието на океанската наука за устойчиво развитие (2021-2030) на ООН. Целта е СМО, като специализирана агенция към ООН да подкрепи разбирането за неразривната връзка между океана, климата и времето.

2020-та година се определя като втората най-топла година след 2016-та от началото на 21-ви век, като повишението на температурата е с близо +1°С спрямо средната за целия изминал 20-ти век. 

През 2020 г. атмосферните процеси над Източна България бяха с много голяма динамика и това обуслови голямата променливост на времето и в климатично отношение. Преобладаваха положителните отклонения в средните месечни температури, като най-високи стойности, до +4.0°÷4.5°С бяха отчетени през февруари, септември и октомври. С нормални стойности и незначителни отклонения се характеризираха месеците април, май и ноември. По отношение на валежа, който като елемент зависещ доста силно от орографията, отклоненията като цяло се определят като отрицателни. Регистрирани бяха и големи положителни суми (до +200% от нормата), но само на изолирани места, след краткотрайни и интензивни извалявания през топлите месеци.

По материали от Световната метеорологична организация и специалисти от НИМХ- филиал Варна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има ли бомбоубежища и укрития за реакция при кризисни ситуации в област Добрич?

Ежедневно в новинарските емисии присъстват информации за настъпили природни бедствия в различни части от света. Войната в Украйна, започнала преди малко повече от три години, изостри допълнително сетивата ни с въпроса освен при земетресения, пожари, наводнения, готови ли сме за реакция при бомбена заплаха, радиационен облак и други. Междувременно..

публикувано на 02.04.25 в 19:00

Верижна катастрофа на Аспаруховия мост предизвика голямо задръстване

Верижна катастрофа между три коли предизвика голямо задръстване на Аспаруховия мост в посока "Аспарухово". На място има изпратени регулировчици, съобщиха от КАТ-Варна. Единият шофьор е пострадал и е откаран контактен в болница. Инцидентът е вследствие на неспазване на дистанция. Тролей номер 88 и автобусите по линия 12 обслужват до спирка "Кораборемонтен..

публикувано на 02.04.25 в 17:44

Близо 9 тона е примесеният с пясък мазут, изчистен от плажа във Варна, проверяват още три кораба

Близо 9 тона е примесеният с пясък мазут, изчистен от плажната ивица след достигането на разлива с нефтопродукти до брега, съобщи концесионерът. По плажа обаче все още могат да бъдат забелязани мазутни топчета с големина 0.5-1.0 см. Петното в морето край Варна не е от мазут, все още не е установен източникът на разлива, стигнал до брега..

публикувано на 02.04.25 в 17:35
Снимката е илюстративна

Тол таксите вдигат цените до 5 %

Увеличението на тол таксите от началото на месеца с 10% все още не се е отразило на цените на билетите на автобусните превозвачи, които оперират на Автогара-Варна. Това съобщи за Радио Варна директорът Веселин Михайлов.  Повишаването на таксите ще рефлектира директно върху потребителите, коментира изпълнителният директор на Камарата на..

публикувано на 02.04.25 в 17:01
Снимката е илюстративна

От 5 април влизат в сила летни разписания на автобусни линии №29 и №55

От 5 април ще бъдат въведени летни разписания на автобусни линии №29 и №55, съобщиха от общинското предприятие ТАСРУД. Промените ще засегнат както делничните, така и празничните дни. Приканват се пътниците да се запознаят с новите разписания и да планират своите пътувания съобразно актуализираните часове, посочват от ТАСРУД. Линия №29 Делнични..

публикувано на 02.04.25 в 16:15

Първият изтребител F-16 BLOCK 70 кацна на българска земя

Първият български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 на българските Военновъздушни сили (ВВС) кацна на авиобаза "Граф Игнатиево", предаде БНР.  На място са премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната Атанас Запрянов и други официални лица.  Още в края на януари министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че в началото на април в България..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Деца счупиха асансьора на пасарелката срещу кметството в "Аспарухово" с ритници

Пасарелката срещу сградата на кметство „Аспарухово“ във Варна е неизползваема от два дни, тъй като младежи са повредили с ритници асансьора. Това съобщи Ивайло Маринов, кмет на района "Аспарухово". Вандализмът е регистриран от видеонаблюдението и от полицията вече са открили нарушителите. Това е третият пореден случай. Маринов обаче се опасява, че..

публикувано на 02.04.25 в 14:50