В неделя, 28 март, в 3 часа сутринта преминаваме към лятното часово време. Тогава стрелките се преместват с час напред, напомнят от Българския институт по метрология.
През март 2019 година Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа.
Държавите членки на ЕС решават дали да преминат към изцяло лятно, или зимно часово време.
Тази неделя, 3 часа след полунощ, ще преместим стрелките на часовниците с един час напред за да преминем към лятното часово време. За пореден, но дали и за последен път? Този въпрос все още чака своя отговор. Преди близо 3 години Европейската комисия предложи местенето на стрелките да бъде прекратено, а всяка държава-членка сама да избере на лятно или на зимно часово време да остане. И до ден-днешен окончателно решение няма – нито на европейско, нито на национално ниво.
Едно от първите неща, които човек си мисли, когато трябва да премести стрелките на часовника с час напред е „ще спя по-малко”. Това, разбира се, за някои е проблем, но за други не. Според психолога Добринка Тотева-Горанова, смяната на времето дава своето отражение върху нашето физическо и психическо състояние.
"Ритъмът ни се нарушава още със ставането по-рано от обичайното. В този период, хората са по-стресирани и изнервени. Това е период, в който стават повече катастрофи и се обострят хронични заболявания", каза Горанова. Тя поясни, че адаптацията към новото време трае между 7 и 10 дни.
Не всички хора обаче имат проблем с адаптацията. От направената анкета сред варненци, една част от тях казаха, че местенето на стрелките не им се отразява.
"На мен лично не ми се отразява смяната на времето. Само съм чувал от медицински специалисти, че не влияе добре на организма. Но, дали е така... При мен няма проблем", каза Стоян Николов.
"Даже много се радвам на тази смяна на времето. Денят ще е по-дълъг", допълни Мартина Русо.
Срещнах г-н Налбантов, който беше на противоположното мнение и каза, че местенето на стрелките не му влияе добре.
"Това е смяна на биологичния часовник, което е проблем. Аз мисля, че тази практика трябва да спре", допълни още той.
Повечето от анкетираните смятат, че ако местенето на стрелките бъде прекратено, по-добрият вариант е да останем на лятно часово време. Най-вече заради по-дългата продължителност на деня. В анкета на министерството на енергетиката, проведена преди 2 години, везните също клоняха към лятното време. Разбира се, има хора, предпочитащи зимното часово време. Има и поддръжници на тезата, че смяната на времето не трябва да спира. Такова мнение изрази Христомир Христов.
"Аз виждам известна логика в смяната на времето, специално за училищата и учениците, които пътуват по тъмно и по светло, съответно. Специално заради учениците трябва да продължи", каза Христов.
Подробностите чуйте в репортажа на Иван Барбов:
На 1 юни 2025 г., по случай Международния ден на детето, се организира благотворително парти “Надежда за Виктор”, с цел да се съберат средства за лечението на Виктор, който от години се бори с онкологично заболяване. Организатор е майката на Вики – Зорница Атанасова. Събитието ще се проведе в озелененото пространство в село Слънчево от 9.30 часа...
Дванадесетокласници-доброволци към клубовете по превенция получиха отличия от кмета на Варна Благомир Коцев за за изключителен принос в развитието и прилагането на общинската политика по превенция на рисковото поведение сред деца и млади хора. Церемонията „Младите хора и бъдещето“ се проведе в сградата на общината. По време на..
Светът отбелязва на 7 май Денят на планетариумите. Първоначално празникът се чества от 1995 г. през втората неделя на месец март по инициатива от 1991 г. на италианската Асоциация на приятелите на планетариумите. От 2024 г. датата е фиксирана на 7 май, за да може популяризирането на планетариумите да бъде обвързано със значима дата: началото на..
Нова екопътека разкрива красиви гледки към природните забележителности Голяо и Малко було над село Невша. Маршрутът води през местност Дюза в землището на селото. Скалните феномени Голямо и Малко було се намират в каньона на река Провадийска над гара Невша. По маршрутите са поставени парапети, указателни и информационни табели и елементи за отдих..
Хоротека с мисия организира клубът за народни танци "Ръка за ръка" във Варна. Тя ще се проведе от 17 часа на 24 май, събота, в парк "Аспарухово". Събитието е в подкрепа на 5-годишната Димана, която се нуждае от спешни изследвания за отхвърляне на съмнение за рецидив на тежко заболяване. "Заедно ще се хванем на хоро в парка и ще съберем..
На Гергьовден в студиото на Радио Варна гост е именикът и колега, журналистът Георги Калагларски. Доцент и преподавател на бъдещи журналисти в София и Варна, автор на книги за българските медии и в областта на връзките с обществеността и рекламата, дългогодишен председател на Дружество "Печатни медии" - Варна и член на УС на Съюза на българските..
С вход свободен от 10 до 17.30 ч. и нова изложба Военноморският музей във Варна, ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. В празничния ден за първи път пред публиката ще бъде представена най-новата временна фотоизложба „Българското Черноморие – паралели във времето“. Тя включва фотографии на най-големите..