Ако сте минавали по улица „Барутен погреб", сигурно сте виждали една стара запустяла ниска постройка, сгушена в студената прегръдка на старите блокове. Това всъщност е бившия склад за боеприпаси, построен още по времето на Османската империя през XIX век. Място с вековна история, което през годините е преминало през множество трансформации - от склад за съхранение на барута и снарядите на Варненския гарнизон, до превръщането му през 90-те години в храм на рок-музиката с името „Бонкърс”. В този период, вековните каменни стени на клуба са видели щури купони, в които са изгрели и някои от звездите на родната музика.
След това обаче мястото запустява. Става мрачно и отблъскващо, а единствените, които си организират „купони” са наркомани и престъпници. Барутният погреб сякаш е „погребан”. Но, не за дълго.
Преди няколко години, младият архитект Явор Панев и неговите съмишленици от Сдружение „Таляна” решават да съживят мястото и да го превърнат в младежко алтернативно пространство с името „РеБонкърс”.
„РеБонкърс”. Като повторна употреба. Думичката "Ре" е представка за клуб "Бонкърс", който е един от двигателите на много рок-банди, които са се развили именно на това място. Идеята се зароди покрай "Варна - европейска младежка столица" през 2017 година. Главният архитект на града Виктор Бузев даде началният „вектор” и каза, че това място трябва да бъде съхранено. Изключително сме благодарни на всички, които спомогнаха за реализацията на тази идея", каза арх. Панев.
На първо време, той и екипа му изчистват мястото от огромните камари с боклуци. Вече има ток. Подновена е фермата за сценичното осветление. Монтирани са нови парапети на стълбите към сцената, както и подвижна платформа за музикалната техника. Бункерът вече разполага с нови санитарни възли, прозорци и всичко необходимо за съживяването на това пространство. Запазва се и първоначалния му облик. Външната част също е облагородена и вече доста по-привлекателна за минувачите. Предвижда се там да има спортна площадка и пространство за каране на скейтборд. Сложена е и охранителна система срещу набезите на крадци, каквито е имало многократно през годините. Има си и коте-пазач с името Бонки. С охота, арх. Явор Панев разказа как точно вижда пространството след неговата реставрация.
"Основната концепция е насочена към една менторска програма, чрез която да развиваме млади артисти, под шапката на стари музиканти, които някога са свирили в този бар. Иска ни се обаче да не място само за музика, а един инкубатор на млади таланти от различни изкуства. Мултифункционалността на пространството е определяща в нашата концепция. Предвиждаме гъвкавост, така че през деня да може залата да се ползва за репетиции, а вечер за концертна дейност", каза още арх. Явор Панев.
Желанието на екипа, който работи по реставрацията е новото младежко пространство да отвори врати през лятото. В този екип е и Георги Иванов, който работи по логото на новото място и неговото популяризиране. Скоро ще има и сайт.
"Живея във Варна от 80-та година. Не знаех за този погреб. Но, когато Явор ме доведе тук останах силно впечатлен и реших да се включва в неговата реставрация", каза Иванов.
Арх. Явор Панев вижда сцената и като място за съвремен театър, а защо не и за барокова музика. Но, най-вече като място, в което младите хора да сбъдват своите мечти.
Още за новия "РеБонкърс" чуйте в репортажа на Иван Барбов:
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..