Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стар склад за барут и снаряди „избухва” като сцена на мечтите за младите варненци

Снимка: Фейсбук, Варна.През погледа на един чужденец

Ако сте минавали по улица „Барутен погреб", сигурно сте виждали една стара запустяла ниска постройка, сгушена в студената прегръдка на старите блокове. Това всъщност е бившия склад за боеприпаси, построен още по времето на Османската империя през XIX век. Място с вековна история, което през годините е преминало през множество трансформации - от склад за съхранение на барута и снарядите на Варненския гарнизон, до превръщането му през 90-те години в храм на рок-музиката с името „Бонкърс”. В този период, вековните каменни стени на клуба са видели щури купони, в които са изгрели и някои от звездите на родната музика.

След това обаче мястото запустява. Става мрачно и отблъскващо, а единствените, които си организират „купони” са наркомани и престъпници. Барутният погреб сякаш е „погребан”. Но, не за дълго.

Преди няколко години, младият архитект Явор Панев и неговите съмишленици от Сдружение „Таляна” решават да съживят мястото и да го превърнат в младежко алтернативно пространство с името „РеБонкърс”.

„РеБонкърс”. Като повторна употреба. Думичката "Ре" е представка за клуб "Бонкърс", който е един от двигателите на много рок-банди, които са се развили именно на това място. Идеята се зароди покрай "Варна - европейска младежка столица" през 2017 година. Главният архитект на града Виктор Бузев даде началният „вектор” и каза, че това място трябва да бъде съхранено. Изключително сме благодарни на всички, които спомогнаха за реализацията на тази идея", каза арх. Панев.

На първо време, той и екипа му изчистват мястото от огромните камари с боклуци. Вече има ток. Подновена е фермата за сценичното осветление. Монтирани са нови парапети на стълбите към сцената, както и подвижна платформа за музикалната техника. Бункерът вече разполага с нови санитарни възли, прозорци и всичко необходимо за съживяването на това пространство. Запазва се и първоначалния му облик. Външната част също е облагородена и вече доста по-привлекателна за минувачите. Предвижда се там да има спортна площадка и пространство за каране на скейтборд. Сложена е и охранителна система срещу набезите на крадци, каквито е имало многократно през годините. Има си и коте-пазач с името Бонки. С охота, арх. Явор Панев разказа как точно вижда пространството след неговата реставрация.

"Основната концепция е насочена към една менторска програма, чрез която да развиваме млади артисти, под шапката на стари музиканти, които някога са свирили в този бар. Иска ни се обаче да не място само за музика, а един инкубатор на млади таланти от различни изкуства. Мултифункционалността на пространството е определяща в нашата концепция. Предвиждаме гъвкавост, така че през деня да може залата да се ползва за репетиции, а вечер за концертна дейност", каза още арх. Явор Панев.

Желанието на екипа, който работи по реставрацията е новото младежко пространство да отвори врати през лятото. В този екип е и Георги Иванов, който работи по логото на новото място и неговото популяризиране. Скоро ще има и сайт.

"Живея във Варна от 80-та година. Не знаех за този погреб. Но, когато Явор ме доведе тук останах силно впечатлен и реших да се включва в неговата реставрация", каза Иванов.

Арх. Явор Панев вижда сцената и като място за съвремен театър, а защо не и за барокова музика. Но, най-вече като място, в което младите хора да сбъдват своите мечти.

Още за новия "РеБонкърс" чуйте в репортажа на Иван Барбов:




 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неволите в местност Пчелина продължават

Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални.  Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата  д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..

публикувано на 07.04.25 в 17:55

Жителите на Слънчево остават в протестна готовност срещу рекултивация на горски терен

Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..

публикувано на 07.04.25 в 09:55

Априлският сняг във Варна (СНИМКИ)

Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе.  Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см.  Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..

публикувано на 07.04.25 в 07:00

Силен ръст на германските туристи, Слънчев бряг отваря за Великден

Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Парадът на лалетата в Балчик е в своя пик

Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета.  Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..

публикувано на 06.04.25 в 12:45
Снимката е илюстративна

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..

публикувано на 06.04.25 в 11:40

Чешката бира е на път да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО

Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул.  Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..

публикувано на 06.04.25 в 10:34