Ако сте минавали по улица „Барутен погреб", сигурно сте виждали една стара запустяла ниска постройка, сгушена в студената прегръдка на старите блокове. Това всъщност е бившия склад за боеприпаси, построен още по времето на Османската империя през XIX век. Място с вековна история, което през годините е преминало през множество трансформации - от склад за съхранение на барута и снарядите на Варненския гарнизон, до превръщането му през 90-те години в храм на рок-музиката с името „Бонкърс”. В този период, вековните каменни стени на клуба са видели щури купони, в които са изгрели и някои от звездите на родната музика.
След това обаче мястото запустява. Става мрачно и отблъскващо, а единствените, които си организират „купони” са наркомани и престъпници. Барутният погреб сякаш е „погребан”. Но, не за дълго.
Преди няколко години, младият архитект Явор Панев и неговите съмишленици от Сдружение „Таляна” решават да съживят мястото и да го превърнат в младежко алтернативно пространство с името „РеБонкърс”.
„РеБонкърс”. Като повторна употреба. Думичката "Ре" е представка за клуб "Бонкърс", който е един от двигателите на много рок-банди, които са се развили именно на това място. Идеята се зароди покрай "Варна - европейска младежка столица" през 2017 година. Главният архитект на града Виктор Бузев даде началният „вектор” и каза, че това място трябва да бъде съхранено. Изключително сме благодарни на всички, които спомогнаха за реализацията на тази идея", каза арх. Панев.
На първо време, той и екипа му изчистват мястото от огромните камари с боклуци. Вече има ток. Подновена е фермата за сценичното осветление. Монтирани са нови парапети на стълбите към сцената, както и подвижна платформа за музикалната техника. Бункерът вече разполага с нови санитарни възли, прозорци и всичко необходимо за съживяването на това пространство. Запазва се и първоначалния му облик. Външната част също е облагородена и вече доста по-привлекателна за минувачите. Предвижда се там да има спортна площадка и пространство за каране на скейтборд. Сложена е и охранителна система срещу набезите на крадци, каквито е имало многократно през годините. Има си и коте-пазач с името Бонки. С охота, арх. Явор Панев разказа как точно вижда пространството след неговата реставрация.
"Основната концепция е насочена към една менторска програма, чрез която да развиваме млади артисти, под шапката на стари музиканти, които някога са свирили в този бар. Иска ни се обаче да не място само за музика, а един инкубатор на млади таланти от различни изкуства. Мултифункционалността на пространството е определяща в нашата концепция. Предвиждаме гъвкавост, така че през деня да може залата да се ползва за репетиции, а вечер за концертна дейност", каза още арх. Явор Панев.
Желанието на екипа, който работи по реставрацията е новото младежко пространство да отвори врати през лятото. В този екип е и Георги Иванов, който работи по логото на новото място и неговото популяризиране. Скоро ще има и сайт.
"Живея във Варна от 80-та година. Не знаех за този погреб. Но, когато Явор ме доведе тук останах силно впечатлен и реших да се включва в неговата реставрация", каза Иванов.
Арх. Явор Панев вижда сцената и като място за съвремен театър, а защо не и за барокова музика. Но, най-вече като място, в което младите хора да сбъдват своите мечти.
Още за новия "РеБонкърс" чуйте в репортажа на Иван Барбов:
На 1 юни 2025 г., по случай Международния ден на детето, се организира благотворително парти “Надежда за Виктор”, с цел да се съберат средства за лечението на Виктор, който от години се бори с онкологично заболяване. Организатор е майката на Вики – Зорница Атанасова. Събитието ще се проведе в озелененото пространство в село Слънчево от 9.30 часа...
Дванадесетокласници-доброволци към клубовете по превенция получиха отличия от кмета на Варна Благомир Коцев за за изключителен принос в развитието и прилагането на общинската политика по превенция на рисковото поведение сред деца и млади хора. Церемонията „Младите хора и бъдещето“ се проведе в сградата на общината. По време на..
Светът отбелязва на 7 май Денят на планетариумите. Първоначално празникът се чества от 1995 г. през втората неделя на месец март по инициатива от 1991 г. на италианската Асоциация на приятелите на планетариумите. От 2024 г. датата е фиксирана на 7 май, за да може популяризирането на планетариумите да бъде обвързано със значима дата: началото на..
Нова екопътека разкрива красиви гледки към природните забележителности Голяо и Малко було над село Невша. Маршрутът води през местност Дюза в землището на селото. Скалните феномени Голямо и Малко було се намират в каньона на река Провадийска над гара Невша. По маршрутите са поставени парапети, указателни и информационни табели и елементи за отдих..
Хоротека с мисия организира клубът за народни танци "Ръка за ръка" във Варна. Тя ще се проведе от 17 часа на 24 май, събота, в парк "Аспарухово". Събитието е в подкрепа на 5-годишната Димана, която се нуждае от спешни изследвания за отхвърляне на съмнение за рецидив на тежко заболяване. "Заедно ще се хванем на хоро в парка и ще съберем..
На Гергьовден в студиото на Радио Варна гост е именикът и колега, журналистът Георги Калагларски. Доцент и преподавател на бъдещи журналисти в София и Варна, автор на книги за българските медии и в областта на връзките с обществеността и рекламата, дългогодишен председател на Дружество "Печатни медии" - Варна и член на УС на Съюза на българските..
С вход свободен от 10 до 17.30 ч. и нова изложба Военноморският музей във Варна, ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. В празничния ден за първи път пред публиката ще бъде представена най-новата временна фотоизложба „Българското Черноморие – паралели във времето“. Тя включва фотографии на най-големите..