„Поморие-черното и бяло злато на България“. Документалният филм на Магдалена Тодорова от екипа на телевизията на Медицинския университет във Варна, спечели първо място в категория „Журналистически материал на тема туризъм в България за 2020 г. в онлайн медия“. Филмът представя скритата история на Поморие. Там, например, е съхранена единствената Антична куполна гробница на Балканския полуостров. Друга продукция с автор Магдалена Тодорова беше отличена в международен конкурс в памет на ирландската журналистка Вероника Герин.
Страстта на Магдалена Тодорова е в разказването на непознати истории. Това е търсила и в документалният филм посветен на някогашното Анхиало или както го знаем днес Поморие. Градът възпят и в емблематичната песен на Стефка Берова и Йордан Марчинков, е известен със своето бяло и черно злато.
"Казват, че бялото злато на Поморие е резултат от любовта, от целувката между слънцето и морето, а това именно е солта в Поморие. Черното злато заради лиманната кал, която притежава изключителни лечебни свойства.", казва Магдалена.
Филмът ни запознава с лечебната поморийска кал, фара на града, Яворовите скали, античната куполна гробница. Магдалена Тодорова ни разказва и за съдбата на тузджиите, хората произвеждали и доставяли сол по това време:
"Във времената назад работейки като тузджиии, българите са имали специален статут заради занаятчийските си умения за производството на сол. Те са снабдявали с ценната суровина почти половината армия от двореца на султана. Това им е осигурявало привилегии. Една от които е да се спасят от кръвния данък. Така по време на турското владичество, тузджиите в Анхиало не са дали нито едно момче за еничар."
„Поморие – черното и бяло злато на България“ може да гледате в YouTube. А Магдалена Тодорова готви и поредица, отново с истории, които да приковат вниманието на зрителите.
Целия репортаж, в звуковия файл:
На 29 април светът отбелязва Деня на танца - празник на движението, културата и емоцията. Танцът е универсален език, който преодолява бариерите между хората и свързва сърцата им чрез ритъм, танц и изразност. В България културата за танцовото изкуство не е толкова разпространена, но отношението към балета е добро. Това каза танцьорът и хореограф..
Ротари клуб Балчик успешно осъществи инициативата "Здраве на екрана", която включва дарение на интерактивни монитори за МБАЛ Балчик и медицинския център. Целта на инициативата е да предостави вдъхновяващо и образователно съдържание за пациентите на болницата чрез видеа, посветени на здравословния начин на живот, правилното хранене, физическата..
Историята на днешния ден е свързана с капитан Кук, кораба „Индевър“ и Австралия. Предлагам да пробваме със забавната версия. В стил „истории, които няма как да чуете в училище“. Годината е 1770-та. Мястото — някъде в Тихия океан. Корабът е „Индевър“, а времето вероятно следобедно, защото нашият герой, капитан Джеймс Кук -..
Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..
За поредна година известната в цял свят двойка египетски лешояди се завърна в България в гнездото си близо до град Провадия. Семейството пернати е известно у нас и зад граница, защото е едно от малкото, което можем да наблюдаваме на живо в YouTube, благодарение на инсталираната в гнездото им камера. Сътрудници на Българското дружество за..
Община Варна поема ангажимент за подобряване на инфраструктурата за домашните любимци в града. Заместник-кметът Христо Рафайлов обяви, че в момента се подготвят нови обособени терени за разходка на кучета, които ще осигурят по-добри условия за стопаните на кучета и техните питомци. „Наистина има няколко кучешки градинки в града, но те са..
Тази събота – 3 май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Мисията на кампанията е да оцени..