Български учени планират старта на производство на препарати срещу КОВИД-19 на основата на антитела, добити от коластра на животни, които да се прилагат локално върху лигавицата на устната и носната кухина. Това съобщи доц. д-р Волф Люпке, разработил технологията за добиване на лекарствени форми на база на антитела.
За борбата с това заболяване са нужни не само профилактични мерки, а и ефикасни лечебни средства, посочи ученият. Според него, в момента нещата в медицината са на ниво симптоматично и медикаментозно лечение, насочени обаче не срещу самия вирус, а срещу последствията от него. Това не е начинът, защото вирусните заболявания се лекуват целенасочено или с антивирусни препарати, или с антитела, а ваксините се прилагат профилактично и в случая са най-ефикасни, ако имитират естествената инфекция, посочи Люпке.
Технологията за създаването на препаратите е изцяло готова, допълни Люпке. По думите му, предстои най-после да се прилага, като отделните фази ще се контролират от сертифицирана лаборатория, каквато е тази на Института по микробиология към БАН. Подготвя се и партньорство със завода в Пещера за производство на препаратите в тясно сътрудничество с Института по криобиология към БАН.
Предвижда се в разработената технология от Люпке антителата да бъдат добити от коластрата на кози, които ще бъдат ваксинирани срещу коронавирус. Произведените в организма на животните антитела, ще преминат от кръвта в млякото във вимето, като най-силна е концентрацията им в коластрата. Самото производство на антителата и тяхното прилагане отнема около три седмици.
Чрез разработената от д-р Люпке технология се цели да се постигне пасивен имунитет чрез готови антитела, които отиват точно на мястото, където вирусите атакуват и неурализират вирусните частици преди да нападат нови клетки. Ученият уточни, че инжектираната ваксина не предпазва организма от проникване на вируса. Тя предпазва само от усложненията от разпространението му в организма, но не и от заразяване. По думите му, хората, които са дали съгласие и са ваксинирани, не бива в никакъв случай да смятат, че вече са недосегаеми. Вирусът може да проникне в респираторната им система и да се размножава, уточни ученият. Според него, всъщност ваксината помага за изграждането на антитела в кръвта и се възпрепятства разнасянето на вируса по кръвен път от белия дроб в другите органи, тъй като антителата го неутразилират и му пречат да прониква в други клетки, за да се размножава. Всичко това подсказва категорично, че е наложително обществото да продължи да се предпазва от контакти със заразоносители и да използва възможностите на пасивния имунитет, каза още ученият.
Към технологията за изработване на препарати с антитела проявяват интерес и други държави, сред които Израел и Русия, каза още Люпке. Той допълни, че производството на тези лекарствени средства няма да е скъпо.
Ние ще живеем с коронавируса още дълго време, са очакванията на д-р Люпке. Според него, вирусите от този тип винаги се стремят да оцеляват и то чрез клетките на живи организми. Ще се появи нов щам, после още по-нов, защото това е типично за вирусите от този род, а ваксините няма да са ефикасни срещу новите "мутанти", поясни д-р Люпке. Въпреки това, той остава оптимист, тъй като ще може да разчитаме на лечението с антитела. Според него, разработването на такива препарати ще е като тренировка за действие и срещу други инфекции. Няма как да смятаме, че това ще е последното заболяване, предизвикало такива тежки за цялата планета последици, но когато бъдем атакувани отново, ще бъдем готови да действаме по-бързо, обобщи доц. д-р Люпке.
Разработването на ваксини е добра, но недостатъчна стъпка за борба с КОВИД-19, допълни ученият. Неговата позиция е, че ваксинацията може да се прилага само за профилактика при здрави хора, а при болни и при застрашения медицински персонал е най-удачно да се прилагат антитела. Това заболяване е специфично, защото засяга лигавиците на дихателния и храносмилателния апарат, поясни Люпке. По думите му, това поведение е типично за коронавирусите - да атакуват епителните клетки на лигавиците, които са от решаващо значение за организма. Когато вирусът порази дихателния апарат, обмяната на кислорода се редуцира и се стига до неговия недостиг, а когато атакува епителните клетки на чревните власинки се стига до диария и обезводняването на организма, поясни ученият. Той допълни, че вирусът е изключително агресивен и оказва големи поражения в човешкия организъм.
Против този "звяр" се действа само с антитела, каза Люпке. Разясни, че е приложил такова лечение години преди да се разрази настоящата пандемия, при кучета, заразени с коронавирус. Използвал е имунен серум с антитела и заболяването при животните е спряло за една седмица. Ученият е прилагал аерозолно антитела и при кокошки, болни от бронхит. В помещението на пернатите е бил разпръснат имунен серум под форма на аерозол и заболяването е било преустановено за 6-7 дни.
През нощта облачността ще намалее, на места до изясняване, а вятърът чувствително ще отслабне. След полунощ и утре преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време. Минималните температури ще са между минус 14° и минус 9°, по Черноморието от минус 7° до минус 2°, а максималните..
Закъсали автобуси и тролеи на градския транспорт във Варна заради непочистените пътища принудиха пътниците да вървят в снега или да търсят алтернативен транспорт през изминалия ден. Не липсваха куриозни случки, на някои от пътуващите дори им се наложи да бутат аварирал рейс. Куриоз: Пътници бутаха закъсал автобус във Варна Автобуси на Градски..
По предложение на управителя на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов Надзорният съвет на НОИ гласува за това пенсиите да се осъвременят по Швейцарското правило с 8,6 процента от първи юли, предаде БНР. Предложението е одобрено от надзорниците, като така проектът на бюджет на Държавното обществено осигуряване предстои да се разгледа и в..
До 4 март догодина се удължава срокът за временна закрила на разселени лица от Украйна, реши кабинетът. Така периодът, в който страната ни предлага защита на украински граждани, бягащи от руската военна агресия, се удължава с още една година. Процесът на пререгистрация ще продължи до 30 април, уточняват от правителствената пресслужба. Решението на..
Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия. Пътят от Старо Оряхово до Обзор вече е отворен, но само за моторни превозни средства до 12 тона, съобщи Георги Стратиев, директор на Областно пътно управление-Варна. Бедственото положение в общините Бяла, Дългопол и Долни чифлик остава, обстановката се нормализира, но за утре прогнозата е..
В община Бяла все още без електрозахранване са селата Попович и Дюлино. Аварийни екипи работят за отстраняване на авариите. Пътнопочистващи машини продължават да подпомагат движението на територията на общината, съобщават от Областна управа - Варна. В община Долни чифлик екипи на ЕРП работят за отстраняване на аварията, която остави без ток селата Ново..
Част от спирките на градския транспорт във Варна да бъдат допълнително обезопасени. Това предложение беше обсъдено на днешното заседание на постоянната комисия "Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ към Общински съвет – Варна. Първоначално се предвижда монтиране на предпазни колчета на четири локации, като при положителен ефект мярката..