Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е на второ място в Европа по разнообразие на птици

Снимка: Калоян Христов/ bspb.org

На 1 април отбелязваме Mеждународния ден на птиците. Решението за обявяването му за специална дата е прието на 6 декември 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Това е една от първите природозащитни дати в международния календар от глобални събития, чрез която хората заявяват своята загриженост за опазването и съхранението на дивата природа на планетата ни. 

Освен на второ място по видове птици в Европа, България е и сред най-богатите държави по биологично разнообразие на Стария континент. У нас се срещат застрашени видове като царския орел, белоглавия лешояд и други хищни и водолюбиви птици. 

Една от най-редките е ловният сокол – от този вид са останали 4-5 двойки. 

Египетският лешояд също е в тази категория. Владимир Добрев от Българското дружество за защита на птиците, казва че у нас се срещат около 26 двойки от този вид:

"Което представлява около 60% от балканската популация на вида. Това е единственият мигриращ вид лешояд, който се среща в България. В едно от гнездата на египетския лешояд в България имаме инсталирана онлайн камера и всъщност всеки гнездови сезон, тъй като те гнездят години наред в едно и също гнездо, който желае може да наблюдава интересни мигове от живота на лешоядите и на лешоядското семейство, което проследяваме онлайн на живо," казва Владимир Добрев.

Някои от видовете у нас живеят дори и в големи градове. Край Атанасовското езеро в Бургас от комплекс „Пода“ може да се видят над 300 вида птици. Бракониерството остава един от основните проблеми за животните. Друга опасност са електрическите стълбове, но в последните години са изолирани хиляди и в близко бъдеще този проблем ще бъде решен:

"Друг голям проблем, основно за лешоядните видове птици, е използването на отрова и отровни примамки в природата срещу хищниците – най-вече чакали, лисици и вълци. Това е огромен проблем, който е започнал в миналото като практика и за съжаление е довел до изчезването на редица видове от фауната на България. Например, по този начин като гнездящ е заличен черния лешояд още през 70-е години. Много други видове са били докарани до ръба на изчезването, включително и белоглавия лешояд."

Първи април ще бъде отбелязан от Българското дружество за защита на птиците със събитие във фейсбук.

Подробностите чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

5 октомври - Международен ден на учителя

На 5 октомври в България и още над 100 държави по света се отбелязва Деня на учителя. Идеята за празника идва от състоялата се през 1966 г. в Париж Специална междуправителствена конференция за статута на учителите, в резултат на която е подписан документът „Препоръки, касаещи статуса на учителя“. По повод годишнина от приемането на..

публикувано на 05.10.24 в 07:00

Фестивал на занаятите и изкуствата се провежда в Добрич

В рамките на три дни в Добрич се провежда петото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“. Организатор на събитието е Фондацията „Добруджа – история, традиции, култура“, в сътрудничество с Фондация „Добруджанска задруга“ и с финансовата подкрепа на Община Добрич. На фестивала се представят майстори, занаятчии и творци от цялата страна...

публикувано на 04.10.24 в 17:05

Срамежливата Марго - малкото леопардче в зоопарка във Варна, се показа на света (СНИМКИ)

Малкото леопардче Марго - най-новият обитател на Варненския зоопарк, което се роди през юли, придоби смелост и вече не се крие. Тя обаче се чувства по-сигурна, докато е около майка си Киара. Марго има и осиновители, които ще дават своя принос за отглеждането ѝ. Днес малкото диво коте направи своята първа изява пред медиите и влезе в обектива на Радио..

публикувано на 04.10.24 в 15:35

Събития и във Варна в Световната седмица на Космоса

Редица събития и интересни дейности ще се проведат със студенти и курсанти в Планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" в Световната седмица на Космоса. Ученици от няколко града също ще се включат в инициативите. Това каза доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във ВВМУ във Варна.  В дните, посветени на Космоса в цял..

публикувано на 04.10.24 в 10:18

Музиканти и занаятчии ще омаят жителите на квартал Галата през уикенда

На 5 и 6 октомври в читалище “Васил Левски” в квартал Галата ще се проведе първото издание на Омая Етно Фест.  Фестивалът ще представи на публиката специално подбрана програма от занаятчии и музиканти , а деца, младежи и възрастни ще се гмурнат в чудния свят на народното творчество. Публиката е поканена да свие ръкави и да извае..

публикувано на 04.10.24 в 09:54

Забраната за внос на слънчоглед срива производителите на олио у нас

По-малко от една трета от мощностите на преработвателите на слънчоглед у нас са натоварени. Това каза за Радио Варна Яни Янев – председател на Асоциацията на преработвателите. Причината е в липсата на суровина. Още повече, че тазгодишната реколта на слънчоглед е с около 50 на сто от нормалните за страната. Икономистът Димитър Събев:..

публикувано на 04.10.24 в 08:33

Над денонощие блокирани на летището - кой носи отговорност и как да потърсим правата си?

Преди няколко дни гръмна новината за над 80 българските туристи, които останаха блокирани повече от денонощие на летището на гръцкия остров Корфу. Технически проблем със самолета забавя полетът с няколко часа, после с още няколко и така повече от 30 часа, както пише в публикация в социалните мрежи един от чакащите българи, с който опитахме,..

публикувано на 04.10.24 в 08:26