Момчилово е едно от малкото останали села с изцяло българско население, което ревностно пази родните традиции и обичаи. Още с влизането ни с фоторепортера Румен Сарандев, видяхме голяма цветна табела „Добре дошли в Момчилово”. Улиците са чисти и спретнати. Има няколко дървени беседки и голям кладенец, измайсторени собственоръчно от кметския наместник Пламен Петров.
„В Момчилово живеят 140 човека. Населението е застаряващо и през последните години намалява. Хората тук са сплотени. Имаме много празници. От 2016 година провеждаме и конни надбягвания, които се радват на голям интерес. Вече имаме обновен храм, на който направихме и нова ограда. Реставрирахме и паметника на загиналите в Първата световна война. Основният поминък на жителите са животновъдството и земеделието. Има обаче недостиг на работна ръка“, каза за „Радио Варна“ Пламен Петров, който е кметски наместник вече трети мандат.
Работа на част от местните жители осигурява арендаторът Радко Янчев. Той е основен спонсор и на футболната гордост на селото – отборът „Бабушки орли”. Основната грижа на Радко обаче си остава земята. Той също се оплака от трудното намиране на работна ръка.
Момчиловци си обичат и почитат празниците. Един от най-големите за тях е Денят на плодородието – 16 юни. На този ден, облечени в традиционни жътварски носии, самодейците от местното читалище влизат в златната нива и със сърпове и паламарки събират първите класове. Това е т.нар. ритуал по разжънване. Какво обаче е един традиционен български празник без звученето на гайдите, народните песни и танците? Огромна заслуга за това имат от НЧ „Христо Смирненски”. Отидохме до там. Посрещна ни читалищния секретар Димитричка Иванова, която ни разказа за историята, дейността и успехите на 109-годишното читалище.
„За Великден сме подготвили хоро на центъра на селото. Ще раздаваме козунаци и яйца. Децата от читалището ще рецитират стихотворения“, каза Иванова.
Гордост на село Момчилово са големите черешови градини. Те се намират от другата страна на главния път. Сред тях се издига висок хълм, на който се намира и паметникът на загиналите в Първата световна война.
Качихме се до него, а гледката от там беше впечатляваща. Вижда се цялото село и красивите зелени поля на Добруджа. Вижда се и храма „Свето Рождение Богородично”, който е построен през 30-те години на миналия век и е наскоро реставриран.
Повече за историята на Момчилово, за живота в селото, за празниците и конните надбягвания, за радостите и тревогите на хората и всички интересни и любопитни места, които посетихме с фоторепортера Румен Сарандев, ще ви разкажем тази събота, 1 май в предаването „На село” от 9.00 до 10.00 часа в ефира на Радио Варна.
Чуйте част от героите в съботното предаване:
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..