В интересни времена живеем, нали? Между изборите.
Няма място за скука и отегчение. Изненади, пренареждане, крилати фрази и незабравими диалози изпълват новините и всекидневието. Динамично е и ни държи във форма.
Имаме и невероятния шанс да наблюдаваме как многовековни принципи и практики, /О, чудо!/ пред очите ни талантливо се претворяват в действие.
Сега, ако Сун Дзъ е поседнал на ръба на вечността – да позяпа какво се случва, би останал очарован, че не напразно се е трудил над трактата „Изкуството на войната“. Вероятно би оценил факта, че векове наред цял свят се напъва да учи постановките му и да ги прилага поетапно в източното военно мислене, в западните бизнес концепции, или в произволно взети житейски области... и всеки път нещо не е както трябва... А ние тук съвсем естествено, без много да се напрягаме, почти всекидневно раждаме шедьоври на военната стратегия и тактика.
Докато ведро отваряме и затваряме парламента.
Когато врагът изглежда спокоен, спретваме ситуацийка – хууубавичко да го изтощим и объркаме! Възхити ли се населението от оръжието на конкуренцията, веднага се предприемат ответни мерки. Отдавна се знае, че дори най-изящният меч, потопен в солена вода, скоро ще ръждяса. До следващите избори...
Има и дребни хватки от типа „как се ръководи съдбата на опонента“. Много просто. Придаваш си мистериозност, ставаш гъвкав до безформеност и си готов с пълен контрол над ситуацията. Неочаквано добра комбинация е, ако се научиш да избягваш силните, да депресираш моралните, да разколебаваш податливите и изключително важно: да изтощаваш сладурите. Когато се изморят, те не са толкова симпатични, спират да разпръскват чар и обаяние и правят повече грешки, което пък изцяло обслужва твоите интереси.
Та седи си Сун Дзъ на ръба на вечността в този кротък майски следобед и се наслаждава на нашите ненадминати стратегии и тактики. Аз на негово място бих била предоволна да гледам как векове след мен въодушевени хора брилянтно реализират отделните стъпки от трактата ми. Особено в частта, в която плановете трябва да са тъмни като нощта. Нашите така се престарават, че на моменти и сами не могат да разберат какво са планирали.
Да си отговарят на взаимните очаквания също им се получава добре. Приятно им е да размахват назидателно пръст в стил: „Видяхте ли? Нали ви казах!?“. Този тип трапезно правосъдие обикновено завършва с дълбока изненада, защото другарчето не дреме, а се възползва от момента и поваля разсеяния опонент.
Безспорен гвоздей в програмата е заблудата. Но за последователите на Сун Дзъ не е новина, че именно на нея се основава военното дело. Знае се, че ако някой изглежда небрежно, той твърде вероятно се готви за скок; слабият на вид, в действителност, може да е твърде силен; а онзи, който е близо, се преструва, че е някъде много далеч.
Какво се случва после? Ресурсите се изчерпват, идват други вождове и се възползват от безизходното положение. Но това вече сме го играли. Наясно сме с последствията.
Добре, че сме широко скроени и не правим сами всички грешки, а даваме огромни шансове и на другите. Да... Към всяка ситуация има различни гледни точки.
Надявам се бъдещата картинка да е по-ясна, позитивна и структурирана! Само се надявам...
От мен – Даниела Иванова, хубави дни, приятни и ползотворни събития!
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..