Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ получи награда „Питагор“ за научен колектив. Отличието е заслуга на екипа от 32-ма учени, които работят за изграждане на научна инфраструктура за нуждите на морската индустрия.
Петима учени, един научен колектив и една компания са носителите на тазгодишните награди „Питагор“ на Министерството на образованието и науката за принос в развитието на науката в България. Те получиха отличията си на официална церемония, която бе излъчена по Българската национална телевизия. В тринадесетото издание на конкурса бяха номинирани 13 представители на българската наука в шест категории. Победителите получиха плакети и парични награди.
„Наградите „Питагор“ на Министерството на образованието и науката станаха традиция. Те се превърнаха в символ на връзката между образование, наука и култура. С тези отличия искаме да покажем на нашите забележителни учени признателността си и да им благодарим, че прославят българската наука пред света.“ С тези думи министърът на образованието и науката проф. Николай Денков се обърна към наградените и номинираните. Той връчи голямата награда за цялостен принос в развитието на науката на проф. Людмил Антонов.
Людмил Антонов е професор по химия в Института по електроника и водещ изследовател на Националната научна програма „Вихрен“. Научните му интереси са в областта на молекулната спектроскопия, използвана за бърз контрол на храни, напитки, етерични масла, сухи дроги и лекарствени средства. Разработил е уникална методология за анализ на сложни равновесни системи с приложение при дизайна на нови функционални материали във високите технологии и при създаването на нови биологично активни молекули.
Двама бяха отличените в категорията „Млад учен“ - гл. ас. д-р Венелин Тодоров и д-р Мария Ивановска. Техните награди връчи проф. Анастас Герджиков – председател на Съвета на ректорите.
Д-р Венелин Тодоров е главен асистент в Института по математика и информатика на БАН. Постиженията му са свързани с приложение на математиката в други науки, математическото моделиране и др.
Д-р Мария Ивановска e главен асистент по Клинична имунология в Медицинския университет в Пловдив. Тя е автор на изследване, което намира клинично приложение за диагностика на остър и хроничен стрес и промените, които настъпват в имунната система.
Заместник-министърът на образованието и науката Генка Петрова връчи наградата в нова категория – за решаване на обществени предизвикателства. Получи я проф. Ивайло Търнев.
Проф. Търнев , който е началник на Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Александровска“ в София работи за подобряване достъпа на уязвими малцинства до по-добро здравеопазване. Той въвежда и утвърждава професията „Здравен медиатор“ в България. Разработва и реализира програми за ранна диагностика на различни заболявания.
От заместник-министър Нели Косева получи отличието си за пробив в науката проф. д-р Светла Данова. Тя е ръководител на лаборатория „Микробна генетика“ в Института по микробиология на БАН. Проф. Данова прави редица молекулярни изследвания за приложението на млечнокиселите бактерии.
Компанията за клинични изследвания „Комак медикал“ получи „Питагор“ за най-много инвестиции в научна дейност. Компанията извършва традиционни и иновативни клинични проучвания за подобряване качеството на живот. Наградата връчи председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
Тази година в конкурса кандидатстваха 41 учени и научни колективи. Целта на наградите е да стимулират учените към значими постижения и успешна реализация на научните изследвания в икономиката.
Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..
Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...
Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..
Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. 21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..
Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов. Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..
Преди повече от 100 години Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава. С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..