Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Метличина

Звукови гледки от село Метличина, община Вълчи дол

С песен ни посрещнаха в село Метличина. Но и не само – жените от клуб "Незабравка" се бяха приготвили с пита, баница, сладкиши. Гостоприемство откъдето и да го погледнеш. Там бяхме с колегата Румен Сарандев. Неговите снимки можете да видите на сайта на Радио Варна. 

В нашата мила родна страна има две села, които носят името Метличина. Едното е в Кърджалийска област. Ние бяхме във варненското село Метличина. То се намира в община Вълчи дол, малко след село Брестак. Двете села са един вид побратими. Брестак е по-голямото, но Метличина излиза, че е по-личното. В Метличина живеят около стотина души.

Двама от тях са Петър Петров и Иван Йорданов. Срещнах ги на чешмата пред кметството.

В разговора с Петър Петров и Иван Йорданов стана въпрос за земята и веднага се насочихме към Митко Митев, който е председател на Земеделската кооперация „Съгласие”.

Митко Митев - председател на ЗК „Съгласие”, село Метличина

Митко Митев си спомня, че като малък са го будили още в четири сутринта, за да събира тютюн .

Той се надява, че тази година реколтата ще е много по-добра. И нещо любопитно – с помощта на земеделската кооперация и на бизнесмена Димитър Димитров, с когото Ви срещнахме при обиколката ни на Брестак, е изграден паметник на загиналите във войните от селото.


Щерион Жеков е част от ловната дружинка, но първо го върнахме в спомените му. Той е роден през 1934 година. И продължава да лолува. Баща му е бил бозаджия. Разказва, че днешната боза няма нищо общо с онази, която е пил като малък.

Щерион Жеков - председател на ловната дружинка в село Метличина

В разговора се включи и краеведът Аспарух Стоянов. Той се е заел с нелеката задача да опише историята на село Метличина в книга.
Аспарух Стоянов - краевед

Аспарух Стоянов разказва любопитни факти от историята на селото, което до 1934 година се е казвало Хамбърлък, а до 1966 Житница.

По летописа Аспарух Стоянов работи заедно с бившия кмет на Метличина Иван Върбанов, който познава много добре родовете.

Иван Върбанов - бивш кмет на село Метличина

Жените от певческа група

Това са жените от клуб „Незабравка”. Клубът им се намира в възстановената каменна сграда на училището в селото. Тя е със 130-годишна история. Едната част се е ползвала за църква. Дори кръстът още стои на покрива. В Метличина имат голяма църква, но ще я посетим малко по-късно. Сега към певческата група с ръководител Димка Желева.

В село Метличина не са забравили традициите. И ревностно ги съхраняват. Певческата група към пенсионерски клуб "Незабравка" не спира с изявите си. 

Традиционно ястие от Метличина е питката то царевично брашно.

Посетихме и църквата в село Метличина. Тя носи името "Св. Архангел Михаил". Голяма и просторна. Вижда се от главния път. Но за съжаление от години стои заключена. Покривът тече, вътре птичите отпадъци са на камари. Храмът се нуждае от голям ремонт.

Църквата в село Метличина

Църквата е много красива, споделя с тъга в гласа кметският наместник Златинка Димитрова. Тя е строена в началото на миналия век. Започната е през 1928 и е завършена през 1933 с дарения от местното население. Инициативата е на бабата и дядото на Коста Костадинов – Вълчо и Добра Костадинови.


Жителите на Метличина се надяват, че скоро църквата ще бъде отключена и отново ще чуят гласа на църковната камбана.

Село Метличина се намира на 45 километра от Варна и е в състава на община Вълчи дол. С кметския наместник Златинка Димитрова разговаряхме в края на посещението ни там.

Златинка Димитрова - кметски наместник на село Метличина

От асфалтирани улици  и днес в селото имат нужда. Заради липсата им, автобусите от обществения транспорт спират на разклона и въобще не влизат в Метличина.

От площадката пред старото училище, сега пенсионерски клуб, се вижда старата селска чешма.


Така накратко в няколко минути и няколко реда изглежда село Метличина.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47

Арменската православна общност във Варна има своя нов духовен водач

Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на  Арменската православна общност във Варна.  Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..

публикувано на 21.11.24 в 13:50
Снимката е илюстративна.

Спасиха видра, затворена в маза в кв. "Аспарухово"

Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..

публикувано на 21.11.24 в 10:58

Биткойнът надхвърли 95 000 долара за първи път

Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..

публикувано на 21.11.24 в 10:47

Най-младата баба у нас на 28 години

В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..

публикувано на 21.11.24 в 10:18

Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж

На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..

публикувано на 21.11.24 в 07:14

Нова година в Тунис и Египет излиза по-евтино от някои хотели в зимните ни курорти

Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..

публикувано на 21.11.24 в 08:20