Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци и храна са нужни за опазването на египетския лешояд в Провадия

5
Двойката от Провадия
Снимка: Меджнун Адемов

Завръщането на двойката египетски лешояди в гнездото им в скална ниша над Провадия развълнува за поредна година жителите на града, както и всички природолюбители и защитници. На 1 юни – Международния ден на детето се излюпи и първото бебе лешоядче на провадийското семейство, чийто вид е защитен и за него полагат грижи от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ с помощта на сътрудници по места и много доброволци. Възможно е съвсем скоро да се излюпи  и второ бебе, защото обичайно провадийската двойка има по две яйца.


Меджнун Адемов, учител по учител по философия в Професионалната гимназия по селско стопанство "Земя"  в Провадия, е сътрудникът на БДЗП в града на Крепостта Овеч. Повече от 10 години посреща и изпраща една и съща двойка лешояди.  Вече обучава и ученици в опазването на птиците, като първите им уроци са свързани с изучаването на вида, миграцията и размножаването им.


Меджнун Адемов

Всяка година защитниците на птиците се нуждаят от подкрепа, след като се родят малките. Сега е нужна храна, която да се поставя по два пъти на ден в близост до гнездото, за да се хранят родителите по време на растежа на малкото. Имаме нужда от подкрепата на ферми, в които се отглеждат животни, които не са третирани с лекарства, каза Меджнун Адемов, за да се осигури храна на лешоядите. Нужни са и доброволци, които денонощно да наблюдават гнездото, когато дойде време за първия полет на малките. Наблюдението се извършва в близост до гнездото със специална техника, а целта е да се наблюдават малките при първия полет,  защото, ако той е неуспешен – лешоядчетата падат или се заплитат в клоните на дървета и много често загиват.

Над 10 години животът на защитения вид в гнездото на лешоядите над Провадия се наблюдава денонощно с видеокамери.

За всички тези години в Провадия сме свидетели на излюпването на 14 малки бебета-лешояди и успешното им отлитане от гнездото, разказа още Адемов.

България и в частност Провадия са иноватори в света по наблюдението на защитените птици в дива среда, защото това се случва за първи път у нас, допълни Адемов. След страната ни подобно наблюдение започва в Израел и Армения, а в момента чрез нашите камери животът на египетския лешояд се наблюдава от 140 страни по целия свят.

Египетски лешояд

Египетският лешояд  – свещената птица с индиански профил, е най-дребният и единственият мигриращ от четирите вида лешояди, срещащи се в Европа. С размах на крилете до 180 см и дължина на тялото 60–70 см, той е известен още под името „малък лешояд“.

В момента египетският лешояд е световно застрашен вид с тенденция към намаляване на неговата популация, което го прави една от най-бързо изчезващите птици на планетата. В миналото видът е бил повсеместно разпространен на територията на България.

Тенденцията към намаляване на популацията на египетския лешояд и нестихващите заплахи, пред които е изправен видът като поставянето на отровни примамки, незаконното убиване, токови удари и сблъсъците с ветрогенератори, прави неговото оцеляване все по-трудно. Ето защо от БЗДП работят за подсилване на Балканската популация на египетския лешояд чрез алтернативни подходи – отглеждане на птици на затворено, които да бъдат пуснати на свобода с надеждата те да сформират двойки и успешно да се размножават.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава безплатното обучение по плуване за деца (ГРАФИК)

Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли.  Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..

публикувано на 18.07.25 в 18:40

Изложба "Паметта за Васил Левски в нашия град" представиха във Варна

С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..

публикувано на 18.07.25 в 15:00

Деца доброволно почистиха градинката на Севастопол

Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..

публикувано на 18.07.25 в 13:40

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

обновено на 18.07.25 в 11:06

Ветровито време в петък

Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...

публикувано на 18.07.25 в 07:44

39 години УМБАЛ "Св. Марина", наградиха заслужили лекари, санитари и медицински сестри

39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна.  Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от  ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..

публикувано на 17.07.25 в 18:45

Световният ден на емоджитата: Как ни промениха?

Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..

публикувано на 17.07.25 в 11:55