Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци и храна са нужни за опазването на египетския лешояд в Провадия

5
Двойката от Провадия
Снимка: Меджнун Адемов

Завръщането на двойката египетски лешояди в гнездото им в скална ниша над Провадия развълнува за поредна година жителите на града, както и всички природолюбители и защитници. На 1 юни – Международния ден на детето се излюпи и първото бебе лешоядче на провадийското семейство, чийто вид е защитен и за него полагат грижи от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ с помощта на сътрудници по места и много доброволци. Възможно е съвсем скоро да се излюпи  и второ бебе, защото обичайно провадийската двойка има по две яйца.


Меджнун Адемов, учител по учител по философия в Професионалната гимназия по селско стопанство "Земя"  в Провадия, е сътрудникът на БДЗП в града на Крепостта Овеч. Повече от 10 години посреща и изпраща една и съща двойка лешояди.  Вече обучава и ученици в опазването на птиците, като първите им уроци са свързани с изучаването на вида, миграцията и размножаването им.


Меджнун Адемов

Всяка година защитниците на птиците се нуждаят от подкрепа, след като се родят малките. Сега е нужна храна, която да се поставя по два пъти на ден в близост до гнездото, за да се хранят родителите по време на растежа на малкото. Имаме нужда от подкрепата на ферми, в които се отглеждат животни, които не са третирани с лекарства, каза Меджнун Адемов, за да се осигури храна на лешоядите. Нужни са и доброволци, които денонощно да наблюдават гнездото, когато дойде време за първия полет на малките. Наблюдението се извършва в близост до гнездото със специална техника, а целта е да се наблюдават малките при първия полет,  защото, ако той е неуспешен – лешоядчетата падат или се заплитат в клоните на дървета и много често загиват.

Над 10 години животът на защитения вид в гнездото на лешоядите над Провадия се наблюдава денонощно с видеокамери.

За всички тези години в Провадия сме свидетели на излюпването на 14 малки бебета-лешояди и успешното им отлитане от гнездото, разказа още Адемов.

България и в частност Провадия са иноватори в света по наблюдението на защитените птици в дива среда, защото това се случва за първи път у нас, допълни Адемов. След страната ни подобно наблюдение започва в Израел и Армения, а в момента чрез нашите камери животът на египетския лешояд се наблюдава от 140 страни по целия свят.

Египетски лешояд

Египетският лешояд  – свещената птица с индиански профил, е най-дребният и единственият мигриращ от четирите вида лешояди, срещащи се в Европа. С размах на крилете до 180 см и дължина на тялото 60–70 см, той е известен още под името „малък лешояд“.

В момента египетският лешояд е световно застрашен вид с тенденция към намаляване на неговата популация, което го прави една от най-бързо изчезващите птици на планетата. В миналото видът е бил повсеместно разпространен на територията на България.

Тенденцията към намаляване на популацията на египетския лешояд и нестихващите заплахи, пред които е изправен видът като поставянето на отровни примамки, незаконното убиване, токови удари и сблъсъците с ветрогенератори, прави неговото оцеляване все по-трудно. Ето защо от БЗДП работят за подсилване на Балканската популация на египетския лешояд чрез алтернативни подходи – отглеждане на птици на затворено, които да бъдат пуснати на свобода с надеждата те да сформират двойки и успешно да се размножават.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 120 ретро автомобила ще участват в конкурс за елегантност във Варна

Националният конкурс за елегантност на ретро автомобили , носещ името на доайена и вдъхновителя на ретро движението в България - варненеца Николай Колев-Бижуто, ще се проведе на 14 септември в морския град. Откриването е в 11:00 часа на входа на Морската градина до Слънчевия часовник. Събитието се организира с подкрепата на Община Варна. В конкурса ще..

публикувано на 13.09.24 в 17:47

За книгата "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла": Никой така детайлно не е описвал топонимите от Дуранкулак до Кранево

„Всеки от нас е в триадата на времето - минало-настояще-бъдеще. Защото в настоящето и бъдещето винаги има и част от миналото. Тази книга е за миналото, но е написана с взор насочен към настоящето и бъдното. Тя е резултат от многогодишни проучвания с прилагане методите на научното дирене. Същевременно сме се постарали да избегнем сухотата на чисто..

публикувано на 13.09.24 в 16:35

Пожарната в Балчик: Пожарът на кораб е от сложните

Обгазен работник на пристанището в Балчик е евакуиран след пожар в битовата стая на докерите, при който горяща печка възпламенява и облицовката на стената. Такъв бе сценарият на днешното пожаро-тактическо занятия на порта в Белия град, организирано в рамките на Седмицата на пожарната безопасност, която се провежда от 9 до 15 септември. Точно в 10.00..

публикувано на 13.09.24 в 14:10

Отговорно инфлуенсърство? Що е то

Покрай казуса с чалга певицата, която рекламираше енергийни напитки под формата на прах се заговори за отговорно инфлуенсърство. Всеки може да бъде инфлуенсър в днешно време, казва маркетологът Иво Илиев. Ето наскоро видяхме две млади момчета с китари, които свирят и изведнъж от улични музиканти станаха инфлуенсъри. Това, което е..

публикувано на 13.09.24 в 13:00

Седмична прогноза за времето от 13 до 19 септември

В петък денят ще започне със слънчево време, но впоследствие облачността ще се увеличи и към края на деня на изолирани места ще превали слаб дъжд. Вятърът от юг-югоизток ще се усили. Минимални температури 12°-17°, по крайбрежието 15°-20°, максимални между 27° и 32°, по брега на морето 24°-29°. От събота до понеделник облачността ще е по-често..

публикувано на 13.09.24 в 06:41

Варненец: Да се глобява общината за счупена кола от дупки по пътищата, парите за благотворителност

Да налагат глоби на община Варна за некачествено изпълнение на пътен ремонт, а средствата да бъдат вкарвани във фонд и използвани за благотворителни цели. Това предложение отправя варненецът Йордан Йорданов. Той посочи, че всекидневно шофьорите в морската столица се сблъскват с естествени препятствия като дупки и хлътнали шахти, които нанасят материални и..

публикувано на 12.09.24 в 12:55

"Трън в очите" ли са хората с увреждания във Варна?

Доколко хората с увреждания у нас са интегрирани в обществото, имат права като всички останали, имат достъп до обществени места и въобще могат да живеят нормално?   Потърси ни редовният ни слушател Красимир Вълев, който живее в кв. „Аспарухово“ и който е загубил единия си крак при инцидент и се придвижва трудно с патерици. Решил да отиде..

публикувано на 12.09.24 в 09:11