"Стига и сърце, Гурково е в нашите ръце". Под този надслов жителите на балчишкото Гурково се обединиха и дадоха старт на добронамерената инициатива да почистват и облагородяват селото си. Инициатори са група мотивирани членове на НЧ "Свобода-1897". Първата се проведе на 29 май със сборен пункт читалището в селото. Нейните задачи - окосяване и почистване двора на културния дом, боядисване на оградата му в цветовете на националния трибагреник, както и засаждането на цветя пред паметника на генерал Гурко. Участниците работиха безвъзмездно, въоръжени с градински инструменти и друг инвентар, който осигуряват сами. В акцията се включиха и чужденци, които живеят в селото.
"Когато след дълга пандемия и последвала икономическа рецесия бюджетните средства не достигат, стига и сърце, на което селото му е свидно, и ръце, които милеят за него. Това е движещата идея на участниците, които с труда и грижата си изразяват съпричастност към недостатъчния бюджет на кметството на село Гурково", споделят част от инициаторите Натали Николов и Поликсения Петрова. Имат набелязани още задачи, които ще бъдат изпълнени в следващи акции, планирани веднъж месечно. Доброволците ще помагат и на хора, които не могат сами да поддържат двора и пространството пред дома си.
С много хъс искаме да изглежда по-добре нашият обществен център, споделя Натали Николов, която е един от новите жители на Гурково, тук е от 2016 година. Идва от Германия, където работи като учител по английски език и преводач. Професията и дава възможност да работи дистанционно. Избират Гурково, защото според тях това е най-китното село около Балчик.
"Този първи ден за нас бих го нарекла летящ старт. Сградата на това читалище е строена безвъзмездно от хората на Гурково през 1958. Те са дали доброволно труда си, нещо, което продължаваме като традиция. Надяваме се поне веднъж месечно, през лятото да има такава акция, когато има нужда от много косене. Следващата точка ще бъде на барбекюто, където идват и много балчиклии, и жители на съседни места. То е приказно, то беше една от причините да изберем това село", откровена е Николов.
71-годишната Златка Стоилова бе сред най-възрастните в акцията, живее в Гурково от 39 години. "Като сме на крака, ще участваме отново", каза тя и приветства съседите си - англичани, поляци, чехи, германци, които освен че учат български, са омагьосани от нашия фолклор. 10-годишният Васил Златев и 12-годишният му приятел Кристиян Илиев боядисваха с желание портала на читалището и обещаха пак да се включат в инициативата.
Идва ново начало след пандемията за близо 40-те самодейци. В това е убедена Албена Войчева - читалищен секретар от 9 години. "За това време читалището напредна много, създадоха се нови групи, донесли златни медали и първи места, но пандемията ни покоси. За читалищната самодейност последната година мина много трудно. Заради ограничения-та трябваше да разделяме хората за репетициите, но сега идва ново начало. Първата изява на нашите певици е на 26 юни в село Дебрене на фолклорния събор "Песни и танци от слънчева Добруджа", сподели Войчева.
Неприятна тема е свитият бюджет. От миналата година кметството не е второстепенен разпоредител. "Срещаме затруднения, когато нямаме основни финансови средства за посрещане на елементарни нужди, за горива, за почистване, консумативи и др. Да не говорим за текущ ремонт на дупки и тротоари", коментира проблемите на селото кметът Тодор Георгиев.
По думите му основното препитание в Гурково е земеделието, няколко семейства се занимават с оранжерийно зеленчукопроизводство, пчеларство, туризъм. Стремежът към изолация срещу коронавируса активизира строителството в селото, смята гурковският кмет. Хората търсят здравословна среда и спокойствие не само сезонно, но и целогодишно. За последната година към 620-те постоянни жители са се присъединили нови 34-ма души.
Селото, носещо името на руския генерал Гурко, се намира на 9 километра от Балчик. Там ви посрещат високи дървета, плодородна добруджанска равнина и чистите усмивки на жителите.
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..