Мобилните телефони с всеки изминал ден заприличват все повече на компютри и професионални фотоапарати и видеокамери. Оптиките им за снимане се усъвършенстват, и заради това логично се питаме ЩЕ ИЗЯДЕ ЛИ ТЕЛЕФОНЪТ ФОТОАПАРАТА.
Според мнозина класически фотографи, няма как фотоапаратът да бъде заменен от един мобилен телефон пък било и с високо качество на оптиката. Не точно така обаче мислят фоторепортерите, за които качеството и бързината от споделяне на снимка от събитие е с решаващо значение.
Любомир Бенковски - Бенджи има опит като телевизионен оператор и фоторепортер на вестници и телевизии в родния си град Плевен, и като кореспондент на БТА. От 2000 год. Бенковски живее и работи във Варна.
Като фоторепортер е снимал близо 7 години за вестниците "24 часа" и "Труд". В момента е регионален мениджър за Североизточна България на Агенция "Булфото".
С него разговаряме за бъдещето на фотоапаратите на фона на новите смартфони.
Ще изяде ли телефонът фотоапарата?
На този етап телефонът не може да замени фотоапарата, но не се знае какво ще ни предложат смартфоните в бъдеще. Дори телефонът да не може да замени на 100% един професионален фотоапарат, аз като мобилен журналист много често си върша работата с телефон. Като се започне от снимане, фото, видео, обработка на снимки, монтаж на видео, качване на събитието, по-бързо е.
Откакто имам това малко и умно устройство в джоба си, не нося лаптоп на събитие, например. При нас, фоторепортерите, скоростта, с която трябва да качим снимка от събитие е от решаващо значение.
Какво се прави в посока модернизиране на фотоапаратите?
Общо взето откакто е измислен фотоапаратът, най-голямата революция беше преминаването от филмова камера към дигитална. В момента просто се усъвършенстват, добавя се повече изкуствен интелект, който да мисли вместо вас. В скоро време ще започне да ви показва композицията, която е правилна, вероятно да ви мести обекти в кадъра и т.н.
Доколко професията фоторепортер се развива у нас, търсена професия ли е?
Аз от около 10 г. водя курсове по фотожурналистика. Имах големи класове от по 15 - 20-сет души, но в последно време броят им намалява. Вероятно лесността на снимане и ниското качество на снимките, които се публикуват в сайтове и във вестници, може би, кара хората да си мислят, че тази работа може да я върши всеки, който има телефон или фотоапарат. Това е една световна тенденция, не е нещо ново за България.
Когато беше измислена дигиталната фотография, големи фотоиздания уволниха целите си фотоотдели, давайки на журналистите апаратчета, с които да правят снимки. Като следствие от това, медиите - вестници и сайтове, се напълниха с безобразни журналистически снимки и за момента в световен мащаб се наблюдава обратната тенденция. Усетиха се, че трябва да се върнат професионалните фоторепортери. Не можем да искаме от един пишещ журналист, който никога не е боравил с такава техника, едновременно да може да пише за събитието и да прави професионални снимки. Това са две различни професии, макар и свързани.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..