Увеличават се кинопродукциите, които се снимат във Варна през последните години. Това води и до интерес от много млади хора да се потопят в магията на седмото изкуство. Точно това правят група ентусиасти от Варна. Последното им приключение е в дебрите на фантастиката и голямото кино.
Сталкер е сред емблемите на научната фантастика. Шедьовърът на режисьора Андрей Тарковски е последният, който той снима в Съветския съюз. Излиза на голям екран преди повече от 40 години. Екип от варненски ентусиасти посяга към тази класика в наши дни. Над 400 души, сред които и много ученици, работят напълно безвъзмездно по лентата „Зоната: Възходът на Сталкерите“. Режисьор е Валери Лилов, който каза за Радио Варна:
"Имаме разрешение да използваме някои от мотивите за зоната и т.н. и решихме да наблегнем хем на приключенските елементи, които са в основата на историята, и същевременно на философските елементи, както е в оригиналния филм. Това е много интересно нещо, което досега не е правено според мен в българското кино."'
Действието на филма се развива в постапокалиптичен свят, а снимките са в изоставени сгради и гористи местности. Лентата трябва да излезе догодина. Това е поредната продукция на Валери Лилов. Той снима игрални филми от 2 години.
"Това ни е някъде 6-7 наша продукция. Повечето филми ще бъдат разпространявани с онлайн платформи като Амазон прайм, където имаме осигурено място за излъчване, но искаме да получат и киноразпространение."
Валери Лилов работи за това, Варна да се превърне със своите дадености в център на филмовото производство у нас. В една от продукциите му участва актриса, която се е снимала в световния хит с Брус Уилис и Самюъл Джаксън „На парчета“. Ако имате интерес към седмото изкуство и искате да развиете заложбите си, може да се присъедините към отбора филмови ентусиасти. Потърсете ги на www.facebook.com/varnafilms.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:
„Гранд при“ присъди единодушно журито на Мая Цонева от Варна в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство „Бъди звезда“. Мая Цонева я балерина от школата на Елена Бубновская и танцува от тригодишна възраст. Носителка е на много награди от национални балетни конкурси. Голямата награда на конкурса включва безплатно участие на Мая Цонева на..
Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..
Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица. Програма: 30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..
На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..
Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..
Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна. Ръководители на инициативата са доц. д-р..
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..