Архитект Лъчезар Костов е роден през 1988 година в Плевен. На 18-годишна възраст се записва да учи „Архитектура” във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър” . В момента е главен инспектор в Регионалния инспекторат по опазване на културното наследство към Министерството на културата. От няколко дни, той вече е дипломант в магистърската програма „Опазване на културното наследство”.
Проект за социализация на раннохристиянската епископска базилика в историческия център на Варна
По време на защитата на дипломната си работа, той представя своя проект за социализация на раннохристиянската епископска базилика, намираща се на улица „Хан Крум”.
„Проектът предвижда да се изгради площад на по-високо от пешеходното ниво на улица „Хан Крум”. Идеята е в северната част на този площад да има отвор, който да позволява да се виждат голяма част от археологиите. Предвижда се да се изгради приемна сграда. Под площадното пространство ще има музей с мултимедийни зали, макети и различни видове експозиции на базиликата”, обясни арх. Костов.
„Целта е да се ограничи автомобилното движение и да има само пешеходна част”, допълни младият архитект.
Проектът получи изключително добър отзвук по време на представянето му. Той е подкрепен и от главния архитект на Варна Виктор Бузев.
Арх. Костов не се нае с прогноза кога във времето ще бъде реализиран този проект. По думите му процедурата е дълга и сложна, тъй като там има частни и държавни имоти.
Умеем ли да ценим културното ни наследство?
„Не мисля, че сме дорасли достатъчно за да можем да оценяваме богатото културно наследство, което имаме”, категоричен беше младият архитект.
Той обаче вижда значително по-добро отношение към паметниците на културата, отколкото преди 10 години.
„Любовта към културното наследство се възпитава. Тя е свързана и с икономическото положение и битовизмът на хората, защото колкото по-добре устроен е живота на човека, толкова повече време ще има той да опознае и оцени богатото ни културно наследство”, каза арх. Лъчезар Костов.
Развитието на градската среда във Варна
Според арх. Лъчезар Костов, в последните години градската среда във Варна се развива хаотично.
„Мисля че трябва да има малко по-общ план за развитие. Особено в централната част на града, която е толкова „сложна” в историческо и културно отношение. Необходима е цялостна визия за улиците и за сградите, а не всеки имот да се развива индивидуално. Затова се получава и този хаос”, коментира младият архитект.
„Градът има нужда да расте. Забелязва се повишаване на икономическия интерес към Варна. Населението също се увеличава. Не съм почитател на презастрояването. Според мен, градът трябва да се развива на широчина, а не на височина”, каза още той.
Чуйте разговора на Иван Барбов с арх. Лъчезар Костов:
(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография).
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..