Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Опазване на миналото с поглед в бъдещето“ - археологическа изложба във Варна

“Опазване на миналото с поглед в бъдещето“ – под това мото във варненския Археологически музей се открива изложба с находки от археологически и консервационни проекти в България, реализирани или подкрепени от фондация „Балканско наследство“.

Показаните предмети са от няколко града в страната:

Археологическо проучване и полева школа на манастирски комплекс в местността Джанавара, гр. Варна, в партньорство с Регионален исторически музей-Варна;

Археологически проучвания и полеви школи на обекти: Емпорион Пистирос и римска пътна станция Бона Манзио, в партньорство с Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски", гр. Септември;

Археологическо проучване и полева школа на селищна могила „Юнаците“, в партньорство с Регионален исторически музей- Пазарджик;

Археологическо проучване и полева школа на неолитно селище “Илинденци”, в сътрудничество с Регионален исторически музей -Благоевград.

Акцент в експозицията са откритията в Раннохристиянския манастир в местността Джанавара. Международното полево училище по археология на този обект е един от големите и устойчиви проекти на „Балканско наследство“. То се организира в партньорство с Регионален исторически музей-Варна, като досега са реализирани 6 изключително успешни сезона.

Изложбата ще бъде открита на 24 юни от 17,30 и ще остане във варненския музей до края на октомври. Подробности за нея разказва археологът д-р Васил Тенекеджиев:


Манастирът в м. Джанавара е сред най-важните археологически обекти във Варна. Той е открит и проучен от Хермин Шкорпил, председател на Варненското археологическо дружество, в началото на ХХ в. Обектът се превръща в една от гордостите на Варненското археологическо дружество и на Варненския археологически музей, наред с Аладжа манастир, средновековния княжески манастир в м. Караач теке и други обекти. По време на тези първи разкопки Хермин Шкорпил разкрива само църквата, като съществуването на манастир около нея все още е само предположение. Едва столетие по-късно, по време на новите разкопки на обекта, провеждани от Регионален исторически музей –Варна в партньорство с Фондация „Балканско наследство“, става ясно, че църквата е част от голям и богат манастир. Той е построен около средата на V в. и съществува до първите десетилетия на VII в. Най-голямото съкровище на светата обител са били реликвите на неизвестен светец, съхранявани в три реликвария – от злато, сребро и мрамор, поставени един в друг и скрити в крипта под олтара.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отиде си Турхан Расиев

На 14 юли на 83-годишна възраст си отиде Турхан Расиев – доайен на българската сатира, един от учредителите на Сдружението на писателите – Варна, и дългогодишен член в редакционната колегия на вестник КИЛ („Култура, Изкуство, Литература“), съобщиха от Сдружението на писателите във Варна.  Турхан Расиев е роден на 28 януари 1942 г. в с. Генерал..

публикувано на 15.07.25 в 08:00

Носителят на Грами Louie Vega с ексклузивен DJ сет на плажа във Варна

По покана на плажен бар Кубо със съдействието на Love & Happiness Music - лейбъла, който развива независимата музикална култура в града, за ексклузивен сет на 24 юли във Варна пристига една от най-големите икони на световната клубна сцена: легендарният продуцент и диджей Louie Vega! Събитието обещава да се превърне в незабравимо изживяване за всички..

публикувано на 14.07.25 в 11:57

Във Варна представиха проекта Balkan Moods

Във Варна и България премиерно беше представен проектът  Balkan Moods („Балкански настроения“) по време на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ в Археологическия музей в града. В него участие взеха Теодосий Спасов – кавал, Георги Василев – китара, Димитър Иванов – 10-струнна китара, Атанас Уркузунов – китара, и Ирина-Калина Гудева –..

публикувано на 12.07.25 в 12:00

Представят комикса "Битката при Варна. Битка на народите през 1444 г."

На 15 юли (вторник) от 18 часа в Галерия „Аспарухово арт“ на читалище „Просвета 1927“ в квартал „Аспарухово“ ще бъде представен комиксът „Битката при Варна. Битка на народите през 1444 г.“ Комиксът ще бъде експониран на изложбени пана, които придружават печатното издание. Документалният комикс на авторите Елена Владова (сценарист) и Николай Русев..

публикувано на 11.07.25 в 08:45

Балетните спектакли "Катарина, или Дъщерята на разбойника" и "Лебедово езеро" представят във Варна

Два грандиозни балетни спектакъла очакват зрителите на фестивала Опера в Летния театър – Варна 2025 през юли. „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ ще се играе на 15 юли, а на 23 юли публиката ще се наслади на балета на балетите – „Лебедово езеро“. „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ е внушителна възстановка на забравения за почти два века балет на..

публикувано на 10.07.25 в 16:50

Излагат артефакти от Несебър в Париж

Седем артефакта от музей "Старинен Несебър" са включени във временна експозиция "По вълните на Черно море през хилядолетията". Изложбата ще бъде представена на сесия на Комитета за световно културно наследство на ЮНЕСКО в централата на организацията в Париж. Събитието във френската столица е организирано от Република..

публикувано на 06.07.25 в 16:01

Три четвърти от обектите от световното наследство на ЮНЕСКО са застрашени

Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно..

публикувано на 06.07.25 в 10:09