Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко трае двугодишната гаранция


Според европейското право, на потребителя трябва да се предостави поне двугодишна гаранция като защита срещу дефектни стоки или стоки, които не изглеждат или не работят по начина, посочен в рекламата им. Така е по закон. Колко обаче реално трае двугодишната гаранция, на която имаме право, обяснява Христо Милев, директор на Регионалната дирекция на Комисията за защита на потребителите /КЗП/ във Варна:

"До шестия месец от продажба на стоката за несъответствието е отговорен търговецът. От шестия месец до изтичане на втората година е отговорен потребителят. Да приемем, че стоката е обувки. Въпросът е комплексен - дали са носени по предназначение, дали са обработвани или са прани с химикали или абразивни материали, които биха нарушили структурата на влакното..."

Когато търговецът откаже рекламация след шестия месец, можете да подадете жалба до КЗП. Ако и контролният орган потвърди, че рекламацията е отхвърлена основателно, тогава имате право да поискате становище от обущар, който е член на Регионалната занаятчийска камара.  Негова е задачата да установи, че скъсването или увреждането на обувките не е причинено по вина на потребителя. След това от КЗП са задължени да дадат предписание на търговеца да изпълни изискването на потребителя по възстановяване на парите или замяна на стоката. Според Христо Милев това са инцидентни случаи.

Един от обущарите в центъра на Варна сподели, че са го търсили за професионално мнение, но винаги е отказвал да прави писмени констатации:

"Не мога да установя кога е произведена обувката, колко време е била в склада, ако ходилото е отливка, кога е било отлято. Някои хора идват при мен, след като са си купили обувки в началото на зимата и в началото на другата зима вече се цепят. Много от производствените ходила направо са боклуци. Мрежичката върху обувките винаги ще се скъса - протрива се отвътре, както от износване, така и ако производителят е пришил мрежичката в края и се е скъсала по шева. Ние вече не сме обущари, ние сме кърпачи, защото вече обувки няма - всичкото е маратонки и гуменки, които се късат лесно."

Целият репортаж чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

По празниците хапвайте от всичко по малко

По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на  д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат  жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..

публикувано на 25.12.24 в 16:30

Хлеботерапевт: Месим, за да се смесим

През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..

публикувано на 25.12.24 в 14:20

Момченца са първите коледни бебета във Варна

Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени  1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..

публикувано на 25.12.24 в 13:29

Коледни богослужения за празниците във Варна

Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията.  Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан  Димитров –..

публикувано на 25.12.24 в 12:58

Малкият Галин разчита на "Българската Коледа"

Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение.  Даниела..

публикувано на 25.12.24 в 11:10

За смисъла на коледните картички

Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел.  Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..

публикувано на 25.12.24 в 10:28

Как се отбелязва Рождество Христово

Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди.  На Бъдни вечер българите се..

обновено на 25.12.24 в 10:14