Увеличават се заявленията от граждани до органи на изпълнителната власт – те са 14 500 за 2020 г., на фона на около 10 000 в предходните години. Увеличава се и броят на заявлениоята подадени електронно, тенденция подсилена от пандемията. Това отчете днес екипът на Фондация „Програма Достъп до информация“ (ПДИ), която всяка година изследва т.нар. активна прозрачност на 563 органа на властта у нас. Оценяват се предоставянето на данни за издадени актове и планове, тяхното отчитане и финансовата прозрачност за бюджети, финансови отчети, договори и декларации за конфликт на интереси. Възможност, която е полезна за различни бизнеси, журналисти, но и за много граждани по лични казуси и граждански и неправителствени организации, влезли в битка с администрацията за отстояване на обществен интерес или ползи.
Изследването, проведено през март-април т.г. показва подобряване на активната прозрачност на институциите във всички наблюдавани дейности. От 563 институции 525 имат секция "Достъп до информация на страниците си", т.е. 93 % от всички. Но само 42 от 525 имат съдържание, което отговаря на Закона за достъп до информация, т.е. много от институциите са създали тази секция чисто формално, понякога липсва дори информация за контакт с лицето отговорно за достъпа до информация.
Често заявителите трудно достигат до информацията как се подава заявление, защото тя не е с директен достъп на сайта
Специално внимание в годишния доклад за 2020 г. се отделя на удобството и бързината на секциите „Достъп до информация” в интернет страниците на общини, съдилища, държавни институции и законодателната власт, вкл. на Националния осигурителен институт и Националната здравноосигурителна каса. Разяснителната интформация затова как се заявява информация много често е в „Допълнителни правила“ на сайтовете и заявителите трудно се ориентират, отчитат от неправителствената организация. Оттам отново са изпратили препоръки тя да е на челно място. Това подчерта на онлайн пресконференцията днес Гергана Жулева, изпълнителен директор на "Програма Достъп до Информация".
Репортаж по темата чуйте в звуковя файл:
Към Комисията за защита на конкуренцията започва да функционира Обществен съвет, който ще проведе първото си заседание днес, 7 юли. В консултативния орган, създаден по инициатива на председателя на КЗК доц. Росен Карадимов, са представени всички национално признати работодателски организации, двата национални синдиката, сдружения на потребителите и..
Еврогрупата ще обсъди на заседанието си в Брюксел предложението за обменния курс на лева към еврото, което предстои да бъде въведено и у нас, съобщава БНР. Предложението е на Европейската комисия и е за регламент, който Съветът трябва да приеме утре. Финансовите министри на страните от еврозоната се събират ден преди Съвет "Икономически и финансови..
Изплащането на осъвременените пенсии през юли т.г. чрез пощенските станции ще се извърши от днес, 7 юли, и ще продължи до 21 юли включително. Преводите на сумите за юлските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени днес. Това съобщиха от пресцентъра на..
И днес ще е предимно слънчево, следобед още по-горещо. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток, по крайбрежието следобед от източна четвърт. Максимални температури между 36° и 41°, по Черноморието от 27° до 32°, за Варна около 31°. Вълнението на морето ще е около 2 бала. Температурата на морската вода - между 23° и 26°. Във Варна най-високата..
От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация призоваха държавата да компенсира загубата на хотелите и ресторантите на Шуменското плато, които бяха принудително затворени заради издирването на черния леопард. Доходите на заетите в бранша са застрашени заради блокадата, отменените събития, резервациите и драстичния отлив на клиенти...
Окръжната прокуратура в Разград ще настоява за налагане на най-тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража", спрямо младия мъж, причинил катастрофа с трима загинали, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна. Младежът е на 19-годишна възраст. Той е привлечен към наказателна отговорност за това, че при управляване на моторно..
Предметът „Религия“ няма да се изучава задължително, ще има алтернативна програма „Добродетели и етика“, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в интервю за Българското национално радио (БНР). „ В програмата ще могат да се включат всички деца, които желаят да учат „Религия“. Нито едно дете няма да учи „Религия“ против волята..