Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Служебни министри: Милиарди са раздадени без обществени поръчки

Снимка: БГНЕС

Милиарди левове от държавния бюджет са раздадени на определени фирми без провеждане на обществени поръчки, обявиха на съвместен брифинг трима министри от служебния кабинет – на регионалното развитие Виолета Комитова, икономическият Кирил Петков и финансовият Асен Василев, предаде  БГНЕС.

По разчети на финансовото министерство на „наши фирми“, без да са провеждани поръчки от публичните предприятия, са платени около 8,5 млрд. лв. Сумата възлиза на около 40% от целия изразходван ресурс.

„Ако спрем течовете, пари ще има за всичко – и за пенсии, и за пътища. Парите трябва да се харчат законосъобразно и ефективно“, посочи министър Асен Василев.

Така наречените „инхаус“ процедури са се превърнали в основен способ за заобикаляне на закона, заявиха от служебното правителство, а за пример регионалният министър Виолета Комитова даде отпуснатите през 2019 г. 518 млн. лв. за укрепване на 84 свлачища. Парите са платени авансово, но проверка е установила, че към дата 1 юни се работи само по едно -това на пътя за Рилския манастир. Вторият пример на министър Комитова беше с магистрала „Хемус“, за чието довършване държавата е заделила 3,71 млрд. лв. от националния бюджет. От тях 1,140 млрд. лв. отиват в държавната компания „Автомагистрали“, а значителна част от тях компанията раздава на 45-50 фирми. Тя добави, че в пътното строителство се е развило явлението "фирмено робство".

От своя страна министърът на икономиката Кирил Петков изнесе данни за строежа на 90 хил. квадратни метра административна сграда в „София Тех Парк“, където отново без поръчка са платени 182 млн. лв. за проектиране, строителство и надзор. „Това за мен е разхищение на държавния ресурс“, каза той, давайки за пример Детската болница, която от години не може да бъде изградена в София.

Ще заведем иск срещу г-н Димитров и г-н Бурска, техните „елегантни” начини да спрат тяхното си уволнение, създават вреди на ББР. Съдебната система трябва да е независима, вероятността 4 дела да отидат при един и същ съдия е 1%, каза още Петков.

На въпрос на БГНЕС за обхвата на започналите данъчни проверки на физически лица, финансовият министър Асен Василев отговори: „Основанието е много просто, или има получен сигнал, какъвто е общият случай, или те попадат в обхвата на това, което казахме – фирми-възложители на големи обществени поръчки и „инхаус процедури“, както и фирми-получатели на поръчки и „инхаус“ процедури. Обхватът е около 200-250 души, поименният състав не мога да го кажа“.

Оказва се обаче, че точно „инхаус“ процедура е използвало и служебното правителство за закупуването на машините за гласуване, с които да се гласува в чужбина на предстоящия предсрочен вот. „Имахме по-малко от един месец да вземем машините. „Инхаус“ беше направен от производителя на тези машини, избран от предишното правителство и беше направен през „Информационно обслужване“. Точно това е хипотезата на закона, когато има нещо, което супер спешно трябва да се случи, то да се случи. Строежът на АМ „Хемус“, която строим от 1970 г., не мисля, че попада в обхвата на спешност“, посочи министър Василев. /БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Браницкият епископ Пахомий е новият Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий е новият Видински митрополит. Това показват резултатите от гласуването за избор на нов митрополит за видинската епархия, предаде репортер на БГНЕС. Изборът започна с литургия  в параклиса на Светия синод "Св. Цар Борис-Михаил". Името на Пахомий беше съобщено в 11:00 ч. С пълно единодушие - 14 гласа - Браницкият епископ..

публикувано на 09.02.25 в 12:23
Председателят на временната комисия на НС за проблемите с безводието Манол Генов на заседанието в НС -  9 януари 2025 г.

Ремонтират ВиК мрежи за 800 млн., Добрич - един от градовете

Министерство на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори със седем ВиК оператора за интервенция, ремонт във ВиК мрежи, за около 800 млн. лв., съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов пред БНР. Той обясни, че става дума за градовете Велико Търново, Габрово, Плевен, София, Търговище, Хасково и Добрич. Ресурсът ще бъде разпределен..

публикувано на 09.02.25 в 11:05

Пътищата в област Добрич са проходими при зимни условия

Пътищата в област Добрич са проходими при зимни условия, настилките са обработени от десет машини на Областно пътно управление – Добрич. В областният град главните улици и булеварди, и улиците, по които минават линиите на градския транспорт, са приоритетно обработени против заледяване. Това съобщи в официалния си профил в социалните мрежи кметът на..

публикувано на 09.02.25 в 10:17

Старо свлачище в Балчик се активизира отново

Свлачището в Балчик, в района на вилна зона “Овчаровски плаж” , което се простира на 90 декара, отново e активно. Според специалистите, съществува реална опасност от срутване на изоставените сгради в района, а земните маси бавно се движат към крайбрежната алея. Издадена е препоръка към собствениците да не се допускат хора до сградите, които са..

публикувано на 09.02.25 в 09:40

Времето на 9-ти февруари- облачно, студено и със силен вятър по Черноморието

Днес ще е облачно и главно преди обяд на изолирани места по Черноморието и в Югоизточна България ще има съвсем слаби валежи от сняг. След обяд над Лудогорието и по поречието на Дунав облачността ще започне да се разкъсва и да намалява. Ще продължи да духа слаб до умерен, по Черноморието временно силен вятър от север, който към края на деня ще..

публикувано на 09.02.25 в 08:18
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17