Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Цанев - дълбокият стремеж да достигнеш смисъла

| обновено на 16.07.21 в 12:12
12
Явор Цанев, Възкресение

"Явор Цанев, пътят на художника в преследване на ирационалното” е богато илюстрирано издание, което представя уникалния свят на Явор Цанев, напуснал ни преди седем години. Замислена като двуезичен каталог, книгата е със съставител съпругата на художника Тоня Цанева и се реализира с финансовата подкрепа на фонд Култура на Община Варна.

Каталогът дава систематизиран и цялостен поглед върху творчеството на Явор Цанев в контекста на културния живот на Варна, като осветява и творческата сцена на града в периода на жизнения път на художника от установяването му в морския град през 1982 г. до последните му дни. Представени са 163 репродукции, подредени предимно хронологично. Обединяващ елемент в изданието са текстовете в „Тетрадките” на Явор Цанев с философските и естетически принципи, които той следва в творчеството си.

Светоусещането на художника, разкрито в книгата, е разбираемо за поколението, изкушено от New Age идеите, с неговия непрестанен стремеж да черпи идеи от световното духовно наследство и да задълбочава в търсене на корените му в най-дълбоката древност.

В каталога са включени и текстове за художника, които са документални свидетелства на творческия и жизнения му път. Редактор е художникът проф.Владимир Иванов. Според него изданието е сериозен принос в нашата изкуствоведческа литература. А трите основни характеристики на човека и художника Явор Цанев, по думите на проф.Иванов, са: непрестанно желание за повече знания, огромно трудолюбие и вяра в ирационалното.

 

Момче и кон, Явор Цанев

ЯВОР НИКОЛОВ ЦАНЕВ е роден 13 октомври 1956 г. в София, починал на 30 септември 2014 г. във Варна. През 1982 г. завършва Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович” (сега Национална художествена академия), София, специалност „Графика”, при професор Петър Чуклев. От 1985 г. е член на Съюза на българските художници. Работил в областта на живописта, графиката, видеоарта и други направления. Живял и работил във Варна. Защитил доцентура по живопис към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър”. Преподавал в специалност „Индустриален дизайн”, Технически университет, Варна. Член на Обществения експертен съвет по естетизация на градската среда към Дирекция „Култура и духовно развитие“ на Община Варна.


Носител на: Сертификат за номинация, Международно биенале на графиката Exhibit 1991: R.O.C., Тайпе, Тайван (1991), Премия, IV годишна международна изложба на миниатюрата, Торонто, I награда за графика, Обща художествена изложба, Търговище (1998), I награда за графика, VIII национална младежка изложба, София (1985).

Явор Цанев ,Стаята


Явор Цанев, Ириси


Явор Цанев, Хор и Сет






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало”

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“. Днес авторът  проф. д-р Ангел Ангелов, д.м.н., я представи първо пред Общинския съвет в Балчик, който преди година гласува финансова подкрепа за издаването и. Краеведското издание съдържа: ретроспекция на земетресения и сурови снежни зими; историческа топонимия – над 400..

публикувано на 04.07.24 в 17:34
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 04.07.24 в 17:01

“HOME 2124” или едно дистопично бъдеще в бункер

На 4 юли се открива изложбата “ДОМ 2124” по идея на художника Димитър Солаков. 11 артисти от България и света ще превърнат бункера в дом “след края на света”. Звездата на изложбата е украинската артистка Жана Кадирова със световно известната творба “Паляница” (на укр. погача). Творбата представлява хляб, направен от камък и е метафора за трудностите..

публикувано на 04.07.24 в 16:39

Маримба и кавал на сцената на Варненско лято

Тази вечер от 20.00 ч. в двора на Археологическия музей въъв Варна гостуват музикантите Татяна Колева - маримба/перкусии, Живко Василев - кавал/електроника и Рубен Кийфтенбелт - live electronics Музикалният им проект се нарича ДЪРВО – КОЖА – ДЪХ, а концертът се организира със съдействието на Посолството на Нидерландия в България. Татяна..

публикувано на 04.07.24 в 07:53

Варненската художничка Светослава Георгиева представя “Херметично”

"Херметично" - изложба живопис на Светослава Георгиева, ще бъде експонирана в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, от 3 юли до 22 юли 2024 г. Произведенията са създадени основно през последната година в смесена техника - акрил, масло, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии, енкаустика, с включване на метал, дърво и смоли..

публикувано на 03.07.24 в 13:59

Изложбата "Да ти върви по вода" показва чешмите във варненско

Българска фондация Биоразнообразие и Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ откриха днес изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието. Експозицията цели да провокира интереса на широката публика към обществените чешми извън населените места и да представи забравени и непознати факти за ценността на тези..

публикувано на 02.07.24 в 13:55

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 02.07.24 в 11:44