Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

118 г. от Илинденско-Преображенската епопея

На 20 юли Българската православна църква почита паметта на свети пророк Илия – един от най-великите измежду старозаветните праведници, предвестник на истинната вяра в единия Бог.

Този празник в България носи и друг знак -  на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година, една от най-пламенните и трагични истории в историята на страната ни, тежка последица от решенията на Берлинския конгрес след Руско-турската освободителна война, припомня агенция БГНЕС.

По стар стил този ден е бил на 2 август, когато се е отбелязвал Илинден. Но независимо, че не е точната историческа дата, денят на свети Илия е повод да сведем глава пред героизма и самопожертвувателността на въстаниците.

Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. в Македония и Одринско, тогава част от Османската империя, е връхна точка в национално-освободителната борба на македонските и тракийски българи. 

Организатор на въстанието, е Вътрешната Македоно-Одринска революционна организация (ВМОРО). През януари 1903 г. част от членовете на ЦК свикват конгрес в Солун, който взема решение да се вдигне повсеместно въстание в Македония и Одринско. На Смилевския конгрес на Битолския окръг на ВМОРО се решава въстанието да започне в окръга на 2 август (Илинден).

Началото на бойните действия в Одринско се определя за 19 август (Преображение), а Серският окръг трябва да се вдигне на 27 септември (Кръстьовден). Следователно се възприема идеята за перманентна революция. Въстанието обхваща едновременно всички райони на Битолския революционен окръг. Освободени са планински райони на Битолска, Леринска, Костурска, Охридска и Кичевската кааза (околия).

В освободеното Крушево е обявено временно управление, известно под името Крушевска република, която просъществува 10 дни. В града е образувано временно правителство, в което влизат представители на трите общности - българи, власи и гъркомани. Никой не посяга срещу мирното турско население.

"Доблестно въстание срещу цяла империя" - възхищава се един австро-унгарски дипломат. Началото на въстаническите действия в Битолски окръг дава тласък на революционното движение и в Одринска Тракия. Съгласно с решенията на Солунския конгрес за обявяване на масово въстание в Странджанския район е свикан конгрес в местността Петрова нива, който изработва план за действията и избира главен щаб в състав: Михаил Герджиков, Лазар Маджаров и Стамат Икономов. На 18 август бойните действия започват. Освободени са Василико (дн. Царево) и Ахтопол, изтласкват се турските части към Малко Търново и Лозенград.

Според данните на мемоара на вътрешната организация от 1904 г. в Битолския и Одринския революционен окръг са станали 239 сражения, в които вземат участие 26 000 въстаници срещу 350-хилядна войска.

В сраженията загиват 994 въстаници, опожарени са 201 села, убити са 4 600 души от мирното население, а други 25 000 души, жители от Македония и Одринско, избягват в Княжеството. Тези цифри са доказателство за непримиримостта на населението в Македония и Одринско със съществуващия национален и социален гнет, за непреклонната му воля да живее свободно, за стремежа му да отхвърли окончателно османското господство.

И ако в днешния ден за новите поколения това е отдалечено време, погледнато с много романтичен или скептичен поглед, нека се върнат към него със стиховете или дневниците на Пейо Яворов. А винаги тетралогията на Димитър Талев ще бъде не само звън на Преспанските камбани или Гласовете, които звучат, а и най-възвишеният паметник за Илинден, каквото може да бъде само писменото слово. /БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пилотно във Варна търсят биомаркери за прецизна диагностика и лечение на рак на дебелото черво

Около двадесет души с активен карцином на дебелото черво ще участват в молекулярно-генетичен анализ, който ще бъде извършен пилотно във Варна. За първи път у нас ще се работи с туморна тъкан по метода секвениране от трето поколение.  Това съобщи за Радио Варна д оц. д-р Мария Левкова, преподавател в Медицински университет и лекар специалист..

публикувано на 02.12.24 в 16:08
Евелина Славчева

Евелина Славчева е новият председател на БАН

Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките. Това е първата жена председател на институцията.  Славчева получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи 19 гласа..

публикувано на 02.12.24 в 15:15

Двете площадки за едрогабаритни отпадъци готови до лятото

Двете площадки за извозване на едрогабаритни отпадъци, които Община Варна ще разкрие, са в много напреднал етап на подготовка и предстои в кратки срокове въвеждането им в експлоатация, съобщават от общинския пресцентър. Една от площадките се намира на общински терен, изготвена е цялата необходима документация и се чака единствено финалното становище на..

публикувано на 02.12.24 в 15:04

Кметствата във Варна разглеждат места за нови детски площадки

Списък с предложения за нови локации, където да бъдат изградени детски площадки, ще изпратят до голяма община от кметствата „Одесос“, „Приморски“, „Младост“, „Владислав Варненчик“ и „Аспарухово“. Това стана ясно по време на днешната оперативна среща на общинската администрация, като целта е необходимите средства да бъдат заложени при разработването на..

публикувано на 02.12.24 в 14:06

Ръст на случаите на туберкулоза във Варненско

Увеличават се новите случаи на туберкулоза във Варненско от началото на годината. Това съобщи за Радио Варна д-р Анка Баева, началник на отдел „Противоепидемичен контрол“ в РЗИ-Варна. Регистрирани са 51 болни до края на ноември, за сравнение през миналата година новозаболелите са 36. През годината има и два рецидива - повторно заболяване на вече..

публикувано на 02.12.24 в 13:15

Президентът Румен Радев откри 22-рото издание на "Българската Коледа"

Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива „Българската Коледа“ беше поставено днес от президента Румен Радев в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. През изминалата година са били подпомогнати най-много деца от създаването на инициативата – 590.  Събраните средства възлизат на 3 230 000 лв., а подпомогнатите с..

публикувано на 02.12.24 в 12:00

Над 4 900 нарушения за скорост за седмица във Варна и областта

4 908 са нарушенията за превишена скорост, регистрирани от сектор "Пътна полиция" към Областната дирекция на МВР във Варна за периода 25 ноември - 1 декември 2025 г. във Варна и областта. 13 водачи са заловени за периода за шофиране под въздействието на алкохол, 9 от тях са били с над 1,2 промила.  Четирима са управлявали МПС след употреба на..

публикувано на 02.12.24 в 11:54