Седем висши училища получават статут на изследователски университети за следващите четири години. Списъкът беше одобрен от Министерския съвет днес и от 2022 г. ще се актуализира до 1 ноември всяка година.
На критериите за изследователски университети отговарят Софийският университет "Св. Климент Охридски" (СУ), медицинските университети в София, Варна и Пловдив, Техническият университет в София, Химикотехнологичният и металургичен университет (ХТМУ) и Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“.
Седемте университета имат значима по количество и качество научна продукция и най-голям брой цитирания в научната литература. Със значителен брой защитили докторанти се отличават широкопрофилните университети, а тези с инженерен профил имат научна продукция, видима в международните издания. Всички са със сериозен дял на привлечени средства от международни и национални проекти и програми, както и от договори с български и чуждестранни предприятия.
СУ и Медицинският университет в София събират над 5000 точки при необходим минимум от 1000. Между 2000 и 3000 са точките на медицинските университети във Варна и Пловдив и на Техническия университет в София. ХТМУ и Пловдивският университет имат между 1000 и 2000 точки.
Оценката за научната дейност на висшите училища се изчислява по приета неотдавна от кабинета методика, която включва само обективни критерии. Взимат се предвид научните резултати, видими в международните бази данни Scopus и/или Web of Science, и други проверими данни, отразяващи развитието на академичния състав, общественото и икономическото въздействие на научната дейност. Стойностите по конкретните показатели се изчисляват в точки и оформят крайна оценка по определена формула.
При определянето на първите изследователски университети е използвана информацията, представена от висшите училища в периода 2017-2020 г. във връзка с ежегодната оценка на тяхната научна дейност съгласно Закона за насърчаване на научните изследвания.
Университетите бяха поканени да подготвят кандидатурите си за предстоящата процедура още на 24 юни т.г., след като МОН публикува за обществено обсъждане методика за придобиване на изследователски статут. В Министерството на образованието и науката постъпиха заявления от 26 висши училища. Те бяха оценени по приетата от служебния кабинет методика от междуведомствена група, създадена със заповед на министъра на образованието и науката.
Статутът на изследователско висше училище бе въведен в Закона за висшето образование през 2020 г. Той се дава за значим принос за развитието на важни обществени области чрез върхови научни изследвания и високи резултати от научноизследователска дейност, оценени съгласно обективни показатели.
Изследователските университети ще получат допълнително целево финансиране за развитие на научната дейност от Националния план за възстановяване и устойчивост. Затова определянето им е задължително условие за това неговата реализация да започне навреме.
80-годишен мъж е с опасност за живота, след като е самокатастрофирал на третокласен път между селата Здравец и Аврен. Той се е движел се с несъобразена скорост и е загубил контрол над превозното средство. Впоследствие възрастният мъж се удря в крайпътно дърво. В резултат на удара е с множество фрактури на ребра и е настанен в болнично заведение с..
Във Варненска област, в нощта срещу петък, е бил забелязан черният леопард, който бе видян на територията на природния парк "Шуменско плато". Това съобщиха от временния кризисен щаб в Шумен. Фотокапан на ловна дружинка е засякъл хищника. Областният управител на Варна е сформирал щаб, който е заседавал днес. "Нямаме законови..
От ПП-ДБ обявиха, че предприемат действия за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. В кулоарите на парламента Атанас Атанасов, съпредседател на "Демократична България“ и народен представител от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" заяви, че комисията е инструмент за политическа..
Електрическите тротинетки трябва да бъдат с GPS скоростни ограничители и да им бъдат правени технически прегледи. Това подчерта за Радио Варна Митко Славов, член на Международната асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи и на Областната комисия по безопасност на движението във Варна. Международната асоциация на застраховани и..
РИМ-Варна и фондация "Карин дом" организират съвместно безплатни творчески ателиета "Музеят през вековете на историята" за деца, включително и деца със специални образователни потребности, от 19 юли до 30 август 2025 г. Ателиетата съчетават творчески задачи и арт терапия и са подходящи за деца на възраст от 5 до 8 години. Децата могат да бъдат с..
На 18 юли 1936 г. със свой Указ № 310, цар Борис ІІІ утвърждава Наредба-закон за противовъздушната отбрана и химическата защита на Царство България. С Решение №95 на Министерския съвет от 22 март 1993 година, денят на утвърждаването е обявен за професионален празник на служителите от тогавашната „Гражданска защита”. По този начин се отдава..
Доволен съм от мотивацията на личния състав на въоръжените сили - и вчера, и днес виждаме висока мотивация и висок професионализъм. Това подчерта във Варна министърът на отбраната Атанас Запрянов, който присъства на Деня за високопоставени гости по време на учението "Бриз 2025". Продължава учението "Бриз 2025" във Варна Според военния министър..