Освен че са приятели на човека, конете имат и една друга способност – да лекуват. Конната терапия или хипотерапията, както е известна у нас, е метод за подпомагане на хора с двигателни и друг вид увреждания, който задължително трябва да се извършва от специалист – психолог, физиотерапевт или кинезитерапевт. Това каза за „Радио Варна” Веселина Фелдман, основател на Сдружение „Конна терапия”. От години сдружението помага на деца със специфични нужди да живеят пълноценно и щастливо.
Едно от малкото места в България, където се извършва хипотерапия е конната база в село Кичево. В началото на юли, базата беше домакин на интензивен терапевтичен курс.
Веселина Фелдман отчете положителните резултати от курса, в който участие взеха 10 деца с двигателни проблеми на различна възраст.
Според Мария Несторова, дългогодишен инструктор в конната база в Кичево, е необходимо да има повече информация и регулация на този вид терапия, която не може да се практикува от всеки.
"Важно е родителите и всички, които прибягват до хипотерапията да са информирани, защото колкото и да е полезен този метод, ако е неправилно приложен може да бъде и опасен. В България имаме само един обучен хипотерапевт. Това е Любомира Минчева от София. Не е достатъчно да си само физиотерапевт или кинезитерапевт, а трябва да разбираш и от коне", каза Мария Несторова.
Този вид терапия е изключително добре развита в Чехия и техните специалисти обучават нашите. Сред гостите на събитието в конната база в Кичево беше Анна Добишова от Чешката асоциация по терапевтична езда.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..
Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение. Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77. В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..
На 11 май църквата почита светите братя Кирил и Методий - създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата. В храмовете в цялата страна се отслужват литургии. Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване..
С церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк Варна ще отбележи 9 май. Начало на събитието ще бъде в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър. В 11 часа започва церемонията по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход на Община Варна...