Варненската Фондация „Живот със Синдром на Даун” продължава битката за промяна на Наредбата за медицинската експертиза в полза на хората със Синдром на Даун и тяхното качество на живот.
След като успя да извоюва пожизнено ТЕЛК решение и минимални 50% за основна диагноза за хората със Синдром на Даун, от фондацията недоумяват защо в наредбата не са разделени генетичните аномалии, които принципно се разделят на състояния с умствена изостаналост и на такива без умствена изостаналост, за да могат първите да имат право на пожизнена чужда помощ.
Синдромът на Даун е генетична аномалия, която винаги е придружена с умствена изостаналост, макар и в различна степен, каза за Радио Варна Силвена Христова председател на фондацията. Умствената изостаналост не може да се излекува и хората с тази аномалия могат да живеят качествено единствено с чужда помощ. В този вид, без упоменаване на задължителна оценка с чужда помощ при хора с генетични аномалии с ментални проблеми, в Наредбата отново се осигурява възможност и предпоставка ТЕЛК-овете да ощетяват хората с ментални увреждания от необходима чужда помощ, да се проявява субективна оценка и да продължава да е налице корупцията, каза още Силвена Христова:
„Чуждата помощ е необходима за хората със Синдром на Даун без значение дали те са със средна, умерена или тежка умствена изостаналост. Проблемът е, че всичко е под общ знаменател и не се разглеждат потребностите на хората с увреждания, затова е изключително важно чуждата помощ да бъде спомената в наредбата и тя да е за всички, които имат нужда от нея и които са с ментални проблеми.”
Фондация „Живот със Синдром на Даун” ще се бори по съдебен път, за да могат хората с тази генетична аномалия да имат качествена подкрепа, категорична е Силвена Христова. Тя допълни, че има притеснение от страна на родителите дали ТЕЛК-овете ще отпуснат на децата чужда помощ или те ще бъдат ощетени.
Чуждата помощ се изразява във финансова и човешка подкрепа, като според състоянието, и разбира се оценката на детето, месечната сума е от 300 до 600 лева. Чуждата помощ се отпуска до момента, в който изтече ТЕЛК решението, а сега, когато то вече е пожизнено не се знае как ще се определя, каза още Силвена Христова.
Като майка на дете със Синдром на Даун тя е наясно, че чуждата помощ е необходима за цял живот. Трябва да има оценка за определен период, според израстването на децата. С всяка изминала година се оказва, че те имат все по-голяма нужда от подкрепа, защото някои не успяват да достигнат самостоятелност и независимост.
5500 датски туристи са посетили Варна през 2024 година. Тази година очакваме по-засилен интерес. Това стана ясно по време на среща между кмета Благомир Коцев и посланика на Кралство Дания Н.ПР. Флеминг Стендер. На срещата присъстваха още и заместник-кметовете Снежана Апостолова с ресори туризъм, социални дейности и здравеопазване и Илия Коев с..
На 11 април, петък, вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български военен Научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида. Церемонията е от 9.30 часа на Морска гара – Варна.
Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев. 180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50..
Най-голямото международно летище в Румъния "Хенри Коанда" ("Отопени") ще има нов терминал, съобщават от Националната компания за летища в Букурещ в информация, изпратена и до редакцията на БТА. Проектът, оценяван на 40 милиона евро, е определен като най-големия и най-сложния за летищната инфраструктура в страната. Новият терминал трябва да бъде готов..
Още един пострадал при пожара в Кочани, който беше на лечение в България, се завръща днес в Северна Македония, предаде БГНЕС. В чужбина остават хоспитализирани 55 македонски граждани. Състоянието им остава без промяна, включително на хората с най-тежки наранявания. В болници в Северна Македония към момента се лекуват 10 пациенти. От Министерството на..
Министерство на външните работи информира за предстоящи стачни действия на френските железници (SNCF) в периода 17 април - 2 юни 2025 г. Те ще се провеждат по предварително определен график, но очакванията са за сериозни затруднения в железопътния транспорт, особено в периода на ученическите ваканции и в празничните дни на месец май. МВнР..
България може да привлича туристи от Турция с по-добра реклама, трябва да бъдe популяризиран фактът, че страната е богата на минерални води. Това казаха участници в Българо-турския бизнес форум "Иновации и партньорства за устойчиво развитие в туризма", организиран от Българо-турския дамски бизнес клуб, с подкрепата на Националния борд по туризъм...