Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За пожизнена чужда помощ за хората със Синдром на Даун ще се бори фондация от Варна

4
Микаела
Снимка: Фондация "Живот със Синдром на Даун"

Варненската Фондация „Живот със Синдром на Даун” продължава битката за промяна на Наредбата за медицинската експертиза в полза на хората със Синдром на Даун и тяхното качество на живот.

След като успя да извоюва пожизнено ТЕЛК решение и минимални 50% за основна диагноза за хората със Синдром на Даун, от фондацията недоумяват защо в наредбата не са разделени генетичните аномалии, които принципно се разделят на състояния с умствена изостаналост и на такива без умствена изостаналост, за да могат първите да имат право на пожизнена чужда помощ.

Синдромът на Даун е генетична аномалия, която винаги е придружена с умствена изостаналост, макар и в различна степен, каза за Радио Варна Силвена Христова председател на фондацията. Умствената изостаналост не може да се излекува и хората с тази аномалия могат да живеят качествено единствено с чужда помощ. В този вид,  без упоменаване на задължителна оценка с чужда помощ при хора с генетични аномалии с ментални проблеми, в Наредбата отново се осигурява възможност и предпоставка ТЕЛК-овете да ощетяват хората с ментални увреждания от необходима чужда помощ, да се проявява субективна оценка и да продължава да е налице корупцията,  каза още Силвена Христова:

„Чуждата помощ е необходима за хората със Синдром на Даун без значение дали те са със средна, умерена или тежка умствена изостаналост. Проблемът е, че всичко е под общ знаменател и не се разглеждат потребностите на хората с увреждания, затова е изключително важно чуждата помощ да бъде спомената в наредбата и тя да е за всички, които имат нужда от нея и които са с ментални проблеми.”


Фондация „Живот със Синдром на Даун” ще се бори по съдебен път, за да могат хората с тази генетична аномалия да имат качествена подкрепа, категорична е Силвена Христова. Тя допълни, че има притеснение от страна на  родителите дали ТЕЛК-овете ще отпуснат на децата чужда помощ или те ще бъдат ощетени.

Чуждата помощ се изразява във финансова и човешка подкрепа, като според състоянието, и разбира се оценката на детето, месечната сума е от 300 до 600 лева. Чуждата помощ се отпуска до момента, в който изтече ТЕЛК решението, а сега, когато то вече е пожизнено не се знае как ще се определя, каза още Силвена Христова.

Като майка на дете със Синдром на Даун тя е наясно, че чуждата помощ е необходима за цял живот. Трябва да има оценка за определен период, според израстването на децата. С всяка изминала година се оказва, че те имат все по-голяма нужда от подкрепа, защото някои не успяват да достигнат самостоятелност и независимост.


Снимките са на Фондация "Живот със Синдром на Даун"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина във Варна

Над 5000 датчани са посетили Варна миналата година

5500 датски туристи са посетили Варна през 2024 година. Тази година очакваме по-засилен интерес. Това стана ясно по време на среща между кмета Благомир Коцев и посланика на Кралство Дания Н.ПР.  Флеминг Стендер. На срещата присъстваха още и заместник-кметовете  Снежана Апостолова с ресори туризъм, социални дейности и здравеопазване и Илия Коев с..

публикувано на 10.04.25 в 19:09

Вицепрезидентът Илияна Йотова идва във Варна за посрещането на НИК „Св. св. Кирил и Методий“

На 11 април, петък, вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български военен Научноизследователски кораб  „Св. св. Кирил и Методий“  (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида. Церемонията е от 9.30 часа на Морска гара – Варна. 

публикувано на 10.04.25 в 18:43

От 180 къмпинга у нас само 50 са законни, 95% от тях са с по една звезда

Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев. 180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50..

публикувано на 10.04.25 в 16:53

Най-голямото международно летище в Румъния ще има нов терминал

Най-голямото международно летище в Румъния "Хенри Коанда" ("Отопени") ще има нов терминал, съобщават от Националната компания за летища в Букурещ в информация, изпратена и до редакцията на БТА. Проектът, оценяван на 40 милиона евро, е определен като най-големия и най-сложния за летищната инфраструктура в страната.  Новият терминал трябва да бъде готов..

публикувано на 10.04.25 в 16:20

Още един пациент от Кочани, лекуван в България, се завръща в Северна Македония

Още един пострадал при пожара в Кочани, който беше на лечение в България, се завръща днес в Северна Македония, предаде БГНЕС. В чужбина остават хоспитализирани 55 македонски граждани. Състоянието им остава без промяна, включително на хората с най-тежки наранявания. В болници в Северна Македония към момента се лекуват 10 пациенти. От Министерството на..

публикувано на 10.04.25 в 15:27

Стачка във Франция, внимавайте с пътуванията

Министерство на външните работи информира за предстоящи стачни действия на френските железници (SNCF) в периода 17 април - 2 юни 2025 г.   Те ще се провеждат по предварително определен график, но очакванията са за сериозни затруднения в железопътния транспорт, особено в периода на ученическите ваканции и в празничните дни на месец май.  МВнР..

публикувано на 10.04.25 в 17:05

Експерти: С добра реклама на СПА-туризма България може да стане по-предпочитана от Гърция за турските туристи

България може да привлича туристи от Турция с по-добра реклама, трябва да бъдe популяризиран фактът, че страната е богата на минерални води. Това казаха участници в Българо-турския бизнес форум "Иновации и партньорства за устойчиво развитие в туризма", организиран от Българо-турския дамски бизнес клуб, с подкрепата на Националния борд по туризъм...

публикувано на 10.04.25 в 15:15