Жители на 17 микрорайон във Варна се опасяват, че предвиденото облагородяване на района от община Варна всъщност цели промяна на категорията на определени площи за отдих в терени за застрояване.
17-ти микрорайон обхваща територията между бул. „Васил Левски“, бул. "Осми Приморски полк“, ул. „Мир“ и ул.„Царевец“. Проектът на общината предвижда изграждане на спортни и детски площадки, кътове за отдих, подмяна на осветителните тела и озеленяване.
Проблемът е, че под маската на това облагородяване, общината се опитва да преобразува останалите малки части от общинските публични парцели в общинска частна собственост, каза за Радио Варна Пламен Петров, който живее в района. И обясни как се случва това:
„Ето тука сме на едно игрище, което те искат да направят спортна площадка. В момента това е игрище за отдих, което е обект шеста категория и не изисква категория за строеж. Те искат да го направят спортна площадка, което означава автоматично да премине в обект пета категория и да има разрешение за строеж. Вижте какво става в Кайсиева градина? Под маската на облагородяването в момента строителните обекти са повече отколкото старите жилищни сгради.“
Въпросният квартал е изграден от военни поделения и всички блокове са военни, разказа Пламен Петров. При самото им изграждане министерството на отбраната е било длъжно да закупи земята, върху която се изграждат блоковете и съответно прилежащите им части, според тогавашния закон. В момента прилежащите части представляват зелена площ, алеи и улици в квартала.
Проблемът започва през 1996 година, когато става промяна на статута на държавната земя в общинска публична собственост и по този начин се прехвърля на общините да управляват собствеността. Във въпросния 17 микрорайон, обаче, проблемът е малко по-различен, обясни Пламен Петров:
„Министерството на отбраната е закупило земята, построява блоковете, след което апартаментите, които се продават на собствениците се продават с идеални части от земята. Т.е. собствениците на апартаменти имат части и от земята, която 1996 г. общината преобразува в общинска публична собственост. През 2012 г. се прави Общ устройствен план на Варна, в който общината актува част от имотите от общинска публична в общинска частна собственост и след това има възможност да се разполага с тези имоти както реши за добре.
Тези земи, които са станали общинска публична собственост навремето, всъщност са земи на хората. Де факто те са взети от тях без да им бъде платено или без да бъдат отчуждени. И част от хората все още не знаят това.“
Тази вечер /28.07.2021 г./ жители на 17 микрорайон се събраха, за да конкретизират в писмен вид исканията си за това как да изглежда квартала, в който живеят. Следваща стъпка е те да бъдат внесени като предложения до община Варна и да се започне конструктивен диалог за визията на района, а не тя да бъде спусната от администрацията. Да се чуе хората какво искат, а не своеволно да се извършват строително-монтажни дейности, каза Микаела Левенова, която също живее там. В най-кратък срок тези искания ще бъдат внесени в общината.
Междувременно днес багери на фирмата изпълнител „Инжстрой“ започнаха строителни дейности в посочените за облагородяване площадки, въпреки уверението от страна на общината, че към момента такива няма да бъдат извършвани. Днес хората са преговаряли с представител на фирмата тези дейности да бъдат спрени. За утре /29.07.2021г./ създават организация да следят дали багерите отново ще започнат да работят.
Готови са на жива верига пред машините, за да не позволят зоните за отдих да бъдат разкопани, бетонирани и превърнати след време в терени за застрояване.
Най-големият страх за Елена Иванова:
"Да не стане нещо, от което после да хлъцнем - да излезе някоя сграда или нещо друго. Аз искам да има площадка за децата и за възрастните, но ако е паркинг и после асфалтиране не е нормално. И се тревожа, защото смятам, че не е редно да нямаме ние информация и да няма някакво обсъждане какво се случва. През 2015 - 2016 година участвах в тези събития и знам каква беше борбата. Знам как сме се карали за този канал да не го затворят, защото е опасно от наводнения и сега пак по същия начин тръгват и не се знае какво ще се случи. Ако трябва да се дежури, за да не се разкопае от багерите, аз съм "за", защото аз съм дежурила и съм пазила с мойта внучка, която беше на 5 години, да не режат дърветата на ул. "Железкова", защото имаше и такъв план да ги окастрят тези големи чинари и сме ги пазили. Не че накрая не направиха каквото бяха решили, но беше горе-долу поносимо. Този е начинът."
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...