Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Облагородяване или застрояване – какво планира общината в 17 микрорайон във Варна и ще позволят ли варненци

11
Жители от 17 микрорайон във Варна
Снимка: Д.Дончева

Жители на 17 микрорайон във Варна се опасяват, че предвиденото облагородяване на района от община Варна всъщност цели промяна на категорията на определени площи за отдих в терени за застрояване.

17-ти микрорайон обхваща територията между бул. „Васил Левски“, бул. "Осми Приморски полк“, ул. „Мир“ и ул.„Царевец“. Проектът на общината предвижда изграждане на спортни и детски площадки, кътове за отдих, подмяна на осветителните тела и озеленяване.

Проблемът е, че под маската на това облагородяване, общината се опитва да преобразува останалите малки части от общинските публични парцели  в общинска частна собственост, каза за Радио Варна Пламен Петров, който живее в района. И обясни как се случва това:

„Ето тука сме на едно игрище, което те искат да направят спортна площадка. В момента това е игрище за отдих, което е обект шеста категория и не изисква категория за строеж. Те искат да го направят спортна площадка, което означава автоматично да премине в обект пета категория и да има разрешение за строеж. Вижте какво става в Кайсиева градина? Под маската на облагородяването в момента строителните обекти са повече отколкото старите жилищни сгради.“



Въпросният квартал е изграден от военни поделения и всички блокове са военни, разказа Пламен Петров. При самото им изграждане министерството на отбраната е било длъжно да закупи земята, върху която се изграждат блоковете и съответно прилежащите им части, според тогавашния закон. В момента прилежащите части представляват зелена площ, алеи и улици в квартала.

Проблемът започва през 1996 година, когато става промяна на статута на държавната земя в общинска публична собственост и по този начин се прехвърля на общините да управляват собствеността. Във въпросния 17 микрорайон, обаче, проблемът е малко по-различен, обясни Пламен Петров:

Министерството на отбраната е закупило земята, построява блоковете, след което апартаментите, които се продават на собствениците се продават с идеални части от земята. Т.е. собствениците на апартаменти имат части и от земята, която 1996 г. общината преобразува в общинска публична собственост. През 2012 г. се прави Общ устройствен план на Варна, в който общината актува част от имотите от общинска публична в общинска частна собственост и след това има възможност да се разполага с тези имоти както реши за добре.

Тези земи, които са станали общинска публична собственост навремето, всъщност са земи на хората. Де факто те са взети от тях без да им бъде платено или без да бъдат отчуждени. И част от хората все още не знаят това.“

Тази вечер /28.07.2021 г./ жители на 17 микрорайон се събраха, за да конкретизират в писмен вид исканията си за това как да изглежда квартала, в който живеят. Следваща стъпка е те да бъдат внесени като предложения до община Варна и да се започне конструктивен диалог за визията на района, а не тя да бъде спусната от администрацията. Да се чуе хората какво искат, а не своеволно да се извършват строително-монтажни дейности, каза Микаела Левенова, която също живее там. В най-кратък срок тези искания ще бъдат внесени в общината.



Междувременно днес багери на фирмата изпълнител „Инжстрой“ започнаха строителни дейности в посочените за облагородяване площадки, въпреки уверението от страна на общината, че към момента такива няма да бъдат извършвани. Днес хората са преговаряли с представител на фирмата тези дейности да бъдат спрени. За утре /29.07.2021г./ създават организация да следят дали багерите отново ще започнат да работят.

Готови са на жива верига пред машините, за да не позволят зоните за отдих да бъдат разкопани, бетонирани и превърнати след време в терени за застрояване.

Най-големият страх за Елена Иванова:

"Да не стане нещо, от което после да хлъцнем - да излезе някоя сграда или нещо друго. Аз искам да има площадка за децата и за възрастните, но ако е паркинг и после асфалтиране не е нормално. И се тревожа, защото смятам, че не е редно да нямаме ние информация и да няма някакво обсъждане какво се случва. През 2015 - 2016 година участвах в тези събития и знам каква беше борбата. Знам как сме се карали за този канал да не го затворят, защото е опасно от наводнения и сега пак по същия начин тръгват и не се знае какво ще се случи. Ако трябва да се дежури, за да не се разкопае от багерите, аз съм "за", защото аз съм дежурила и съм пазила с мойта внучка, която беше на 5 години, да не режат дърветата на ул. "Железкова", защото имаше и такъв план да ги окастрят тези големи чинари и сме ги пазили. Не че накрая не направиха каквото бяха решили, но беше горе-долу поносимо. Този е начинът."





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кораб

Купуваме системата за обмен на данни Link 22 за двата нови патрулни кораба

Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационните системи за Link 22 за новите кораби, предаде БНР. Сделката за над два 2 654 000 лева без ДДС влиза в пленарната зала за одобрение в момента, когато се прави бюджетът за 2025 година. И с уверението на министъра на отбраната, че пари за съществуващите проекти има. Спуснаха на вода..

публикувано на 05.02.25 в 19:34

В края на февруари започват да кърпят дупките на пътя за село Долище

Община Варна ще възложи рехабилитация на най-компрометираните участъци от пътя за село Долище. Мярката е временна, докато се извърши основен ремонт на пътния участък. Очаква се дейностите да започнат до края на месец февруари. Това стана ясно след огледа на пътния участък, който извършиха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Димитър Кирчев и..

публикувано на 05.02.25 в 16:47

Ресторантьор: С 9% ДДС вкарахме в хазната с 200 млн. лева повече данъци

От 1 януари ДДС за ресторантите отново стана 20%. По-ниското облагане с 9% беше въведено като мярка за защита на бранша по време на ковид пандемията. Ресторантьорите обаче настояват да бъде върната по-ниската ставка. Преференциална данъчна ставка да използват ресторантьорите по примера на много европейски страни, предлага Павлин Косев, председател на..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Без нарушения при проверките на козметични студиа и салони за красота във Варна

Няма констатирани нарушения в козметични студиа и салони за красота във Варна след проверките на Регионалната здравна инспекция направени днес - първият от трите поредни дни, в които ще се извършват. Те се проведоха съвместно с Областната дирекция на МВР по з аповед от Министерството на здравеопазването след зачестилите случаи на инциденти при..

публикувано на 05.02.25 в 15:44
Аспарухов мост във Варна

Започва монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост

От утре започва монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост, като първоначално екипите ще работят в началото на съоръжението – широката част с колонадата в посока квартал "Аспарухово". Движението по пътното платно няма да бъде спирано по време на монтажните работи, но са възможни известни смущения в трафика, предупреждават от ресорната дирекция в..

публикувано на 05.02.25 в 15:31

Приключи ремонтът в Клиниката по урология в УМБАЛ "Св. Марина"

Приключи основният ремонт в Клиниката по урология в Университетската болница за активно лечение "Св. Марина" във Варна, съобщиха от лечебното заведение.  Подменени са и медицинската апаратура и оборудване. 2 555 са пациентите, диагностицирани и лекувани в Клиниката по урология през 2024 г.  Наблюдава се ръст в броя на заболелите, отчетоха от..

публикувано на 05.02.25 в 14:17
РЗИ-Варна

РЗИ-Варна започна проверки по салони за красота и козметични студиа

Регионалната здравна инспекция във Варна започна днес проверки по салони за красота и козметични студиа, каза за Радио Варна д-р Юлия Витлянова, директор на дирекция „Обществено здраве”. Контролът се осъществява по заповед, спусната от Министерството на здравеопазването, след зачестилите случаи на инциденти при прилагане на ботокс в..

публикувано на 05.02.25 в 12:20