Здравейте! Днес в „Лесна работа“ с усмивка отчитаме, че предстои 10 август - международният ден на мързела.
Разбира се! Кога, ако не през август? Как, ако не с уважение към слънчевото съвършество на нищоправенето?
Лично аз не съм мързелив човек и оценявам усилията на всеки, който целенасочено и последователно върви по набелязания път. Но, от друга страна, съм сигурна в ползотворния ефект от краткото лениво отпускане. На плажа, в парка, до басейна, в кафенето...
Уверена съм, че то може да е първа стъпка в правилна посока: освобождаване на напрежението и част от вълнуващия процес на събиране на емоции, сили, вдъхновение и материал.
На Антигуа бях срещнала невероятен образ, който се оказа едно от ярките доказателства, че ако пет дни в годината с радост създаваш фигурки от природни материали, през останалите 360 дни можеш с още по-голяма радост да се припичаш на слънчице в очакване на случайни събеседници, да продаваш творбите си в импровизираната галерия на улицата и кротичко да си блаженстваш. Събираш общуване, впечатления, нови приятелства и идеи.
На високосна година работните дни се увеличават с още един, но това едва ли е толкова напрягащо. Какво е един ден в сравнение с огромния лежерен океан от дни, който сладко прелива в безкрайна житейска ваканция?
Впрочем, лекото и елегантно нищоправене е често срещан майсторски похват по всички географски ширини.
Има случаи, когато непредприемането на действия спестява напрежение. Не се налага да поемаме отговорност за постъпките си и съответно - за последствията от тях. В пълен синхрон с широко застъпеното чиновническо схващане: колкото по-малко движения, толкова по-добра автобиография.
Има хора, които така ненапрягащо си се прозяват на бюрото до пенсия. Достатъчно е да са специализирали двете форми на движение:
- прехвърляне на топката към друг колега
и
- навременно поръчване на обяда /преди да е свършил десертът и докато все още има достатъчно от най-доброто основно ястие в менюто/.
Тогава не им остава нищо друго, освен да красят работното си бюро до дълбоки старини, да озаряват света и всекидневно да празнуват международния ден на мързела.
Възможно е именно някой от тези чиновници да е спретнал дълбокопочитаемия празник. Ей така: тихичко, кротко, с намигване, докато си обядва мусакичка и си прави планове за вечерта. Всичко е възможно.
Празнуващите призовават да се отдадем на безбрежна леност, а това, по тяхно професионално мнение, ще ни даде нов духовен тласък.
Да ви напомня Удхаус, ярките преживявания на Бърти и колоритното присъствие на Джийвс?
Съвършеното нищоправене, в което се забъркват каша след каша, а после един добре смазан мозък озарява събитията и предлага уникални решения!
Подобни ситуации винаги напомнят за тънката разлика между обикновените хора и джентълмените.
Едните мързелуват, другите си почиват между важни срещи и решения.
Тъй както лудостта може да е обикновена лудост, но можем с уважение да я наричаме ексцентричност. При положение, че човекът, който я проявява, отговаря на следните
условия: да излиза от луксозна кола, да влиза в още по-луксозна вила и поръчката му за вечеря да започва с трюфели.
Тогава говорим за ексцентричност вместо за лудост от уважение към покупателната способност на героя.
Същото е с мързела.
Така че, предстоят ли ви лежерни мигове през август, аз - Даниела Иванова ви желая те да са все повече и все по-хубави! Без значение как ще ги наречете: мързел, почивка, творческа ваканция, сладко правене на нищо... Най-важното е да им се наслаждавате с радост и в добра компания!
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..