Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как е съграден варненският Катедрален храм „Св.Успение Богородично”

| обновено на 07.08.21 в 13:16
2
Снимка: архив на РБ "П.Славейков"-Варна

Вече около година тече ремонтът на Митрополитската катедрала „Св. Успение Богородично“ във Варна.

През дните на ремонт основната работа на строители, реставратори, майстори – „тенекеджии“ беше позлатяването на кубетата на храма. В процеса на работа беше ремонтирано и подпокривното му пространство.

Всичко това се случи благодарение на лично дарение! Дарителят, освен за позлатяването на кубетата, е платил и над 400 000 лв. за монтирането на скелето. А то би могло да се използва и за още нещо, преди да бъде свалено!

Варненски строителни фирми и граждани с подкрепата на Българското национално радио подеха Национална дарителска кампания с доброволни средства да се почисти фасадата на Митрополитската катедрала „Св. Успение Богородично“ във Варна.

Почистването на камъка струва около три пъти по-малко от цената на скелето и монтирането му. Камъкът, с който е изградена Катедралата – песъчлив варовик, събира от десетилетия прах и отлагания, включително агресивните изпарения от автомобилния трафик в центъра на града. Според специализирани в тази дейност фирми отлаганията по фасадата на храма трябва да се обработят хидрофобизирано, а след това камъкът да бъде запечатан с покритие, което да го защити поне за следващите 20 години.

Времето до демонтирането на скелето не е много – още два-три месеца. Срокът обаче е достатъчен, за да се почисти и запечата фасадата.

Как може да се включите в дарителската кампания: https://bnr.bg/varna-cathedral/

Как е съграден варненският Катедрален храм „Св.Успение Богородично” ще разберете от архива на предаването „Неизвестно за известното” с водещи Светлана Вълкова и историка Борислав Дряновски:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51