Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не знаем за катедралния храм "Св. Успение Богородично"

Снимка: БНР

Преди повече от 140 години с доброволни дарения православните българи от Варна и страната успяват да построят Митрополитската катедрала „Св. Успение Богородично“. Тя е първият голям храм у нас, издигнат след Освобождението (дори преди Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“). Продължава и дарителската кампания на БНР за почистването на фасадата на катедралата, защото Варна и България заслужават достолепието, което излъчва храма.

Днес си задаваме много въпроси, които иначе нямаше как да зададем:
Какво съвременните варненци не знаят за храма си?
Какъв щрих е оставил арх. Стефан Венедикт Попов?
Защо Княз Александър Батенберг избира това място за храма?
Защо Уста Колю Фичето не става строител на варненската катедрала?

"Най-чистото, най-светлото, най-просторното място за храма е посочено лично от Н.В. Княз Алексанър Батемберг - Княз Български. Нещо, което превръща този символ, пълен със светлина, в още по-знаменателен", разказа за Радио Варна Хаджи Ламбрин Сотиров, основател на музея "Стара Варна". В спомените си Сотиров добавя "когато е определено мястото за храма започват преговорите за неговото построяване с Уста Кольо Фичето. Накрая обаче, това не се случва по различни причини. И тогава храмът е построен от Уста Генчо Кънев от Трявна и майсторите Ангел Щърбянов и Янко Костандий от Варна. Храмът е завършен окончателно през 1885г. Това е вторият голям православен храм в България след "Св. Александър Невски" в София. Никой не знае, че храмът "Св. Успение Богородично" прилича на придворната катедрала в Санкт Петербург. През 1939г. - до 1943г. има един много голям ремонт, който е направен по идея на варненския архитект Стефан Венедикт Попов и тогава е построена камбанарията и кубетата на храма в сегашния им вид. Това прави Варна вече уникална с този храм".

Хаджи Ламбрин Сотиров отбелязва, че храмът "Св. Успение Богородично" не е само символ на Варна. За Варна той безспорно е символ номер едно. Но, по-интересното е, че храмът е един от символите на България. И сега, когато се радваме, че правим тази кампания за неговото възстановяване, аз зная, че тя ще завърши успешно защото в нея вече участват хиляди българи. Това е едно родолюбиво и свято дело за храма и за хората", добавя Сотиров.

"Храмът заслужава този блясък защото стои в сърцето на Варна - Царицата на Черно море" с гордост заявява Хаджи Ламбрин Сотирво.

Цялото интервю на Нина Милошевич може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Иво Инджов: Политиците да си напишат домашното по-добре, а не да предлагат промени в избирателната система

Снощи изтече срокът за регистрация на партиите и коалициите за участие в предсрочните парламентарни избори на 27 октомври. „Кризите в ДПС, както и в БСП, поставят много въпросителни относно това как би изглеждал новия парламент. Не допускам, че ДПС-тата няма да участват в изборите. В какъв вариант – тепърва ще стане ясно“. Това каза за..

публикувано на 12.09.24 в 10:49

Деменцията и болестта на Алцхаймер - все по-често срещани при напредване на възрастта

През месец септември в цял свят се говори повече по темата за превенция на заболяването Алцхаймер и синдром като деменцията. На 21.09. в Морската градина във Варна ще се проведе скрининг на хора, желаещи да се подложат на няколко въпроса относно евентуално заболяване или синдром, обясни за Радио Варна проф. д-р Ара Капрелян – началник на..

публикувано на 12.09.24 в 08:05

Във Варна започва XX-ият Световен анимационен фестивал

Във Варна започва XX-ият Световен анимационен фестивал. Той се открива на 11 септември във ФКЦ - Варна. Официалното закриване и връчването на наградите ще бъде на  15 септември 2024 г. Тази година Световният фестивал на анимационния филм - Варна има своето юбилейно 20-то издание. Събитието има за цел да запознае родната публика с най-доброто от..

публикувано на 11.09.24 в 08:10
Зеленият морски двор на Варна

Д-р Явор Ченков: Доброто развитие на детето е програмирано още преди раждането от начина на живот и взаимоотношенията на родителите

„Зеленият морски двор на Варна“ e финалист в международния конкурс за наградите Triple E за 2024 г. Екипът от специалисти в ранното детското развити е един от петте финалисти в категорията „Инициатива за ангажиране на общността на годината“ и са единствените номинирани в целия конкурс от Източна Европа и Балканите!  Triple E са глобално..

публикувано на 10.09.24 в 07:00

Дует Ритон представят концерт-спектакъла "Елате ни на гости" във Варна

Легендарният дует Ритон гостува във Варна на 9 септември. Концерт-спектакълът ще е в Летния театър от 20 часа с групата "Ангелите на Ритон". Събитието е част от турнето им "Елате ни на гости" , което започна през март и ще продължи до 16 октомври. Цялото интервю с дует Ритон чуйте в прикачения звуков файл.

публикувано на 09.09.24 в 08:00

Кристиана Димчева: Идеите в името на нашите деца ни обединяват днес

С „Празничен разказ“ Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя проследява знакови събития от изграждането на българската държавност...

публикувано на 06.09.24 в 08:05

Полската режисьорка Кинга Дембска: Обичам да показвам различни гледни точки, както и да добавям хумор

Последният си филм "Празник на огъня" представи полската режисьорка Кинга Дембска по време на фестивала "Любовта е лудост". Лентата е екранизация по едноименния роман на Якуб Малецки, в който се проследява живота на двете сестри Настка, която страда от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Дембска споделя, че в книгата са представени трите..

публикувано на 05.09.24 в 09:05