Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко готови сме за екстремни ситуации?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За последните седмици станахме свидетели на пожари над Карлово, до Кюстендил, до село Беренде и на още няколко места, а във Велинград беше обявено частично бедствено положение заради множеството пожари в околността. Пожари обаче възникват навсякъде, и не винаги са свързани с високите летни температури, макар летния сезон обичайно да е сочен като най-пожаропасен.

По закон всяка община трябва да има поне едно доброволно формирование за реакция при пожари, бедствия и аварии, в което да има обучени хора, които да се включват и помагат именно в такива ситуации.

На практика обаче, както навсякъде има много добре подготвени хора, както и такива, които не са.Това казва за Радио Варна Лазар Радков – инициатор на редица локални и национални кампании за рециклиране, за почистване, за опазване на природата, а също така и за подобряване на физическата форма на българите.

Познат в може би най-голяма степен с кампанията „Капачки за бъдеще”, която събира пластмасови капачки за купуване на кувьози за родилните отделения в малките общински болници в страната, Лазар е и член на Аварийно спасяване Пловдив и клона му в София, в което хора с различни професии се обучават сами и си купуват оборудване и екипировка, обединени от каузата да помагат абсолютно доброволно (и без държавно или общинско финансиране) при пожари, бедствия, аварии и инциденти.



Понастоящем от "Аварийно Спасяване Пловдив" набират средства , за да си направят високопроходим автомобил за медицинска евакуация (т.нар. offroad линейка), който да достигат до и да извозват по-бързо пострадали на трудно достъпните места в планините. АСП са доброволно спасително формирование за реакция при пожари, бедствия, аварии с много богата история от акции и хора, на които да помогнали, уточнява Радков. По предварителни изчисления са нужни около 30 хиляди. До момента са събрани около 8 хил. лв.

И още.

По думите му, в Германия, където той е живял няколко години, професионални пожарникари почти няма. Има професионални пожарни служби, разбира се, но по официални данни те са малко над 100 и биват подпомагани от над 22 000 доброволни пожарни формирования, съставени изцяло от доброволци, преминали обучение и поддържащи уменията си с редовни тренировки.

В България имаме Доброволни формирования, които действат при пожари, бедствия и аварии заедно с пожарната. Общият им брой е над 250 и над 99% от тези формирования са общински - т.е. получават, макар и в минимална степен, пари от бюджета за оборудване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненец: Да се глобява общината за счупена кола от дупки по пътищата, парите за благотворителност

Да налагат глоби на община Варна за некачествено изпълнение на пътен ремонт, а средствата да бъдат вкарвани във фонд и използвани за благотворителни цели. Това предложение отправя варненецът Йордан Йорданов. Той посочи, че всекидневно шофьорите в морската столица се сблъскват с естествени препятствия като дупки и хлътнали шахти, които нанасят материални и..

публикувано на 12.09.24 в 12:55

"Трън в очите" ли са хората с увреждания във Варна?

Доколко хората с увреждания у нас са интегрирани в обществото, имат права като всички останали, имат достъп до обществени места и въобще могат да живеят нормално?   Потърси ни редовният ни слушател Красимир Вълев, който живее в кв. „Аспарухово“ и който е загубил единия си крак при инцидент и се придвижва трудно с патерици. Решил да отиде..

публикувано на 12.09.24 в 09:11

Варненци газят в наводнени и кални подлези

"Снимаш ли?", ме пита възрастен мъж с колело, който видимо се прибира от Морската градина през подлеза до Детския кът.  "Да.", отговорих.  "Снимай, а след това качи в интернет, че да го видят всички.", отвърна той и мина през подлеза карайки колелото си. Така си спести калните обувки и мокрите крака. Но не и хората, които вървят пеша...

публикувано на 11.09.24 в 18:20

Умения за спасители демонстрираха варненски младежи

Състезание по водно спасяване "Млад спасител - 2024" се провежда на Южния плаж във Варна, под басейн „Приморски“. В това 11-то издание на издание на националното състезание участват 86 деца и младежи  на възраст от 11 до 17 години , разпределени във възрастови групи. Дисциплините са четири -  200/400 метра  плуване в открити води, плажни..

публикувано на 11.09.24 в 12:28

Дъждовно време в сряда

Днес ще е предимно облачно с валежи от дъжд, придружени от гръмотевици. На места ще има по-значителни сумарни количества. Следобед валежите ще отслабнат, а облачността ще се разкъса. Ще духа слаб до умерен вятър от изток и югоизток, който постепенно ще се преориентира от запад-северозапад. По време на валеж е възможно временно, но рязко усилване на..

публикувано на 11.09.24 в 05:53

Норвежки журналисти подготвят предаване за Варна и Българското Черноморие

Норвежки журналисти са на обиколка на  Българското Черноморие, за да съберат материал за предаване и печатни издания, които ще рекламират страната ни на север, като атрактивна туристическа дестинация, съобщават от общинския пресцентър. Заместник-кметът по туризма Снежана Апостолова посрещна гостите във Варна.  Посещението е организирано от..

публикувано на 10.09.24 в 16:30

Няма основание да се повишава цената на кафето

Ритуалът с пиенето на кафе, свещен момент за милиони хора по света, става все по-скъпо удоволствие.  През последните години цената на кафето се повиши значително, предизвиквайки безпокойство както у потребителите, така и сред компаниите в сектора.  Опасенията са, че тази възходяща тенденция ще продължи заради климатичната криза, която..

публикувано на 10.09.24 в 09:35