Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искра Алексиева за допирните точки между източната йога и западния човек

Как йога разглежда човека - отделя ли физическата от емоционалната и духовната ни страна, с този въпрос започва разговорът на Валерия Василева  с Искра Алексиева, сертифициран преподавател по йога от Българската федерация по йога и НСА "Васил Левски".

"Да започнем оттам, че коренът на думата "йога" означава "единство. Йога разглежда човека като една единица, между физическо, ментално, емоционално, психическо и духовно състояние, които през целия ден се сменят.  През тези състояния ние преминаваме и на база на това би следвало да сме в баланс. Баланса се постига чрез физически упражнения, дихателни техники, от там навлизаме към медитацията. Три са ключовите думи: самодисциплина, която води до сепознание, а чрез себезнанието ние достигаме до себеотдаване".

Т.е. човекът е единство, но преминава през различни състояния във всеки един ден?

Всичко това се случва благодарение на ума, в които се зараждат мислите, мислите се претворяват в емоции, и така ни водят в определена посока. Когато дойде емоция на радост, тялото става много енергично,Когато човек е жизнен и радостен, обикновено отваряме гръдния кош, раменете са назад и вървим сякаш в полет. И обратно, тук е важно самонаблюдението, когато човек е тъжен и нещо се случва отвътре, тогава автоматично затваряме раменете, отпускаме брадичката, т.е. затваряме сърдечната област, там където е любовта.

Тялото е физическият израз на всяка една неизречена емоция. Гняв , завист, ревност – това е онази наша тъмна страна, която бе следвало да подхождаме с разбиране и приемане.

Целта на йога практиките е да обърнем цялото си внимание към нас, чрез самодисциплина , която води до себепознание, да знаем във всеки един момент как се чувстваме, от там идва себеотдаването.

Трябва ли да бъде трудно, когато говорим за физическата страна на йога, да се предизвикваме с трудни пози?

Самата дума асана означава „без усилна поза”, разбира се за да се достигнат някакви резултати на физическо ниво е нужно да преминем малко зад ръба на болката, но не на всяка цена.

Не е нужно да стоим на стойка на глава за да получим разбиране за себе си. Разбира се това е една прекрасна асана, но има и доста по-леки и приятни движения като Паванмуктасана от антиревматичната серия. Със нея се преминава през всички ставни повърхности. В ставите ни се отлагат токсините, така че колкото по-раздвижени и по-гъвкави са ставите ни, толкова по-дълго ще ни служат.

Не е нужно човек да изпълнява трудни асани за да поддържа в добър тонус своето тяло. Примерно упражненията за гръбначния стълб, основните три движения са екстензия, наклон на дясно и на ляво и ротация. Три движения, които ще ни помогнат да преминем през целия ден, и съответно да поддържаме гръбнака си активен и здрав.


Защо в последно време толкова много се спекулира с понятието "медитация"? Много хора пропускат заниманията с физически упражнения, физическата активност и дихателните упражнения и пристъпват направо към дълбоки медитативни техники с надежда това да успокои ума, да им даде яснота и т.н. - правилно ли е това?

За да навлезе човек в медитация той трябва да остане в стабилна поза, в пълна неподвижност. Медитацията се случва за секунди. По-добре е да започнем с нашето физическо тяло, как се чувстваме в определения момент, след това идва ред на дихателните техники, успеем ли да контролираме ума, сме успeли да контролираме емоциите. А медитацията би могла да се случи дори когато наблюдаваме небето. И за части от секундата осъзнаваме, че ние не сме една единица, а всички сме едно.


Може ли йога да се учи по книга?

Всичко, което идва от изтока е адаптирано за нас, хората на запад. Но като цяло философията на йога си остават, въпросът е до колко умът ни е отворен да поеме част от нея. На първо място човeк би следвало да започне с физически пози, които след системно, а спорадично изпълнение, ще доведат до желанието човек да се занимава с дихателни техники. От грубото към финото.


Къде и как е подходящо да се практикува йога - на открито, в зала, индивидуално или групово? Как да се включим онлайн в една йога практика - плюсове и минуси?

Много е модерно в момента да се практикува йога на плажа, на пясъка. За мен това не е много удачен вариант, тъй като има пози, които изискват стъпалото да е на твърда опора. Йога е едно обръщане към себе си. Ако ние отидем да посрещаме слънцето, а там има компания, която излиза от нощно заведение няма да се получи. Но за пранаяма, дихателните техники, е изключително добре да се провеждат на въздух - край морето, на планина.

Относно груповата практика, в йога залите не е препоръчително да има огледала, йога не е състезание. Останете във собственото си пространство, оставете другарчето до себе си. Това ни е излишно. Индивидуалните практики работят добре, когато са съобразени с индивидуалните нужди на човек.

Всички тръгваме да променяме хората и ситуациите, т.е. външния свят, а промяната би следвало да започне от нас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да видиш света през призмата на фотографията

Кино-Фотоклуб ВАРНА е клуб с дълга и славна история, мястото в морската столица, където се събират хора с интереси в областта на киното и фотографията. Това е уникален за страната ни клуб, чиято дейност е свързана с изложби, благотворителност, проекти с други варненски творци, пленери, участия и награди от конкурси. Ангел Ненов ръководи..

публикувано на 12.10.24 в 17:10

След интервю по Радио Варна, ЦИК разпореди машините за гласуване да бъдат почистени

Председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова се е разпоредила всички машини за гласуване да бъдат почистени, съобщи БНР. Пред БНТ Камелия Нейкова е подчертала, че в изборите на 27 октомври няма да бъдат използвани машини, които са създавали проблеми по време на вота през месец юни. Експерти: Гланцираната хартия е..

публикувано на 11.10.24 в 14:26

Психолог: Това, което ни се случва, е проекция на нашия вътрешен свят

Един психично здрав служител или работник е човек, който е в мир със себе си, щастлив е и е доволен от това, което представлява. Това е идеален образ. Той на практика не съществува. Това коментира пред Радио Варна варненският психолог Валентина Антонова. Тя уточни, че човек трябва да е готов за стрес и напрежение на работа, защото няма как..

публикувано на 10.10.24 в 12:15
Доц.д-р Даниела Митова

Доц. Митова: И в България нараства късогледството при децата

Зрението на децата постоянно се влошава, като всяко трето дете вече е късогледо или не може да вижда ясно нещата надалеч. Това посочва глобален анализ на изследвания, обхванали повече от пет милиона деца и тийнейджъри от 50 държави на шестте континента. В проучването, публикувано в British Journal of Ophthalmology, са разгледани..

публикувано на 09.10.24 в 08:07

Rob Franssen (BORN FROM PAIN): Групите не рискуват, защото се страхуват, че няма да ги харесат

Интервю с Rob Franssen (BORN FROM PAIN) Истики хардкор празник очаква всички, които успяха да се снабдят с билет за шоуто на MADBALL, NASTY, BORN FROM PAIN и PRIMITIVE DREAD на 11 октомври в София. Концертът е напълно разпродаден. Организаторите от „141“ съобщиха, че билетите за шоуто са изчерпани до един! Допълнителни няма да бъдат пускани..

публикувано на 09.10.24 в 07:25

Колекционери на лули показват над 200 вида в изложба във Варна

На 11 октомври варненските колекционери на лули ще проведат обща изложба, отбелязвайки една година от първата си среща. Изложбата ще се проведе в бръснарското ателие на Тони Боксеров в жк „Св. Иван Рилски“ и ще бъде отворена от 18:00 до 20:30 ч.  Очаква се да бъдат изложени над 200 лули и аксесоари, включително ръчно изработени и машинни..

публикувано на 08.10.24 в 12:59

Арх. Станчо Веков: Светът е толкова голям, че не би стигнал един живот да научим това, което искаме

Три експозиции с рисунки на различна тематика ще бъдат открити в различни художествени пространства във Варна от доц. д-р Станчо Веков. Поводът е Световният ден на архитектурата, 7 октомври, но и 75-годишнината на архитекта.  Експозициите под наслов „Къщата (от Българското Възраждане)“, „Лятото, морето...“ и „Скални структури“, ще бъдат открити..

публикувано на 07.10.24 в 08:00