Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал на хвърчилата на плажа в Аспарухово

Фестивал на хвърчилата - "Въздушни чудеса - Варна 2021" ще се проведе на 21 и 22 август на Аспарухов плаж. Основен акцент тази година ще са демонстрациите на международните кайт клубове от Турция и Гърция, които във въздушен танц ще представят своите уникални модели хвърчила. Това  разказа за Радио Варна Юри Георгиев, председател на  клуб „Астро”, главен организатор на събитието.

За поредна година огромни цветни хвърчила ще изпъстрят небето над Аспаруховския плаж, а с всяка изминала година фестивалът се разраства и става все по-атрактивен и успешен, разказа още Георгиев. Интервю на Нина Милошевич:

Какво сте предвидили в това девето поред издание на Фестивала на хвърчилата?

Очакваме над 3000 участници, като се надяваме да дойдат повече хора на празика. Той става все по- хубав, по-интересен и популярен. Тази година, за разлика от миналата, ще дойдат нашите гости от Турция, ще имаме един грък, така че новото в тазгодишното издание ще бъде танцът на хвърчилата по такта на музиката.

Очакват ли се хвърчила-гиганти, защото сме свикнали да ни изненадвате с невероятни хвърчила?

Да, отново ще има много големи хвърчила. Нашият октопод, който е на приятеля ни от Пловдив, е дълъг около 25 метра. Това е нещо огромно, което плува във въздуха, лети - летящ октопод. Разбира се, отново публиката ще види любимите мечоци и тигър, доста хвърчила, които са с огромни размери.

Колко време е необходимо на един човек с двете си ръце да направи едно такова красиво нещо, което ще лети, ще се рее във въздуха и може би ще бъде един от гигантите?

Първо трябва да се измисли, след което не е сложно да се ушие, когато имаме кройката. Това е нещо като плюшените играчки, само че в по-голям размер. Обикновено половината от хвърчилата са шити от нас, а другата половина ще бъдат фабрично шити в Китай, където е родината на хвърчилото, така че те са оригинални китайски хвърчила.

Трудоемко ли е като направа?

Зависи кой как го прави. На мен, като непрофесионален шивач, ми е по-трудно да ги ушия, защото внимавам шевът да стане прав, но това е удоволствие и радост.

За хората, които само наблюдават тези хвърчила, вероятно не е известно от каква материя се правят. Трябва ли да е по-лека, за да могат да се реят по-лесно във въздуха?

Да, те трябва да се направят от специален парашутен плат. Едно време са се правили от специален копринен плат, който не пропуска въздуха, за да може хвърчилото да създава тази подемна сила, както птиците създават със своите криле. Ушиването също има значение, за да заеме такава форма, подобна на крилата, да има някаква площ, така че трябва да се внимава. След което пускането трябва също да се регулира. Има значение къде ще се върже хвърчилото, под какъв ъгъл ще застане, за да може да улови вятъра и да може да лети хубаво, красиво, плавно.

Мястото не е случайно- плажът на Аспарухово, там ли е най-ветровито?

За Варна това е най-хубавото място, защото могат да се уловят всякакви ветрове, чистичко е откъм блокове, оттук към север плажовете са със стръмни брегове, които пречат на странични ветрове да поемат хвърчилото. А там няма това и затова този широк и хубав Варненски плаж го използваме за този фестивал.

Тази събота и неделя е фестивалът. Интересно ми е за участниците - променят ли се през годините, идват ли нови от по-младото поколение и какъв е интересът точно към това изкуство за младите хора?

Обикновено наистина сме малко по-възрастни, които пускаме хвърчила, защото се подмладяваме и имаме повече свободно време, за разлика от младите, които гонят кариера. Да, във времето ние променяме състава, редовните наши участници са от Турция, защото са наблизо. Очакваме сега да дойдат и от Италия, и от Естония, но те ще дойдат за друг фестивал. Дано успеят и за нашия фестивал да се включат.

Майсторлък ли е да управляваш хвърчило във въздуха?

Не, не е майсторлък, когато хвърчилото е с една връв. Майсторлък е, когато се демонстрират управляеми хвърчила по такта на музиката, както ще се опитаме да го направим тази година. Първата година имахме управляеми хвърчила, но поради липса на хора, които могат умело да управляват хвърчилата, не се състоя така грандиозно. Сега сме поканили трима човека, единият от които е от Гърция, и двама българи, които ще направят едно трио във въздуха по такта на музиката. Надявам се да се получи. Не са тренирали отдавна заедно, така че...

Като казахте „тренирали”, има ли определено време в годината, когато е най-благоприятно да се изкарат хвърчилата и да тренирате?

Винаги, когато има вятър, а във Варна знаем, че това е почти всеки ден, може да се пускат хвърчила. Затова и всички такива фестивали, които се провеждат, са обикновено до морета, океани, защото бризът, който духа винаги от морето към брега през деня, винаги е по малко. Той е равен, хубав вятър и помага на хвърчилата. Затова трудно се правят фестивали във вътрешността на страната. Така че, морето и плажовете са идеалното място за тренировки и за пускане на хвърчила.

Кои са най-сериозните български клубове, които се занимават с този невероятен спорт? Можем да го определим като спорт, нали?

Може би е спорт, да. Ние не правим съревнования, все пак това е един вид хоби, въздушно хоби. Аз затова и съм нарекъл фестивала „Въздушно чудо”, защото е чудно например как може една мечка или лъвче да лети. Това е по-скоро един въздушен танц или въздушен театър, който се опитвам да направя във Варна. Да, аз съм един от най-активните в тази дейност. Има много колеги, които пускат хвърчила и от Шумен, и от Пловдив.

Бургазлии?

Да, ще има и един бургазлия. Опитваме се да го популяризираме, да станем все повече в България демонстраторите, артисти въздушни, които показваме хвърчила, защото за това се искат наистина някакви умения - да можеш да си ушиеш хвърчилото, да го пуснеш, да разбираш от аеродинамика, да определиш вятъра. Едно хвърчило, когато лети, изисква и съответната сила, така че да може да не излети само, а да бъде поставено там, където ние искаме във въздуха. Ще се опитаме отново да направим съчетание от няколко хвърчила, които да са като въздушен комлекс, за да могат да се получат добри въздушни снимки. Надявам се да стане красиво.

Със сигурност много вълнуващо е това хоби, но скъпо хоби ли е?

Като всяко хоби все пак се изискват финанси, които трябва да задели семейството. Да, едно хвърчило, което може да си направи детето от хартия, която може да се намери навсякъде, и клечки за шишчета. То струва 20-30 стотинки, но трябва да проявиш творчество. Едно хвърчило, което можем да си купим от всеки детски магазин, където продават китайски хвърчила, лети чудесно и струва в рамките на 10 лв. Но огромните наши хвърчила, това са по стотина квадратни метра плат, употребяван само за едно хвърчило, който струва не малко, понеже е специален парашутен плат, както казах, който не пропуска въздуха. И оттам един месец труд по него, примерно. Така че, хобито започва да става доста тежко финансово.

Тази събота и неделя всеки може да се включи наравно с всички гости в този фестивал?

Да, предвидили сме една работилничка за хвърчила и картонени самолети, това е за малките деца. Останалите ще могат да демонстрират своите хвърчила или евентуално да си закупят. А с нашите големи хвърчила ще могат да си правят снимки и да се веселят. Основната цел на това мероприятие е да се веселят всички заедно и да сплотят своето семейство около въздушните чудеса.

Началото на фестивала?

Определено е за 10ч., но обикновено бризът там започва да духа равномерно към 11ч. Така че в 11-12ч. очакваме да има най-много хвърчила във въздуха и, разбира се, докато има вятър, ние ще пускаме. Това значи до 17-18ч., нямаме точно определена граница, когато ще спрем да пускаме хвърчила.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40