Над 200 години фамилията „Балкански” е предана на цирковото изкуство. Половината от тях минават в България. Вече повече от век Балкански са емблема за атрактивни и смайващи номера. Цирковото изкуство се развива и променя. Най-голямото предизвикателство обаче идва с коронавируса. Ограничения и невъзможност за работа. Липса на реална подкрепа от държавата. Но вдъхновението не ги напуска. Според Александър Балкански-син политиците са важни за оцеляването на изкуството, но по-важна е публиката:
"Цирковото изкуство и не само изкуството, е родено на улицата и знаете ли, постепенно, постепенно, започва всичко да се връща пак на улицата, което е много жалко. Съсипва се, срива се. Но това не е лошо, може би така трябва да се случи. Трябва да се пипне дъното за да се тръгне нагоре. Ако застанем на улицата, и Вие и всички останали, ще хвърлят в шапката на по-добрия музикант, на по-добрия аниматор, на по-добрия клоун, на по-добрия певец, там ще отидат стотинките. Така че този, който може и умее, не се страхува, да, жалко е, но през това трябва да мине света и обществото."
Шоуто не просто трябва да продължи, а продължава, защото и животът не е спрял, казва Александър Балкански. Затова и академичният цирк продължава турнето си из страната. Във Варна има публика за това изкуство. Тук фамилията се опита да направи най-голямата на Балканския полуостров циркова школа. Потърсили са съдействие от община Варна за голямото начинание. Безуспешно:
"Боли ни, че Варна, който е един от най-цирковите и любимите ни градове, не възприе тази идея сериозно и не я обгърна и нещата не се случиха тук. Ние наистина положихме неимоверни усилия в продължение на доста години – близо 7-8 години, ако не и 10 - ние работихме по този въпрос, но нещата някак си не се случиха. Времето си минава и животът отлита, явно не е трябвало да се случи."
Думите „цирк” и „циркаджия” са станали нарицателни и са навлезли в езика ни, когато искаме да назовем определена ситуация, най-често неприемлива, излизаща от рамките на нормалното. Дори имаше призиви да се спре с това, защото не е справедливо спрямо цирковите артисти. Според Александър Балкански това не е обидно и си има обяснение:
"Моето мнение за това, че цирка е навлязъл толкова много в живота на човек, на българина особено, че той го чувства като неразделна част от своето ежедневие и всеки го вижда под различен ъгъл. Когато отиваш на един цирк, който те разочарова, ти използваш думата цирк като нарицателно. Когато посещаваш циркови спектакли и те въодушевяват, зареждат те с положителна енергия, ти ползваш думата цирк с уважение."
Следващото поколение Балкански също са влюбени в цирковото изкуство и скоро ще ги видим на манежа. Каквито и да са предизвикателствата и трудностите, циркът винаги ще го има:
"Животът е като влакче на ужасите, цирковият живот не се различава. Има войни, има пандемии, има финансови кризи, но циркът винаги е преживявал. Защото докато има деца, докато има едно общество, което обича изкуството, циркът ще оцелява, защото от всички изкуства то е най-близко до човек", казва Александър Балкански-син.
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..