Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплаха от фалити в птицевъдството

Птицевъдите в България са заплашени от фалити заради финансовата криза и многобройните проблеми в сектора. Това каза в интервю за "Радио Варна" председателят на Асоциацията на промишленото птицевъдство Даниел Божанков.

"Един от основните проблеми пред които сме изправени с настъпването на пандемията още миналата година, е рязкото покачване на цените на суровините и фуражите. Те се повишиха с около 70%. Става въпрос за пшеница, царевица, соев сироп, слънчоглед и олио. Тези суровини образуват голям процент от себестойността на нашия продукт. Негативно влияние върху печалбите на производителите оказва и увеличението на цените на материалите, тока и горивото", поясни Божанков.

Докато цените на суровините се покачват, продажните цени не са се променили за последните 2 години. Това води до всекидневни загуби за производителите.

"Продажбата под себестойност увеличава риска от фалити. Много производители нямат възможност да изхранват животните и им се налага да теглят нови кредити. Някои имат и стари заеми, които не могат да върнат и влизат в един омагьосан кръг", коментира още Божанков. Той изтъкна необходимостта от спешна намеса на държавните органи за справяне с кризата.

През май, прозиводителите са имали среща със земеделския министър Христо Бозуков. Те са поискали подкрепа от негова страна за отпускането на жито и царевица от държавния резерв.

"Тази година реколтата е добра и е необяснимо за нас защо продължава да се покачва цената. Поискахме да ни бъдат отпуснати жито и царевица от държавния резерв под формата на стоков кредит преди жътва. Идеята ни беше когато започне жътвата и цените на зърното паднат, да възстановим количествата в този резерв", каза още председателят на Асоциацията на промишленото птицевъдство.

През май цената на пшеницата е била 440 лева на тон, а след началото на жътвата е паднала до 330 лева на тон. По думите на Даниел Божанков, разликата от 110 лева е можела да бъде от голяма помощ за животновъдите.

Проблем според него е и факта, че животновъдите и земеделските производители не са включени в нито една от Covid-мерките.

"Нашето желание е да бъде актуализиран списъка с КИД (икономическия код на дейност) за да можем да бъдем включвани в тези мерки", коментира Даниел Божанков. Разговори в тази посока са водени и със служебния министър на икономиката Кирил Петков на среща преди няколко дни. Той е изразил готовност за съдействие по въпросите, обвързани в неговата компетенция.

Асоциацията на промишленото птицевъдство взе участие и в днешния протест на земеделците в района на село Шереметя край Велико Търново. 27 браншови организации в селското стопанство настояват в актуализацията на бюджета да бъдат предвидени 110 милиона лева като компенсационна Covid мярка.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Даниел Божанков:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Шест години затвор за шофьор, убил дете на пътя в Добрич

Ефективна присъда от шест години затвор получи шофьор, причинил катастрофа в Добрич, при която загина 3-годишно дете. Инцидентът от 2021 г. предизвика масови протести на жители на града с настояване за справедлива присъда. Експертизите по делото показват, че шофьорът на причинилия катастрофата автомобил се е движил със 71 км/ч в населеното място...

публикувано на 26.11.24 в 20:06

Работещи в ЗПЗ пресичат опасно от сп. "Пивоварен завод" от години

Липсата на пешеходна пътека на пътя за село Тополи около сп."Пивоварен завод" всекидневно крие опасности за пътниците, работещи в Западна промишлена зона. За да пресекат, хората разчитат на толерантността на шофьорите, които ги изчакват, обясни Пепа Жекова, която подаде сигнал за проблема в редакцията на Радио Варна.  Сигнал до общинската..

обновено на 26.11.24 в 18:33

Конституционният съд обедини в едно делата за касиране на изборите

Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание.  Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10 януари догодина, съобщава БНР. Между 2 седмици и месец и половина варират..

публикувано на 26.11.24 в 17:39

ОбС-Балчик заседава в четвъртък

Ноемврийското заседание на общински съвет в Балчик се свиква този четвъртък от 9.00 часа в заседателната зала на администрацията. Първата точка от дневния ред е предложение за удължаване срока на договор, подписан между Община Балчик и Фонда за органите на местното самоуправление в България -ФЛАГ през 2019 година за реализация на проект за ремонт..

публикувано на 26.11.24 в 17:15

Кметът на Белослав: След наводнението през септември дерето още не е почистено хубаво

Среднощна ВиК-авария събуди преди дни жителите на белославския кв.Акациите. В постове в социалните мрежи те пуснаха снимки и споделиха притеснението си от наводняване на мазета и дворове, така както се е случило преди около 10 г. отново с авария по този магистрален водопровод. Впоследствие стана ясно, че аварията е била локализирана и овладяна..

публикувано на 26.11.24 в 15:58

Над 200 коли провериха при спецоперация в област Добрич

Над 200 автомобила са били проверени по време на Специализираната полицейска операция в област Добрич. Участие в нея взеха служители на ОД на МВР-Добрич, агенция „Пътна инфраструктура“, изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и агенция „Митници“. Специализираната полицейска операция се извърши на републиканския път I-9, в близост до село..

публикувано на 26.11.24 в 15:26

Автобус по линия 31 блъсна велосипедистка на пешеходна пътека във Варна

Инцидент с автобус от градския транспорт е възникнал на пешеходната пътека до кръстовището на улица "Братя Миладинови" и бул. "Осми Приморски полк", до Община Варна.  Сигнал е получен 20 минути преди 12 часа днес, когато автобус от линия 31 блъска 50-годишна велосипедистка. Жената е с фрактура на стъпалото, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на..

публикувано на 26.11.24 в 14:06