Пленер по рисуване на сгради със статут на културни ценности се проведе в арт квартала на Варна –„Таляна”. Това е трето издание на пленера, който тази година преминава под наслов „Архитектурното наследство на Таляна”. Чуйте повече от репортажа на Сияна Спиридонова в прикачения звуков файл:
Организатор на пленера е сдружение с нестопанска цел „Таляна”, а участниците са възпитаници на няколко варненски училища, основно от Средно училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски". Сред партньорите са местните офиси на Камара на архитектите в България и Съюза на архитектите в България, разказа в интервю за Радио Варна Мария Иванова от сдружение „Таляна“.
„Таляна“ е район в Стара Варна, в който се намират най-много сгради с висока културно-историческа стойност. Районът се отличава и с богато разнообразие от архитектурни стилове. Пленерът в арт квартала на Варна се организира с две основни цели. Първата е да подпомогне развитието на специфични уменията за рисуване на архитектура на ученици от специализирани училища, надграждайки основата, която те получават в училище, а втората да обогати познанията за недвижимото културно наследство както на учениците, така и на максимално широка публика – граждани и гости на града, които биха проявили интерес.
В проекта са ангажирани и други ученици, които, докато художниците рисуват, имат за задача да предоставят информация на минувачите за историята на сградите, за архитектите, за собствениците им, които често се оказват исторически фигури. Като презентатори на архитектурното наследство се изявяват ученици от СУ за ХНИ „К.Преславски" с хуманитарен профил и възпитаници на езиковите гимназии.
През месец октомври предстои творбите на участниците в пленера да бъдат показани в изложба, на която отличените ще получат и награди.
В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха участие в международно обучение в Истанбул, Турция , организирано в рамките на проект FoodWISE – финансиран от Европейския съюз чрез програма INTERREG NEXT Black Sea Basin. Фокусът на обучението беше поставен върху борбата с разхищението на..
Фестивал на занаятите в Балчик от 17 до 21 април 2025г.Той ще бъде на крайбрежната алея пред „Двореца“.Събитието е организирано от Държавен културен институт „Двореца“, „Добрички панаир“ АД и Фолклорен танцов клуб "Добруджанци". Откриването ще бъде на 17 април от 11:30 ч с разнообразна програма – музикални изпълнения на възпитаници на Национално училище..
Най-старият в Европа солодобивен и градски център „Провадия-Солницата“, отваря врати за посетители през предстоящите празнични дни, съобщава БТА. Любителите на праисторията могат да посетят археологическия обект през почивните дни около Великден, от 1 май до Гергьовден, както и на 9, 10 и 11 май. Обиколките ще започват на всеки кръгъл час, като..
С изкуствения интелект вече можем да правим почти всичко. В това число и създаването на песен. От няколко дни в социалните мрежи се появи парче на английски език, посветено на най-известната птица във Варна – пеликанът Стойчо. Той стана хит с обиколките си из Морска гара и по плажната ивица, както и с честото си посещение на различни заведения...
Чаят е втората най-консумирана напитка в света, след водата. А знаете ли, че едно съвсем случайно падане на листо във вряща вода преди около 5000 години в Китай бележи началото на историята на чая. За откривател се смята император Шен Нонг. Именно в китайската планина Ууи се отглежда редкия вид чай Da Hong Pao, който е най-скъпия в света и един грам..
На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!“. В музикалната програма тази година са включени два концерта. На 12 април от 19.30 часа в центъра на града концерт ще изнесат..
Православната църква отбелязва днес празника Лазаровден, който винаги е в предпоследната събота преди Великден. В календара на християнската църква той е свързан с един от най-интересните евангелски сюжети – с възкресението на Лазар. На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети мъченик Лазар..