Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-различен поглед към личността на Иисус Христос в нова книга

"Бог, Който се яви в плът" - монография на свещеник Теодор Стойчев

| обновено на 16.09.21 в 13:19

Излезе от печат поредната монографията на доцент иконом Теодор Стойчев. Тя е озаглавена „Бог, Който се яви в плът. Актуални проблеми на новозаветната христология“. Авторът е свещеник във Варна и преподавател по Свещено Писание на Новия Завет в богословската специалност на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Научен редактор на книгата е проф. д-р Иван Ж. Димитров. По неговите думи "... доцент иконом Теодор Стойчев продължава да работи по едни от най-интересните, но и нелеки въпроси на Свещеното Писание на Новия Завет. И като православен богослов-библеист успява да даде ценни трактовки на теми, по които у нас малко се пише. Настоящото му изследване се занимава с основен за християнската вяра предмет: божествеността на Иисус Христос."

Рецензенти на книгата са проф. д.б.н. Емил Трайчев и доц. д-р Павел Събев, които понастоящем са единствените други щатни хабилитирани специалисти в тази област.

Според самия автор основното намерение на представенaта монография е да хвърли светлина върху изключително важен проблем от сферата на новозаветното богословие – за божествеността на Спасителя. Във връзка с това фокусът на анализа е върху ключови христологични новозаветни текстове, за които обичайно се счита, че доказват божественото достойнство на Господ Иисус.

Представяте нова книга  „Бог, Който се яви в плът“-  актуални проблеми на новозаветна христология. Откога се занимавате с теория, откога пишете монографии, откога изследвате тази проблематика?

Може да се каже, че се занимавам не точно с този проблем, но с христологични проблеми почти от 2000-ата година насам.

Трудът, с който станах доктор, беше свързан със значението на кръста в посланието до галатяни, но разгледан в друга светлина – на новозаветната епоха и литература, и оттам нататък мога да кажа, че моите интереси са свързани с библейски текстове, които имат отношение на само към личността на Спасителя, но по-скоро които говорят за неговата божественост.

В съвременната библеистика, изключвам у нас утвърдената догматичност, в западната библеистика божествеността на Христос, въз основа на Свещеното писание, се подлага на остра критика. Голям процент не само протестантски учени, но дори и католически, считат, че в Новия завет трудно може да бъде открита ясна идея за това, че Иисус Христос е бил обожествяван  в първи век. Това, разбира се, събуди у мен интереси и аз започна х да изследвам именно тези основни библейски откъси новозаветни,  върху които се конституира последващата догматична система на църквата. Това не са твърде много такива текстове, защото ние знаем, че евангелията в тях, твърде малко с изключение на Йоан,  можем да изведем ясно учение за божествеността на Христос , следователно Йоан е основното евангелие и разбира се отделни текстове в посланията на апостол Павел. Една  от книгите, с които не съм се занимавал по-подробно, а ми се иска, е апокалиптичната книга на Йоан „Откровение на Йоан“. Тя има много интересни идея. Тези библейски текстове има различни начини, по които могат да бъдат разтълкувани и това е основният акцент и перспектива в моето изследване. У нас линията е ясна, новозаветните текстове се четат в светлината на догмите на църквата.  

А догмите казват, че?

Догмите са категорични, че Иисус Христос е единосъщен с Отца. (…)

Още по темата може да чуете тук:

Представянето на книгата е на 17 септември, петък, от 18 часа, в двора на Археологически музей - Варна.
Свещеник доц. Теодор Божидаров Стойчев е роден през 1973 г. в гр. Русе. Завършва Православния богословския факултет в София през 2000 г., когато е ръкоположен за свещеник към Варненска и Великопреславска митрополия. Специализира в Регенсбург, Германия. Защитава докторат през 2008 г. на тема: „Значението на кръста Христов в Посланието на св. апостол Павел до галатяни”. През 2014 г. издава книгата „Богословие на просперитета”, в която критично разглежда едно от крайните християнски харизматични течения. През 2018 г. е избран за доцент с монографичното изследване „Богословие на Новия Завет. Актуални проблеми”. През същата година издава книгата „Въведение в Свещеното Писание на Новия Завет. Част 1”. Последната му монография е: „Бог, Който е яви в плът. Актуални проблеми на новозаветната христология”. Автор е на студии и статии както в наши издания, така и в чуждестранни. Понастоящем е доцент по Нов Завет към Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”. Основните му интереси са в областта на библеистиката.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Изобилие" - празнична изложба живопис и пластика

По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..

публикувано на 25.11.24 в 08:20

Eicca Toppinen (APOCALYPTICA): Искаме хората да мислят

Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..

обновено на 24.11.24 в 09:45

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15